Panaricij na prstu šake kod djece

Bakterije uzrokuju stvaranje potkožne gnojne naslage (apscesa) uz otok cijelog prsta, crvenilo i izrazitu bolnost i specifičnu kucajuću bol u vršku prsta.

shutterstock_1735801265.jpg

Moja kćerka će u listopadu napuniti 4 godine. Prije par mjeseci imala je panaricij prsta ruke koji je liječen kirurškim putem. Najvjerojatnije je nastao nakon rezanja noktića. Prije nekoliko dana opet se pojavljuju slični simptomi na nožnom palcu, gdje je ranije otpao nokat, nakon što se udarila o vrata. Znači, na nozi nokat nije prethodno rezan. Uključen je za sada antibiotik, pa čekamo odgovor na upalu. Još nismo posjetili kirurga. Pitam se da li je normalno ovakvo učestalo pojavljivanje panaricijuma i trebam li biti zabrinuta da dijete nema nešto više od toga? Kako prevenirati buduće panaricijume. Hvala i pozdrav. Mubi

Vjerojatno se ipak radilo o paronihiji, tj. o infekciji mekog tkiva oko nokta koju često uzrokujemo neprimjerenim rezanjem noktiju ili kidanjem zanoktica. Oko nokta se javljaju crvenilo, bol i otok koji se brzo širi. U ranoj fazi upala se može liječiti anitibioticima, no ukoliko se upala razvije uz pojavu gnojnog iscjetka, neophodno je kirurško liječenje.

Paronihija nije rijetka kod djece, a nastaje zbog ulaska bakterija koje normalno žive na koži, kroz male, ponekad nevidljive ozljede kože. Igranje u pijesku, na zemlji, prljave ruke (sve vrlo uobičajeno za djecu) su dodatni rizik za nastanak ove infekcije. Dva puta imati ovakvu upalu nije učestalo. Potrebno je pažljivo rezati nokte, ne gristi ih, ne trgati zanoktice, te održavati higijenu ruku koliko je god moguće.

Panaricij je najčešća infekcija šake, znatno teža od paronihije. Bakterije uzrokuju stvaranje potkožne gnojne naslage (apscesa) uz otok cijelog prsta, crvenilo i izrazitu bolnost i specifičnu kucajuću bol u vršku prsta. Liječenje je uvijek kirurško.

dr. Svjetlana Bela Klancir
spec. pedijatar

Poliklinika za dječje bolesti Sabol