Kako zainteresirati dijete za učenje i školu?

Poštovanje, imam problem sa školarcem... u kratkim crtama: završio je 4 razred, ali kroz ove 4 godine smo u strašnim problemima jer je on nezainteresiran i flegma na sve.

shutterstock_1735801265.jpg

Prepametan je, nema nikakvih problema ni smetnji, jednostavno je nezainteresiran za školu....ne znam više što napraviti, strah me je sljedeće školske godine...što da napravim?...hvala vam od srca

Draga mama, U pismu niste napisali kakvi su njegovi rezultati u školi što bi svakako imalo utjecaj na moj odgovor. Ukoliko ima odlične rezultate, na vašem se mjestu ne bi previše brinula. Znači da je njegovo ulaganje dostatno za postizanje rezultata.

Ukoliko rezultati izostaju problem koji ste naveli; nezainteresiranost valja pretočiti u željeno stanje, a to je zainteresiranost.

Motivirati dijete može se na različite načine. Jedna od korisnih metoda je opće poznata i prihvaćena metoda mrkva/bič, tj. nagrada ili kazna. Neka djeca bolje reagiraju na nagrađivanje, neka na kažnjavanje. Promatrajte svog sina i brzo ćete dokučiti koja je metoda za njega primjerenija. Ukoliko je nagrađivanje ono što ga motivira, pozitivno će reagirati na nagradu koju ćete mu obećati. Nagrada može biti odlazak u kino, kazalište, nogometnu utakmicu, ovisno o njegovim afinitetima. Preporuka jest da ga ne nagrađujete novcima, puno je bolje da to bude neka zabavna aktivnost u kojoj možete zajednički uživati.

Ukoliko pak više „trza“ na kaznu, nagrada mu neće ništa predstavljati, ali će se jako uporno i uspješno truditi da izbjegne kaznu. Prije kazne mu izrecite opomenu. Primjerice; „Ukoliko ne ispraviš jedinicu iz matematike ili ukoliko ne naučiš određeno gradivo do petka, ne smiješ biti na facebooku tjedan dana“. Kod izricanja roka (do kada treba nešto naučiti ili ispraviti) bilo bi dobro da razgovarate s njim što on misli koliko mu vremena treba. U tom slučaju neće moći uzrok staviti izvan sebe odnosno reći „Nisam stigao, jer si mi dala premalo vremena“. U slučaju da se nije pridržavao dogovora, budite dosljedni. Dosljednost je jako bitna jer ćete mu na taj način pokazati da mislite ozbiljno. Ako popustite i dopustite mu zabranjeno prije roka, on će iz te situacije naučiti (s pravom); „Ako budem dovoljno uporan, mama će popustiti, dakle ne trebam se držati dogovora, jer će sve ionako biti po mom“.

Nadalje, jako je važno da mu školu ne predstavljate kao teret i obavezu. O vašem stavu uvelike ovisi i njegov. Škola može biti jako zabavno mjesto na kojem se uče jako zabavne, zanimljive i korisne stvari. Upoznajte ga još bolje i otkrijte što ga motivira. Razgovarajte s njim. Pitajte ga što je razlog njegove nezainteresiranosti. Pomognite mu da on nađe rješenje. Možete reći „Vidim da si nezainteresiran. To bi ti moglo predstavljati veliki problem. Što možeš učiniti da ga riješiš. Ako želiš ja ti mogu pomoći. Bilo bi mi žao da stalno budeš u kaznama, a mogao bi se igrati.“

Teško je u ovako kratkom formatu odgovoriti na ovako široko pitanje. Ipak, nadam se da sam vam odgovorom barem malo pomogla. Ako ne iznađete rješenje slobodno se možete javiti u naše savjetovalište.

Srdačan pozdrav,

Jelena Vrsaljko, TA psihoterapeut, NLP trener

Centar Proventus