Vodene kozice ljeti

Vodene kozice ili varičele su zarazna bolest koja najčešće pogađa djecu. Simptomi su mjehurići ispunjeni tekućinom koji se pojavljuju po cijelom tijelu i osip.

a sick girl is near the door

Mjehurići se pojavljuju u skupinama, najprije po trupu, a kasnije se šire po rukama, nogama, licu i vlasištu. Oni pucaju i nastaju kraste koje s vremenom otpadnu, mogu se inficirati od češanja i mogu ostaviti male ožiljke za cijeli život.

Vodene kozice se šire s jedne osobe na drugu kapljičnim putem (kihanje, kašalj) ili kontaktom s tekućinom iz mjehurića. Djeca u pravilu do svoje desete godine prebole vodene kozice i time stječu trajni imunitet. One su najčešće bezopasne za djecu i rijetka je pojava komplikacija, dok trudnicama i odraslim osobama mogu stvarati ozbiljne zdravstvene probleme.

U vrtićima i školama, gdje ima mnogo djece, dovoljan je samo jedan zaraženi mališan da ostatak grupe ili razreda "pokupi" vodene kozice.

Liječenje vodenih kozica je vrlo jednostavno. Kupka u mlakoj vodi s nekoliko zrnaca hipermangana, pripravci s lokalnim djelovanjem (antihistaminici) ili losioni koji sadrže kamfor, mentol ili fenol, ublažit će peckanje i svrbež. Najbolja prevencija je cijepljenje djece protiv vodenih kozica, no ono se u Hrvatskoj rijetko koristi.

Na širenje vodenih kozica utječe temperatura, vlaga u zraku, uvjeti života i prenapučenost. Upravo zbog toga se vodene kozice nazivaju "zimskom bolešću". Studije pokazuju da sunčeva svjetlost deaktivira virus na koži te mu onemogućava daljnje širenje.

No, što učiniti kada vaše dijete dobije vodene kozice ljeti?

Visoka temperatura i sunčeve zrake na ionako iritiranoj koži dodatno će razdražiti dijete. I to je sve što vas treba dodatno zabrinuti.

Pojavljuju se mnoge dezinformacije da sunce uzrokuje povlačenje kozica "unutar" tijela pa su moguće komplikacije, tipa prelaska vodenih kozica na pluća, pojava mrlja na mjestima gdje su bile krastice koje su bile izložene suncu do upale moždanih ovojnica, no sve su one neutemeljene.

Dijete koje ima vodene kozice treba mirovati kako bi što uspješnije prevladalo virus. Ne preporuča se izlazak vani jer to podrazumijeva veću tjelesnu aktivnost, izloženost mjehurića jakome suncu, više mogućnosti za ozljede.

Sunčeve zrake mogu uzrokovati mrlje na koži i one su prolazne naravi. Nakon toga nastupa hipopigmentacija ili promjene na koži koje nastaju zbog nepravilnog nakupljanja pigmenta te se potom uspostavlja normalna boja kože. Ukoliko se pojavila bakterijska infekcija uzrokovana češkanjem mjehurića ili osipa, na koži mogu ostati ožiljci koji imaju trajno smanjenu pigmentaciju.

Jedini problem vodenih kozica ljeti je veća osjetljivost kože na sunčeve zrake na mjestima gdje su bili mjehurići ili osip zbog slabije pigmentacije, sve ostalo je potpuno isto kao i kod "zimskih" vodenih kozica.