Kako 2-godišnjaku objasniti da će se početi redovito viđati s ocem?

Poštovana, imam pitanje vezano za mog sina koji ima 2 godine i 1 mjesec. Samohrana sam majka i njegov otac me ostavio kad sam bila trudna. Živimo u zajednici s mojom majkom, ocem i bratom.

shutterstock_1735801265.jpg

Krenuo je u vrtić prije 2 tjedna i adaptacija još traje, ali to nije ono što me brine. Brine me kako mu na njemu najrazumljiviji način objanisniti pojam oca? Otac ga je priznao kad je imao 8 mjeseci, viđao ga je jer sam ga vodila redovito kod njega, nikad nije plaćao alimentaciju niti se brinuo ni zvao za sina. Kad je dijete imalo 1 godinu doživjeli smo agresivni napad od oca (verbalni i fizički) gdje je dijete doživjelo šok! Nakon toga ga nije viđao sve do prije mjesec dana, kada ga je vidio za 2. rođendan i dobio poklon od njega. Trenutno smo na sudu za alimentaciju, viđanje i skrbništvo. Znam da će ubrzo dijete početi viđati oca i pomirila sam se s tim i znam da je to najbolje za njega, ali da li treba nekako pripremati dijete za taj dan? Nisam spomenula da dijete još ne priča, tj. priča neki svoj jezik koji ja razumijem. U glavici mu se sve pomiješalo... moga oca je zvao tata, onda sam mu objasnila da je to djed, sada ga zove dida ali i tete u vrtiću isto zove dida (mislim da ga teta podsjeća na tata pa je zbunjen). Ne znam što mi je raditi? Želim mu olakšati što je više moguće ali neznam na koji način... Ne znam da li trebam spominjati oca ili ne? Vjerojatno će ubrzo kad progovori početi i pitanja o tati. Ali isto tako nisam ni sigurna koliko će njegov otac njega viđati i biti odgovoran, da li će se uopće pojavljivati? I samo još jedno pitanje - koje je mjesto najbolje za viđanje oca? Kod mene nema šanse da dođe i neće htjeti. On sad ima drugu ženu i čekaju dijete, pa znači da ni kod njega neće biti moguće. Gdje da održavamo te susrete? Hvala Vam na odgovoru. zabrinuta mama Draga zabrinuta mama,

Svakako bi bilo dobro da objasnite svom djetetu što znači tata i da će se početi viđati s tatom. Igračke koje voli, pretpostavit ću da voli autiće, zamislite i predočite mu kao da su ljudi.

Dakle, uzmite jedan autić koji će biti mama autić, pa jedan koji će biti on, pa dva za dedu i baku i jedan za tatu. Složite ih tako da mama, baka, deda i mali autić „žive“ zajedno u jednoj kući. Pokažite neke uobičajene zajedničke, svakodnevne aktivnosti. Zatim neka „mama-autić“, „dijete –autić“ odu zajedno u park gdje će se sresti sa „tatom-autić“. Možete onda njega pitati što bi „dijete-autić“ moglo raditi u parku. Možda će imati ideje da se ide igrati u pijesak, pa onda odglumite da se autić – dijete igra u pijesku. Pitajte i gdje bi mama-autić bila, pa isto odglumite. Ako imate ideje što bi se tata mogao igrati s njim, pokažite mu to isto sa autićima. Uglavnom, neka Vam autići budu podloga za ono što mu želite prenijeti.

Uz sve to važno je da su Vaše rečenice i priča jednostavne, kratke i jasne. Možete unaprijed složiti priču koju biste mu ispričali kako bi Vama samoj bilo lakše, odnosno kako se ne biste zapetljali u dugu priču kada ju krenete pričati. Ako će rečenice biti duge i ako će sama igra biti preduga, moguće je da će izgubiti interes prije nego što dođete do biti. Zato, neka bude sve jednostavno i kratko. I na sličan način mu pojasnite u više navrata. Npr. dan prije nego što tata dođe, pa taj dan kada tata dođe.

Što se tiče mjesta susreta, najbolje je da izaberete neko neutralno mjesto, ali djetetu poznato – npr. u djetetovom poznatom i dragom parku.

Sretno!

Tatjana Gjurković, dipl. psiholog, certificirani terapeut igrom, Centar Proventus