Dječak (4) je ponovno počeo mokriti u krevet. Kako mu pomoći?

Molila bih za pomoć. Naime imam četverogodišnjaka koji je počeo mokriti dok spava. Nema razlike da li je dnevno ili noćno spavanje.

shutterstock_1735801265.jpg

I do sada bi mu se znalo to dogoditi ali u rijetkim slučajevima i to noću kad je prehlađen pa nije bilio zabrinjavajuće. Sad je to problem. Mislim da i ja i suprug u nećemu možda griješimo, ali neznam za što bi se specijalno uhvatila. Naime, imamo i bebu od osam mjeseci no suprug je uskočio kao protuteža u novonastaloj situaciji. Još bih napomenula da je kao osoba dosta senzibilan, drži dosta u sebi. A i nikako da slomi taj odlazak u krevet sam, konstantno traži da netko ide sa njim dok zaspi. Kao roditelj sam stroga i do sada sam dosta radila na njegovom odgoju jer smatram da se do treće godine s djetetom treba raditi, a sve dalje je nadogradnja na već postavljene temelje. Sa svih strana smo bombardirani raznim naputcima o pravilnom odgoju djeteta, stoga su i s pravom mnogi roditelji u nedoumici da li pravilno odgajamo svoju djecu. A što sad, da li je problem psiha ili treba posavjetovati se sa pedijatrom? Hvala. Mama J. Draga mama,

Slažem se s Vama. Ima mnogo uputa i savjeta kako odgajati dijete, koji su često i proturječni. Stoga ne čudi kada roditelj ostane zbunjen.

Svakako bi bilo poželjno da se obratite pedijatru te da pretragama uklonite mogućnost prisustva bakterije ili nekog drugog fiziološkog uzročnika sekundarne enureze Vašeg dječaka.

Kao što ste i sami naveli, uzroci sekundarne enureze mogu biti psihičke prirode nakon: odvajanja od roditelja, polaska u vrtić, bolnicu, rođenjem brata ili sestre, polaska u školu, traumatskog iskustva (prometna nesreća, gubitak bliske osobe ili kućnog ljubimca, razvod roditelja). Dakle, osnovno pitanje kada je ponovno počeo nekontrolirano mokriti? Da li je to bilo nakon rođenja nove bebice ili već prije? Nova obiteljska dinamika sigurno je utjecala na Vašeg sina, a moguće je da on manifestira svoju nesigurnost u pronalaženju novog mjesta u obitelji tako što je počeo nekontrolirano mokriti. Ukoliko možete povezati rođenje mlađeg djeteta sa mokrenjem, tada možete učiniti slijedeće:

- ne raspravljajte o mokrenju sa drugima u djetetovu prisustvu - ne odvikavajte ga silom od mokrenja - zadovoljavajte djetetove emocionalne potrebe, osigurajte mu svoje društvo, naklonost i toplinu - neka spava u čistom krevetu, stavite mu šarenu, dječju posteljinu, neka legne u lijepi, vedri krevet. Premda Vam može biti žao nove posteljine, nemojte ga stavljati u staru posteljinu ili krpe kako se ne bi uništio novu posteljinu. Takvim postupcima gotovo da potičemo dijete - kao da smo mu priredili krevet za mokrenje. - dobro prozračite sobu u kojoj spava - budite strpljivi s njim - ne uskraćujte mu tekućinu (navečer neka pije manju količinu) - ne kažnjavajte dijete ako se pomokri, niti ga nemojte hvaliti ako ostane suho. Možete se dogovoriti s njim za kalendarić u koji će samo bilježiti uspjeh – to će mu pomoći da održi samopouzdanje i dobru sliku o sebi - rasporedite djetetov dan tako da se u igri opusti i razvedri. Igra ga može emocionalno smiriti - koliko god možete, utječite na obiteljsku atmosferu čineći je prijateljskom, toplom i vedrom. Dijete mora zaista osjetiti da se odrasle osobe međusobno razumiju i da su odnosi temelje na međusobnom poštovanju i ljubavi. - ne uspoređujte ga s mlađim djetetom; dijete mora osjetiti da ga volimo takvog kakav jest - nastojte ne praviti problem zbog enureze. Nemojte ga ismijavati ili kritizirati pred drugima, nemojte mu prijetiti kaznama, napuštanjem ili naglašavanjem da je drugačiji od ostalih. Mirno i bez komentara ujutro operite i potaknite dijete da se presvuče. - razni aparati za buđenje, buđenja svakih dva sata itd. neće mnogo pomoći sve dok se ne postigne voljno buđenje - ne tražite dijete da vam obeća da se više nikada neće pomokriti za vrijeme spavanja jer ono to ne kontrolira i ne može voljno odlučiti hoće li ili neće to činiti Ukoliko, nakon primjene ovih savjeta, dijete ne prestane nekontrolirano mokriti, a odbačena je mogućnost fizioloških uzročnika, tada se svakako posavjetujte sa dječjim psihologom. Možete se obratiti i nama u Centar Proventus, jer imamo puno iskustva sa sličnim slučajevima. Kada je dijete senzibilno vrlo sitni postupci, kojih često nismo niti svjesni, ga povrijede. Ako još k tome dijete ne izražava otvoreno svoje emocije, tada se ono može vrlo često povrijediti, rastužiti, razljutiti, razočarati, a da odrasle osobe oko djeteta nisu toga niti svjesne.

Stoga, treba vrlo pažljivo osluškivati dijete i njegove sitne promjene u ponašanju, izrazu lica, držanju tijela da bismo otkrili uzrok njegove unutarnje napetosti ili frustracije koja može biti uzročnik nekontroliranog mokrenja. Razmišljanja kakva Vi imate, o tome što ga možda muči, svakako mu može pomoći u razrješenju problema. Uzroke problema često možemo vidjeti u djetetovoj igri. Stoga, pažljivo promatrajte i slušajte razgovore koje likovi koje igra vode, kako se oni osjećaju, što ih muči. Slušajte koje rečenice ponavlja iz okoline u kojoj boravi, o čemu razmišlja, što mu privlači pažnju. Na taj način, osobito od sramežljivog djeteta možemo puno toga saznati; daleko više od postavljanja izravnog pitanja.

Sretno,
Tatjana Gjurković,

dipl psiholog, certificirani terapeut igrom

Centar Proventus