Vrste platnenih pelena

Već smo pisali o platnenim pelenama i zaključili koje su im prednosti u odnosu na one jednokratne.

pelene glavna

Već smo pisali o platnenim pelenama i zaključili koje su im prednosti u odnosu na one jednokratne. Ako vas privlači da iskušate nešto prirodnije i udobnije za bebu, a uz to ugodnije za vaš novčanik i ekološki prihvatljivije, donosimo vam kratki vodič kroz vrste platnenih pelena.

Na prvu vam se može činiti vrlo komplicirano za „pohvatati“ sve, ali potrudit ćemo se da vam objasnimo sve što bi vas moglo zanimati i na što biste trebali paziti.

Veličine

OS je kratica koju ćete često sretati u svijetu mpp (modernih platnenih pelena), a označava veličinu one-size. Pelene označene ovom oznakom bebama odgovaraju od rođenja do kraja pelenaštva, jer se drukerima namješta njihova dubina i širina prema trenutnim potrebama bebe.

NB je još jedna oznaka, a odnosi se na newborn veličinu – dakle pelene za novorođenčad. Ostale veličine su također dostupne i uglavnom su izražene kroz S/M/L/XL ili 1/2/3, a svaki proizvođač navodi od koliko do koliko kilograma je koja veličina.

Pelene koje trebaju zaštitne gaćice

Za sam početak platnenog pelenaštva, dok je beba vrlo mala i dok joj ne otpadne pupak, najbolja je opcija koristiti tetre ili newborn pelene. Međutim, bebe nb-pelenice zaista vrlo brzo prerastu, pa ih iskusne mame ne preporučuju – kažu da se njihov trošak ne isplati za dva mjeseca koliko ih se koristi.

Ako ćete se odlučiti za tetre, njih možete koristiti do kraja pelenaštva ili dok si punite kolekciju modernih platnenih pelena kako biste u potpunosti prešli na njih. Tetra pelenu je potrebno presaviti u fold – a ima ih više: origami, kite, angel, twist, triangle, neat, itd. – pričvrstiti snappy kopčom te staviti cover, tj. nepropusne zaštitne gaćice preko nje. Koji ćete fold koristiti, ne može vam nitko reći. Neki su prikladniji za djevojčice, neki za dječake, neki za bucke, neki za sitnije bebice. Sjednite pred računalo i na YouTube-u pretražite upute za slaganje raznih foldova i potom ih isprobajte na svojim mališanima. To je najsigurniji način da saznate koji im najbolje odgovara.

Umjesto snappy kopče mogu se koristiti i švedske pelene. One su šivene iz jednog sloja tkanine i imaju vezice ili čičak na krajevima s kojima se pričvrste i drže tetra pelene. Najčešće ih se koristi za „široko povijanje“.

Nešto slično tetra pelenama su prefoldi ili presavijene pelene. Od istog su materijala kao i tetre, a njihova je prednost što su već složene i savijene u slojeve pa zbog toga ima manje motanja. Također ih je potrebno pričvrstiti snappy kopčom te preko njih staviti cover, tj. nepropusne zaštitne gaćice.

Moderne platnene pelene dolaze u tri verzije s obzirom na uložak u njima – fitted, pocket i split, a svima su potrebne zaštitne gaćice.

Fitted pelene imaju u sebi ušivene uloške i nema puno razmišljanja što u njih ide, jednostavne su za korištenje, a mana im je što se jako dugo suše.

Pocket pelene imaju ušiveni džep u koji se slažu ulošci radi boljeg upijanja i baš zato što se ulošci mogu vaditi, sušenje je kraće nego kod prethodne pelene. Praktične su jer se debljina pelene podešava prema željama i potrebama, a s obzirom na to da se radi o tankim materijalima koji dobro upijaju vlagu, vrlo su tanke.

Split pelene imaju našivene ili drukerima pričvršćene uloške i zbog toga je sušenje olakšano za razliku od fitted verzije s ušivenim ulošcima.

Vrste zaštitnih gaćica

Coveri ili zaštitne gaćice mogu biti različitih vrsta. Zadaća im je uvijek ista – stavlja ih se preko platnenih pelena kako bi osigurale da njihov sadržaj ne curi na bebinu odjeću. Mogu biti na čičak, na drukere ili bez ičega, kao i OS ili u veličinama.

Postoje nepropusne zaštitne gaćice od PUL-a, materijala nepropusnog za mokraću, no većinom propusnog za zrak. Kopčaju se čičkom ili drukerima.

Zaštitne gaćice od poliesterskog flisa su prozračnija opcija od nepropusnih zaštitnih gaćica, ali malo glomaznija pa su idealne za noć.

Zaštitne gaćice od vune su najekološkija i najprirodnija varijanta prekrivanja pelena. Vuna je općenito poznata po svome svojstvu nepropuštanja i isparavanja vlage, kao i po antibakterijskim svojstvima što omogućava da se ove gaćice koriste neko vrijeme bez pranja.

Pelene koje ne trebaju zaštitne gaćice

Moderna platnena pelena najsličnija onim jednokratnim pelenama jest AIO(all-in-one). Kao što joj ime kaže sadrži sve u jednom – dakle, to može biti bilo koja od prije navedenih pelena (fitted, pocket ili split) s našivenim nepropusnim slojem izvana.

AI2 (all-in-two) je praktičnija varijanta jer se u pelenu s našivenim nepropusnim materijalom umeću odvojivi ulošci, što olakšava pranje i sušenje.

Dodatna oprema

Kod svih vrsta pelena mogu se koristiti dodatni ulošci za bolje upijanje, odnosno umetci za umetanje u pelene s džepom (pocket). Također, možete koristiti i tzv. linere ili papiriće za pelene. Oni su mekani, ali otporni na kidanje te se neki mogu čak i oprati u perilici ako je beba obavila samo malu nuždu. Uvelike olakšavaju održavanje platnenih pelena prilikom velike nužde jer se stolica skupa s njima baca u wc. Pri kupovini valja pripaziti da uzmete one koji smiju u odvode.