Kako smanjiti simptome stresa kod petomjesečne bebe?

Poštovani! Veoma sam zabrinuta jer mi se čini da je naša gotovo petomjesečna beba doživjela traumu zbog moje nepažnje.

shutterstock_1735801265.jpg

Naime, bili smo na dvorišnoj obiteljskoj proslavi i u jednom trenutku otišla sam podojiti bebu u kuću u sobu. Kako je beba tijekom podoja zaspala, izašla sam iz zamračene sobe van kako bih obavila toalet. Nije me bilo 10-ak minuta i kad sam se vratila, beba je toliko neutješno plakala da su mi se oduzele noge. Nosila sam je uokolo dva sata i ništa što je inače smiri nije pomagalo. Tek je od iscrpljenosti zaspala. Tu noć nekoliko puta se budio i provjeravao gdje sam i već nekoliko dana plače neuobičajeno jako pred spavanje i noću je jako nemiran. Zanima me možemo li nekako smanjiti simptome stresa koje je dijete doživjelo i je li mogao ovaj događaj naštetiti djetetu trajno? Treba li ga odvesti pedijatru? Inače dosad ni sekunde nije bio bez roditeljskog nadzora i vjerujem da je probudivši se sam u mračnoj sobi doživio veliki šok. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Draga čitateljice,

vjerujem da Vas je promjena u ponašanju Vaše bebe zabrinula i da ste se i uplašili kada ju niste mogli umiriti načinima kako ste inače uspijevali. Vaša beba se trenutno nalazi u razdoblju intenzivnog psiho-fizičkog razvoja koji također može biti uzrok intenzivnijim i drugačijim reakcijama od onih s kojima ste se do sada susreli. U takvim situacijama najviše što možete ponuditi Vašoj bebi je ono što iz navedenog radite odlično, a to je Vaša ljubav i briga o njegovim potrebama. Pod tim se svakako ne smatra da biste trebali biti neprestano nerazdvojni, i nužno je da imate vremena i za sebe tijekom dana jer jedino tako ćete biti sposobni ispuniti svoju roditeljsku ulogu na poželjan način. Brinuti se o sebi i pokloniti si neko vrijeme nije uvijek lako, ali uz dobru organizaciju to bi trebalo biti izvedivo. Više o važnosti vremena za sebe možete pročitati u članku: https://www.centarproventus.hr/single-post/2017/07/21/Vrijeme-za-mamu

Djeca, pogotovo dok su još malena, najviše informacija o okolini dobivaju upravo kroz neverbalnu komunikaciju, odnosno kroz Vašu boju glasa, kroz Vaš stisak, Vaš osmijeh. Ona osjete kada je Vas strah, kada ste vi zabrinuti, kada niste opušteni i u tim situacijama i djeca najčešće reagiraju strahom. Bebama u dobi u kojoj se nalazi i Vaš dječak potrebna je prisutnost roditelja i zadovoljavanje bebinih potreba, a jedno izdvojeno dugo plakanje vjerojatno je već nadoknađeno Vašom ljubavlju i brigom. Ako nekom trenutku osjetite potrebu za dodatnim savjetom ili podrškom slobodno nam se javite. Želim Vam mnogo lijepih trenutaka s Vašom bebom!