Dječak (5,5) nikad nije uspostavio kontrolu mjehura i još uvijek noću mokri u krevet

Poštovani, imam dječaka od 5,5 godina koji i dalje mokri noću. Nikad nije ni prestajao. Ide u vrtić od prve godine, prilično je stidljiv.

shutterstock_1735801265.jpg

Razgovarali smo s psihologom i već tri mjeseca pokušavamo s noćnim terminima, ali psiholog nikako da zaključi kad on ustvari mokri. Bar nam je rekao da to treba da ustanovi. S njim psiholog nije razgovarao. Čak i danju su mu često vlažne gaćice, kao da trpi i ne ide na vrijeme u WC. Molim Vas, recite mi bilo što što bih mogla uraditi. Pozdrav, mama A.

Draga mama,

Vjerujem da Vas zabrinjava što Vaš sin još uvijek mokri u krevet. Važno je da znate da pojava mokrenja u krevet u ovoj dobi i nije toliko rijetka. Naime, djeca koja imaju manje od 6 godina nemaju adekvatnu sposobnost kontrole mjehura, a to je još izraženije kod dječaka. Ipak, dobro je obratiti se stručnjaku za pomoć kada se nehotično mokrenje u krevet za vrijeme sna javlja kod djece iznad navršene pete godine. Naveli ste da se kod Vašeg sina nikada nije ni uspostavila kontrola mokrenja noću stoga se kod njega radi o takozvanoj primarnoj eneurezi.

U svakom slučaju, potrebno je ustanoviti koja je podloga problema koji se javlja kod Vašeg dječaka odnosno radi li se o eneurezi zbog psihičkih poteškoća vezanih uz emocije djeteta ili o eneurezi zbog fiziologije tijela. Naime, moguće je da se radi o tome da Vam je u otkrivanju uzroka potrebna medicinska pomoć kako bi se ustanovilo radi li se o smanjenom mjehuru, hormonalnoj neravnoteži, infekcijama i bolestima mokraćnog sustava ili nekom drugom fiziološkom problemu. Ukoliko se utvrdi da ne postoji neki fiziološki problem zbog kojeg dijete mokri u krevet tada se radi o psihički uvjetovanoj eneurezi. Ovaj tip se češće javlja kod senzibilnije djece. Ukoliko se djetetu ne pristupi s puno pažnje i razumijevanja, djetetov sram zbog mokrenja po noći može samo pogoršati problem. Prvi korak bi zato bio da se pomogne djetetu u tome da shvati da to što se dogodilo nije ništa strašno. Ukoliko ćete iskazivati otvoreno nezadovoljstvo kada ugledate mokru plahtu to kod djeteta može potaknuti osjećaj krivnje i srama. Zato je jako važno imati smireni pristup kojim se dijete neće posramljivati jer dijete nije krivo za to što se događa. Važno je da se ne ljutite na dijete već da mu pomognete ojačati samopoštovanje i pomoći mu da nauči kako kontrolirati mokrenje. Vi mu u tome možete pomoći tako da prvo, uz pomoć stručnjaka, otkrijete koji je uzrok ovog problema, a zatim adekvatno pristupite njegovu rješavanju. Kroz taj proces, svakako je važno da razgovarate s djetetom i smanjite mu strahove i nelagodu vezane uz mokrenje u krevet.

Želim Vam puno sreće i strpljenja,

Tea Knežević, bacc.univ.psih.

Centar Proventus