Kad nije po njegovom. moj sin (1,5) burno reagira i udara glavom o pod ili zid

Poštovanje, naš sin od 1,5 godinu je vrlo temperamentan i hoće da sve uvijek bude po njegovom.

shutterstock_1735801265.jpg

Čim nije onako kako on želi, ili mu se nešto ne dozvoli što bi on htio odmah počinje burno reagirati, odnosno udarati glavom o pod, u zid.. neki dan se naljutio na starijeg brata (3,5 god) i udario od bijesa glavom o štok od vrata... Udarac je bio toliko jak da mu je nateklo veličine jajeta. Mi uvijek pazimo da izbjegavamo konfliktne situacije bas zbog tog njegovog udaranja glavom, ali cesto se to dogodi i dok mi ne vidimo i ne stignemo reagirati na vrijeme, npr. u igri sa starijim bratom... Nema smisla da dijete cijelo vrijeme držim za ruku da se on iz nekog svog bijesa (koji uopće nije opravdan) ne udara glavom... Molim Vas savjet kako postupiti, to mu je toliko grozna navika da smo čak i tete u vrtiću upozorile na to. Svaki dan strahujem da mu se nešto ne dogodi. Napominjem da je vrlo temperamentan i težak je karakter, stalno nezadovoljan, od jutra se buni, prkosi, ništa mu ne odgovara, za razliku od starijeg brata koji je cista suprotnost. Naravno da zna biti i dobrih i mirnih dana ali to je uglavnom kada je npr. sam doma sa jednim roditeljem, čim smo svi odmah je nervozan. Suprug kada je s njim doma kaže da je skroz drugo dijete, isto tako i meni kad smo sami... da ne opisujem situaciju kada nam u goste dođu baka i deda...dijete odmah počinje manipulirati njima i čim ga krivo pogledaju ili prime brata u krilo a ne njega glava je već na podu... Molim Vas pomoć jer ponekad smo toliko bespomoćni da ne vjerujemo da ce ovo ikada završiti. Manita

Draga mama,

čini se kako je Vaš drugi sin prema temperamentu dosta drugačiji od Vašeg starijeg sina. Prema ovome što ste naveli moglo bi biti da ima snažne emocionalne reakcije i da je prema generalnom raspoloženju nešto sniženiji. Ipak, da biste lakše razlikovali što je od njega posljedica temperamenta, a što možda nekih situacijskih okolnosti bilo bi dobro da pročitate u ovom članku nešto više o temperametu i njegovim dimenzijama: https://klinfo.rtl.hr/roditelji-3/roditelji/temperament-djeteta-i-roditelja-kako-uskladiti/.

S obzirom da se Vaš dječak lako naljuti i da onda ne zna kako tada reagirati već najčešće ide na auto agresiju, jako je važno da ga se potiče na druge načine kako može iskazivati ljutnju. Kada vidite da je ljut, puno je bolje da ga usmjerite na neku fizičku aktivnost kroz koju će izbaciti svoju ljutnju nego da udari sebe.

Kada dođe do toga da vidite da će ozljediti sebe potrebno ga je odmah fizički zaustaviti i jasno mu reći „Ne! Ti nisi za udaranje!“ uz to možete mu reflektirati njegov osjećaj ljutnje i dati mu alternativu – npr. „Znam da si sad jako ljut, ali ti nisi za udaranje. Možeš udariti po krevetu.“ i usmjetiti ga na tu radnju, pokazati mu kako može udariti npr.po krevetu. Važno je da ga preusmjerite na radnje koje ne ugrpžavanju njega ili nekoga drugoga u okolini. To neće uvijek biti jednostavno no važno je da budete uporni i da se odvikne od samoozljeđivanja.

Više o ljutnji i agresivnom ponašanju možete pročitati u sljedećim člancima: https://klinfo.rtl.hr/roditelji-3/roditelji/kako-se-snositi-s-djetetovom-ljutnjom/ , https://klinfo.rtl.hr/djeca-2/predskolci/agresivno-ponasanje-kod-djece/ .

Tea Knežević

magistra psihologije, praktičarka terapije igrom

Centar Proventus