Kada deterdžent izazove kožni osip, vrijeme je za prirodnije pripravke za pranje rublja

Najpraktičnije i najjednostavnije je potrpati prljavo rublje u perilicu, kojeg u kući s malom djecom uvijek ima na hrpe, ubaciti prašak ili tekući deterdžent, pa puno omekšivača da lijepo miriši, uključiti perilicu i dalje se baviti svakodnevnim obavezama i zadatcima

fat boy itching him back

. Kao da više uopće ne razmišljamo što se sve u tim deterdžentima nalazi, a nalazi se niz kemikalija koje zasigurno nisu potpuno bezopasne za kožu.

Kupovni deterdženti i omekšivači su vrlo jake, koncentrirane kemikalije i vrlo često izazivaju razne kožne osipe kod beba i djece. Tek kada deterdženti počnu ugrožavati zdravlje mališana, zapitamo se: "Pa što je to toliko jako u tim deterdžentima da je izgrizlo kožu mog djeteta?"

Vrlo često, kad se pojavi suha koža, crvenilo, točkice, peckanje ili svrbež, roditelji prvo ne pomisale na deterdžente, već uzrok traže u hrani, lijekovima ili nečem "iznutra".

Kako deterdženti za rublje izazivaju reakcije na koži?

Dijete može biti osjetljivo ili alergično na neke sastojke iz deterdženata pa je on i direktni uzročnik ekcema.

Drugi scenarij je kad sastojci u samom deterdžentu nisu uzročnik, ali zbog toga što su jako alkalni i pH neuravnoteženi, oni mogu dodatno iritirati već upaljenu kožu ili ranicu na koži. Drugim riječima, ako vaše dijete ima kožni osip izazvan nekim drugim alergenom, deterdženti iz rublja ga definitivno mogu pogoršati.

Važno je znati da se molekule raznih kemikalija gomilaju u vlaknima odjeće sa svakim pranjem. Kažu da bi trebalo odjeću oprati 10 puta u čistoj vodi dok ne bi iz nje isprali sav deterdžent. Drugim riječima, alergeni i kemijski spojevi iz deterdženta na koži su vašeg djeteta cijelo vrijeme, čak i kad mislite da je perilica rublja sve dobro isprala.

Ovo se odnosi na sve tipove deterdženata na tržištu, čak i one na kojima piše "prirodno". Čak i ako deterdžent ne sadrži izbjeljivač ili kemijske mirise, on i dalje može pogoršati stanje iritirane kože.

Postoji li alternativa kupovnom deterdžentu?

Postoji nekoliko alternativa za zdravije pranje rublja:

- Domaći, ekološki, prirodni deterdžent napravljen kod kuće. Na internetu ima niz recepata kako ga napraviti u vlastitom domu. - Pranje na ruke ili u perilici sa sodom bikarbonom i vinskim octom. - Sapunski oraščić (soap nut) - 100% prirodni oraščić koji raste na drveću Himalaje i ima isto djelovanje kao bilo koji deterdžent na tržištu. Može se naručiti online. - Eko kugla za pranje rublja. - Organski, prirodni sapuni.

Recept za domaći deterdžent

Za prirodni i ekološki domaći deterdžent trebat će vam sljedeći sastojci:

  • Sapun na bazi kokosovog ulja ili bilo koji drugi eko sapun na bazi prirodnog ulja
  • Soda bikarbona (natrijev bikarbonat)
  • Soda za pranje (natrijev karbonat)
  • Esencijalno ulje limuna (dobro uklanja mrlje i masnoće + daje miris)

Opcionalno: Ocat (pola šalice octa pomoći će da se u jako alkalnoj smjesi koja iritira kožu podigne pH vrijednost) Peroksid (3-postotni za pranje bijelog rublja; može se kupiti u bilo kojoj ljekarni i prirodan je, netoksičan)

Recept za smjesu:

Sitno narezati ili naribati 150 grama sapuna i otopiti ga u 10 litara tople vode. U smjesu dodati jednu šalicu sode bikarbone i jednu šalicu sode za pranje, kao i 10 kapi eteričnog ulja limuna.

Kad se smjesa poveže, prelijete je u plastične boce (10 litara). Za pranje rublja koristite jednu šalicu ovog prirodnog deterdženta, a deset litara trajat će vam dugo. Robica možda neće biti ultramekana i ultramirisna kao što je nakon kupovnog omekšivača, ali to nije važno, odnosno nije važnije od zdravlja vašeg mališana.