Zašto djeca dobivaju gnjide i uši češće od odraslih?

Uši su paraziti koji žive na tjemenu kose, a ponekad i u obrvama ili trepavicama.

4bfb8e79c637f

Ne predstavljaju veću opasnost po zdravlje, ali se hrane našom krvlju i iznimno su neugodni zbog svrbeža i iritacije koje izazivaju. Ponekad se na glavi mogu primjetiti oteklinice ili crvenilo te malene bijele točkice na korijenu kose koje su zapravo jajašca. Uši su iznimno česta pojava među djecom, no kada ste zadnji puta čuli da ih ima netko od odraslih?

Nije problem u ušima. Njima je savršeno svejedno na čijoj će glavi pronaći dom. One su sretne i u djedovoj i u unukovoj kosi podjednako. Ono što je razlog za brže i češće širenje ušiju među djecom je njihova zaigranost i prisnost. Djeca su manje zaštitnički nastrojena kada je njihov osobni prostor u pitanju. Ona dolaze u bliski fizički kontakt s vršnjacima tijekom igre, dijele osobne stvari s njima kao što su odjeća i igračke, što ušima olakšava putovanje od osobe do osobe.

Postoji na tisuće vrsta uši, pa one koje napadaju, primjerice, pse i mačke, neće se nastaniti na čovjeku.

Ovdje treba rasvijetliti još jedan mit, a taj je da su djeca koja dobivaju uši prljava i ne brinu o higijeni. To jednostavno nije istina. Djeci treba reći da ne razmjenjuju kape, češljeve, gumice i trake za kosu, a ukoliko su se već pojavili kod kuće s ušima, postoji niz preparata za njihovo uklanjanje. Ponekad šampon neće biti dovoljan, pa ćete morati kupiti gusti češalj kako bi iščešljali gnjide s korijena vlasi. Isto tako, treba oprati svu odjeću, plišane igračke i posteljinu, jer uši se tamo sakriju i jedva čekaju novu glavu na koju će skočiti.

O ušima smo prošle godine objavili i jedan PR koji možete pronaći u vezanim člancima.