Može li se problem nasilja među maloljetnicima uopće riješiti i kako?

Kako riješiti nasilje među maloljetnicima? Je li moguće riješiti nasilje razgovorom s nasilnikom? Je li zadnje rješenje koje ostaje da mi vršimo nasilje prema nasilniku?

shutterstock_1735801265.jpg

Što ako razgovor ne uspjeva, što da onda radim? Unaprijed hvala. Lanik

Poštovani,

kada je u pitanju nasilje važna poruka koju treba poslati jest da za nasilje nema opravdanja, da se ono ni u kojem slučaju neće tolerirati te da nasilnik treba snositi posljedice za svoje ponašanje. Je li svako nasilje moguće riješiti razgovorom – vjerojatno nije – no sigurna sam da postoje situacije u kojima će razgovor pridonijeti rješenju problema. Ono što zasigurno neće pomoći, to je da nasilje rješavamo nasiljem. Na taj način šaljemo poruku nasilniku kako je nasilje prihvatljiv način rješavanja konflikta i vjerojatnost da i u idućoj situaciji reagira nasiljem postaje još veća.

Ukoliko je netko nasilan prema nama ili primjerice prema drugom maloljetniku, tada je najvažnije nasilje zaustaviti/spriječiti. Nakon toga slijede posljedice – ovisno o čemu se radi, posljedice mogu biti različite a jedna koja se koristi u krajnjem slučaju je i prijava nadležnim institucijama (policija, Centar za socijalnu skrb). Na taj način nasilnik dobiva poruku kako je nasilje ozbiljna stvar i kako nećemo dopustiti da njegov postupak prođe bez posljedica.

U svakom slučaju smatram da je pomoć potrebna i nasilniku budući da uvijek postoji nešto što je pozadini takvog ponašanja te je važno raditi na uzroku problema kako bi se isti iskorijenio.

Nešto više o nasilju među djecom možete pročitati na slijedećim stranicama: http://www.poliklinika-djeca.hr/publikacije/nasilje-medu-djecom-2/

Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener

Centar Budi svoj