Virusne bradavice kod djece

Čak 10 do 20 posto djece ima bradavice na koži, najčešće po rukama, ali nerijetko te male dosadne izrasline niknu i na licu, na koljenima, ispod pazuha, na nožnim prstima.

517fb2241ec21

Zapravo, uopće nema pravila i bradavica se može pojaviti bilo gdje. Kako bradavice uopće nastaju? Uzrokuje ih virus, tj. humani papiloma virus. Bradavica se formira kada virus uđe pod kožu, a to se najčešće događa na mjestu ogrebotine ili ranice. Virus uzrokuje ubrzani rast stanica na vanjskom sloju kože. Na dodir bradavice mogu biti grube ili mekane, a ponekad ih se doista teško riješiti.

Kao i mnoge druge viruse i bakterije, humani papiloma virus djeca najčešće "pokupe" u kolektivu, odnosno u vrtiću ili školi.

Dr. Sjoerd C. Bruggink, s Odjela za javno zdravstvo i primarnu njegu sa Sveučilišta Leiden u Nizozemskoj, proučavao je kako se širi virus uzročnik bradavica među djecom. U istraživanju je sudjelovalo 1000 mališana starosti od 4 do 12 godina, a liječnici su uzeli niz podataka - gdje se bradavice pojavljuju na tijelu, da li netko u djetetovoj okolini (školi ili obitelji) ima bradavice, hoda li dijete boso po kući, ide li na plivanje na javne bazene, hoda li bosonogo po vani i slično.

Rezultati istraživanja potvrdili su da su djeca koja imaju bradavice, podložnija dobivanju novih. U svakom slučaju bili su podložniji od djece koja ih na početku istraživanja nisu imala. To daje naslutiti da postoji genetska podložnost, jer su djeca čiji roditelji imaju problema s bradavicama i sama u dvostruko većem broju imala ove kožne izrasline. Isto tako, djeca su u 20% slučajeva bradavice dobivala od druge djece u vrtiću ili školi.

Prevencija se stoga svodi na to da spriječimo ili umanjimo prijenos virusa unutar obitelji ili dječjeg kolektiva. Naime, do sad se smatralo da se djeca najbrže mogu zaraziti na javnim mjestima, kao što su bazeni, tuš kabine i slična vlažna i topla mjesta, ali spomenuta studija dokazala je da su najkritičnija mjesta zapravo obiteljski dom i učionica. Oni koji imaju virusne bradavice trebali bi ih prekriti flasterom. Prijenos virusa možemo smanjiti redovitim pranjem zajedničkih prostora kao što su kupaonica ili kuhinja te izbjegavanjem korištenja istih ručnika.

Najraširenije vrste virusnih bradavica ne predstavljaju prijetnju za opće zdravlje djeteta (iako bi svakako trebalo posjetiti specijalistu dermatologa za točnu dijagnozu) i nerijetko nestanu same od sebe. Ako su djetetu iznimno neugodne ili se nalaze na mjestima na kojima mu smetaju u svakodnevnom funkcioniranju, bilo bi ih dobro ukloniti. Uklanjanje bradavica ne garantira da se one više nikad neće vratiti, ali mogu ponuditi svojevrsno olakšanje djetetu.

Protiv bradavica pomoći mogu liječnici (npr. paljenjem tekućim dušikom), u ljekarnama se mogu kupiti razni preparati kojima se bradavice premazuju, ali i niz prirodnih preparata i recepata pomoću kojih se bradavice mogu ukloniti. Evo nekih od njih:

- kockicu limuna ostavi se 6 sati u alkoholu te potom stavi na bradavicu i zaštiti flasterom. Limun treba na bradavici ostaviti preko noći i postupak ponavljati dok ne otpadne (a što bi se trebalo dogoditi unutar 5 dana)

- premazivati sokom biljke ćuvarkuće ili raditi obloge preko noći natopljene sokom ove trajnice

- stavljati obloge od morske vode

- premazivati sokom/mlijekom iscjeđenim iz nezrele, zelene smokve

- premazivati pastom od usitnjenog češnjaka i luka

- usitniti običnu bijelu školsku kredu i napraviti oblog

VAŽNO! Ako bradavicu premazujete jednim od spomenutih kućnih lijekova, pazite da mažete samo bradavicu, a ne i okolnu zdravu kožu, jer neki prirodni preparati mogli bi nagrizati i peckati kožu.