Ukidanje noćnih bočica i navikavanje na samostalno spavanje u vlastitu krevetu

Poštovana, imam dvije curice od 20 mjeseci. Jedna od curica u zadnje vrijeme ima česte izljeve bijesa, želi se stalno nositi, ne može zaspati bez moje pomoći, mama nosi me, mama mazi me...

shutterstock_1735801265.jpg

kad ju spustim u krevetić ona vrišti, baca se... smirim je tako da je pustim u svoj krevet i kad se smiri, traži da je vratim natrag u njen krevet. Inače se budi po noći nekoliko puta, traži po nekoliko bočica mlijeka (koje joj nažalost još nisam ukinula), po danu slabo jede. Kako ih naučiti da spavaju bez moje pomoći? Inače jako puno priča, voli čitati priče, ispitivati...itd. Pokušavam im postaviti granice, naravno većinu dana dok sam s njima želim što manje ih kritizirati, a više slušati, dok im tata udovoljava. Kad nešto ne želi da naprave, kaže "nemojte, vikat će mama". Mislim da je to krivo... Druga curica je drukčijeg karaktera, mirnija i nema takve ispade. Šta nam savjetujete kao roditeljima? Zahvaljujem. Mama I.

Draga mama,

vrlo sličnu priču imala je jedna moja klijentica – isto blizanke, sa vrlo različitim karakterima – jedna mirnija, a druga sa čestim otporima. Ta je klijentica došla po savjet da joj pomognem sa djevojčicom koja je u čestim otporima, no kako je bilo jako motivirana to se pretvorilo u individualnu terapiju s njom, mamom. Nakon 4 mjeseca terapije, klijentica i curica su imale bitno bolji odnos, ali ne samo to, već se poboljšao i odnos između tate i curica (tata nije bio uključen u proces) kao i curica i drugih ljudi u njihovoj okolini (bake, djedovi).

No da se vratim na Vaš primjer. Što se tiče spavanja, preporučila bih Vam, kao što vjerojatno i sami nagađate, ukidanje bočice po noći. Vjerujem da, kada neće jesti po noći, da će po danu biti gladnija i da će bolje jesti. To će vrlo vjerojatno utjecati i na to da će bolje spavati po noći te da će potencijalno biti manje razdražljivija po danu. Način kako da ukinete bočicu sigurno neće biti jednostavan i moguće je da će se buniti, zbog navike. Zbog toga Vam predlažem da joj date gutljaj vode iz čaše navečer (čisto da imate mirnu savjest i da znate da neće biti žedna po noći). Ako se ipak probudi po noći i traži piti, također joj dajte gutljaj vode iz čaše. Iz čaše je nezgodnije piti, pa je vjerojatnije da onako snena, neće imati želje puno i često piti.

Ako spavaju sa Vama u krevetu, što često čujem, počnite planirati kako da ih prebacite u svoje krevetiće. Vodite računa da, ako npr. idete uskoro na godišnji gdje znate da ćete svi spavati u istom krevetu, da ne uvodite novi režim prije već poslije toga kako ih ne biste nepotrebno zbunjivali.

Zašto naglašavam spavanje u svojim krevetićima? Zato jer to isto utječe na kvalitetu njihovog sna te će spavati mirnije jednom kada se na novu situaciju naviknu, i manje se buditi i tražiti piti po noći. To će opet utjecati na bolju naspavanost i manju razdražljivost po danu. Ono o čemu je isto važno voditi računa da ove dvije stvari ne uvodite istovremeno (ako uopće spavaju sa Vama), već jednu po jednu. Prvo bočicu ukinuti i uvesti pijenje na čašu, a potom spavanje u svom krevetiću, ako je takav slučaj i kod vas. Ako pak ne piju iz čaše niti po danu, tada prvo uvedite to pa tek onda, kada se naviknu na pijenje iz čaše po danu (i samo iz čaše jer su dovoljno velike), onda uvedite noćno pijenje iz čaše.

Ovo su neki konkretni načini što možete polako uvoditi. Drugi razlozi, koji obično postoje, zašto je dijete često u otporu predlažem da zajedno istražite sa psihologom ili psihoterapeutom. Ukoliko ste iz Zagreba, možete se javiti nama u Centar Proventus. Sretno, Tatjana Gjurković, dipl. psiholog, Centar Proventus