Od najranije dobi, točnije već od izbijanja prvih zubića, bitno je održavati adekvatnu higijenu usne šupljine. U samom početku izbijanja zubića, možete pomoći svome djetetu laganom masažom desni i zuba koji su već izbili, a masaža će pomoći upaljenim desnima kod izbijanja novih zuba. Masirati možete mokrom gazom ili maramicama namijenjenim za tu upotrebu, koje se mogu naći u gotovo svim ljekarnama.
U dobi od 9-10 mjeseci u upotrebu možete uvesti i četkicu za zube i naravno pastu koja je namijenjena tom uzrastu. Bitan je trenutak kada će te nove aktivnosti početi prakticirati, kako bi ih dijete dobro prihvatilo. Najbolje je da za početak dijetetu obratiti pozornost dok vi perete zube, objašnjavajte mu i zainteresirajte ga, recimo riječima: „Vidi kako mama (tata) radi pjenicu sa četkicom.“ Djeca su sklona oponašanju roditelja i ako uz to radnju učinite zabavnom uspjeh je siguran. Nakon toga, kada se dijete u kadi igra sa patkicama i vodom, dajte mu četkicu potom uzmite vi svoju i iznenaditi ćete se kada vaše dijete počne prati svoje zubiće. Nakon što mu dopustite da to čini sam pitajte ga da mu pomognete i propisno pređite četkicom preko njegovih zuba.
Paste za zube namijenjene najmlađima nisu opasne ako ih progutaju, tako da ne trebate zahtijevati ispiranje zubića vodom, niti izbacivanje pjenice, no pridržavajte se uputstva koliko paste se treba nanijeti na samu četkicu.
Ritual ponavljajte redovito,a kako je dijete veće i samostalno hoda, učite ga da pranje zuba obavlja za lavandinom ispred ogledala uz pomoć male stolice, koja će ga učiniti velikim i važnim poput njegovih roditelja. Nakon nekoliko puta takvog pranja zubića, već na sam upit želi li ih oprati vjerojatno će se obradovati i sam otići po svoju stolicu.
Neposredno prije spavanja nemojte svome djetetu nuditi sokove, zaslađene čajeve ni mlijeko. Za zube je loša navika da dijete ide u krevet sa bocom mlijeka. Sve što je djetetu potrebno da unese u organizam treba se obaviti prije odlaska na spavanje, a ako je žedno, najbolje mu je ponuditi vodu.
Kada redovito budete primjenjivali sve gore navedeno možete obaviti prvo upoznavanje sa stomatologom. Najbolji način je taj da pri vašem posjetu zubaru (po mogućnosti kada idete samo na kontrolu bez popravaka zuba) povedete dijete kako bi se upoznalo sa stomatologom i ordinacijom.
Potom budite veseli i upitajte ga da l’ želi da se i njemu pogledaju zubići, ako odbije nemojte ga forsirati jer već naredna posjeta će imati drugačiji završetak. Bitno je da se prvi posjet zubaru ne dogodi kada dojđe do zubobolje, jer je tada djete razdražljivo, nervozno zbog boli i radi toga bi lako zubarska stolica jako dugo mogla predstavljati nešto loše. Izaberite da budete prvi kod zubara, kako se djete ne bi prestrašilo zvukova, i mogućeg vikanja i plača ako prije vas u ordinaciji bude pacijent koji je plašljiv.
Piše Danijela Stijelja