Starija kći s viškom samopouzdanja utječe negativno na mlađu kći i njezino samopouzdanje?

Majka sam dviju djevojčica od 10,5 i 8 godina. Odlične su učenice i do nedavno sam smatrala da nemamo nikakvih problema u odgoju i odrastanju naše djece.

shutterstock_1735801265.jpg

Međutim vrativši se iz škole sa informacija ostala sam zatečena: starija kći je unatrag par tjedana potpuno promjenila ponašanje. Od izvrsne učenice koja ima samo odlične ocjene, sudjeluje na mnogim natjecanjima iz različitih područja i uvijek je najbolja, po rječima učiteljice ima viška samopouzdanja. Od nedavno se počela raspravljat i i svađati s učiteljima (za sada to pridajem pubertetu). Međutim, brine me mlađa kći koja je također najbolja učenica u razredu, sudjeluje u mnogim slobodnim aktivnostima i ima talenta u svemu čime se bavi, ali previše je povučena i po riječima njezine učiteljice s velikim nedostatkom samopouzdanja, upozorivši me da je šteta što ne zna sve te svoje talente iskoristiti. Učiteljica to pripisuje životu uz "superiornu" i "savršenu" sestru. Napomenula bih da međusobno imaju odličan odnos, s tim da se starija kćer često odnosi zaštitnički što sam do sada podržavala, međutim više nisam sigurna trebam li to podržavati. Ne znam kako postupiti dalje. Na koji način pomoći mlađoj kćeri da iziđe iz sestrine sjene? A.

Draga mama,

temeljem svega što ste naveli u vašem pismu, stekla sam dojam da se vaše dvije djevojčice dobro slažu i da imaju lijep sestrinski odnos, u kojemu se starija sestra odnosi zaštitinički spram mlađe. Teško je zaključiti je li pri tome mlađa djevojčica „u sjeni“ starije sestre ili se jednostavno njih dvije samo razlikuju po temperamentu i osobinama ličnosti.

Naime, već od malena se mogu primjetiti razlike kod djece u tome kako reagiraju na podražaje iz okoline. Dok će neka djeca s interesom pratiti veće količine svjetla, zvukova, pokreta i ljudi, druga djeca će to izbjegavati. Jedni su dominantno introverti a drugi ekstraverti. Jedna od stvari koja razlikuje introvertiranu od ekstravertitrane osobe je način na koji se osoba odmara i energizira. Naime, dok je ekstravertiranim osobama za to potrebno stimulativno okruženje i fokus na druge ljude i događaje, introvertirana osoba više preferira neki mirniji kutak bez puno podražaja gdje bi se fokusirala na svoj unutarnji svijet, svoje misli i osjećaje. Često se introvertiranost poistovjećuje sa sramežljivošću što je potpuno pogrešno. Naime, introvertirana osoba bira samostalne aktivnosti radije nego društvene iz razloga što joj tako bolje odgovara i to joj nije problem, dok sramežljiva osoba to čini zbog straha od neuspjeha.

Vjerujem da vi kao majka najbolje poznajete svoje kćeri i da pravilno reagirate na njihove potrebe. Imajući na umu temperament i osobine ličnosti vaših kćerkica, važno je da kao roditelj razumijete i prihvatite obje djevojčice, sa svim njihovim obilježjima neovisno o tome radi li se o introvertiranoj ili ekstravertiranoj djevojčici.

Kod mlađe kćerkice je važno naučiti ju da prepoznaje svoje potrebe, kao i to kako da se zauzme za sebe kada zbog svojih potreba nije shvaćena od strane okoline. Kod introvertirane djece se češće može primjetiti da su neovisna, fleksibilna i odgovorna, da imaju dobro razvijene sposobnosti pažnje i koncentracije, da su jako kreativna i da imaju analitičke vještine koje im olakšavaju snalaženje u kompleksnim situacijama, imaju dobar uvid u sebe te su sposobni lijepo surađivati s drugima kao i razviti dugotrajna bliska prijateljstva.

S druga strane, mali ekstraverti su otvoreni, društveni, lako uspostavljaju kontakte, vole raditi u društvu i ne vole biti sami. Kako im odgovara pažnja, moguće je da vaša starija kćer na razne načine pokušava zadobiti istu (a jedan od načina su i rasprave s učiteljicom).

Teško je procijeniti ima li vaša kćer „viška samopouzdanja“. Dobro je ako se osjeća dobro u svojoj okolini i među vršnjacima, ali ne na način da se svijet mora okretati oko nje i njezinih želja. Od takve djece je teško očekivati suosjećanje ili pristojnost (što smatram da nije u slučaju kod vašeg djeteta).

Nadam se da vam je odgovor rasvjetlio o čemu se doista radi kod vaše djece te da će vas usmjeriti u daljnjim postupcima prema vašim kćerkama. Ne ustručavajte se zatražiti mišljenje i pomoć školskog psihologa ukoliko i dalje imate nedoumice.

Želim vam puno radosnih trenutaka s vašim djevojčicama,

Kristina Bačkonja, dipl. psiholog

Centar Proventus