Zubna pasta s fluoridima najbolja za djecu

Istraživanja su pokazala da korištenje zubne paste koja sadrži minimalnu koncentraciju fluorida od 1000 milijuntih dijelova, mogu pomoći u prevenciji karijesa kod djece.

4b586e8c2178d

Ali drugo istraživanje koje se direktno nadovezuje na spomenuto, pokazalo je da bi roditelji koji se boje rizika od fluoroze (oštećenja zubne cakline), pojave smeđih mrljica na zubima zbog gutanja fluorida, trebali konzultirati stomatologa o prednostima i rizicima.

Specijalizirani odjel za stomatologiju i oralno zdravlje pri Sveučilištu u Manchesteru već je ranije proveo istraživanja koja su pokazala da zubne paste sa fluoridima smanjuju nastanak karijesa za 24% u odnosu na one bez spomenutog sastojka.

U posljednjem istraživanju izveli su 79 pokusa na 73.000 djece diljem svijeta, sa pastama za zube različitog sastava te su otkrili da one koje sadrže koncentraciju fluorida manju od 1000 milijuntih dijelova imaju jednaki efekt na prevenciju od karijesa kao i paste bez fluorida. Dječje paste za zube u prosjeku imaju koncentraciju fluorida od 100 do 1.400 milijuntih dijelova (ppm).

Drugim riječima, ukoliko se roditelji uz savjet stomatologa odluče za paste za zube sa fluoridima, neka potraže one koje imaju više od 1000 ppm.

Fluoroza zubne cakline

Četkanje dječjih zubića, stoji u istraživanju, sa pastom koja sadrži fluorid prije prve godine života, može biti povezano s povećanim rizikom od razvoja blage fluoroze (oštećenja cakline).

Gutanje većih količina paste za zube može izazvati oštećenja cakline kod djece do 6.godine starosti kada se trajni zubi još razvijaju, ali korištenje manje količine i pažljivo, umanjit će i taj rizik. Nakon 6. godine, zubi su razvijeni i pasta se može koristiti bez straha od fluoroze.

"Roditeljima je vrlo zbunjujuće kada moraju pogoditi pravu ravnotežu, a ne pomaže im ni činjenica da razne kompanije koriste različitu koncentraciju fluorida u pastama za djecu", kazala je dr. Anne-Marie Glenny, autorica studije.

Sa stajališta javnog zdravstva, mnogo je pogubniji razvoj karijesa koji donosi bol i vađenje zubi, nego mali rizik od fluoroze, dodala je dr. Glenny. Naime, djeca bi trebala progutati puno paste kroz dugi period da se pojave smeđe mrlje na zubima. Kod djece čiji stomatolozi procijene da su pod povećanim rizikom razvoja karijesa, pogodnost pasta s fluoridom koje spriječavaju kvarenje zubi, treba prevladati nad strahom od razvoja fluoroze.

Oprezno četkanje uz nadzor roditelja s malom količinom paste koja ima veću koncentraciju fluorida, u tom slučaju je najbolji izbor.

(JK, Izvor: ANI)