Većina tinjedžera riskira gubitak sluha jer preglasno sluša glazbu

Sluh milijarde tinejdžera i mladih diljem svijeta ugrožen je zbog preglasnog slušanja glazbe na audiouređajima i pametnim telefonima, ali i zbog izloženosti prejakom i štetnom po sluh ozvučenju u noćnim klubovima, barovima i sličnim mjestima, upozorava Svjetska zdravstvena organizacija (WHO)

mladi_glazba

Sluh milijarde tinejdžera i mladih diljem svijeta ugrožen je zbog preglasnog slušanja glazbe na audiouređajima i pametnim telefonima, ali i zbog izloženosti prejakom i štetnom po sluh ozvučenju u noćnim klubovima, barovima i sličnim mjestima, upozorava Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). Gubitak sluha sa sobom vuče razarajuće posljedice po fizičko i psihičko zdravlje, učenje i zaposlenje.

Podatci studija provedenih u zemljama s visokim i srednjim dohotkom pokazuju da je gotovo polovica populacije tinjedžera i mladih (12 do 35 godina) izložena opasnim razinama glasnoće dok sluša glazbu na osobnim audiouređajima, dok je 40 % iste populacije izloženo potencijalno štetnim razinama zvuka na različitim događanjima. Opasna razina je, primjerice, osmosatna izloženost zvuku jačem od 85 decibela (dB), ili 15-minutna izloženost zvuku jačem od 100 dB.

Sve više mladih svakodnevno od jutra do mraka uživa u glazbi na svojim malim audiouređajima ili mobitelima. Gdje god se nalazili i kamo god pošli, uređaji i slušalice su uz njih. Jednostavno ne mogu živjeti bez glazbe. Upravo zbog te velike izloženosti, te zbog često preglasnog slušanja, djeca i mladi riskiraju gubitak sluha.

    Sigurno slušanje glazbe ovisi o nekoliko faktora: intenzitetu jačine zvuka te dužini i učestalosti slušanja. Izloženost glasnim zvukovima može dovesti do privremenoga gubitka sluha ili tinitusa (zujanje ili šum u uhu bez odgovarajućeg vanjskog podražaja). Kada se izlažemo posebno glasnoj glazbi, srednjeg ili dužeg trajanja, to može dovesti do trajnog oštećenja senzornih stanica u uhu, a samim time i do nepovratnoga gubitka sluha.

    Svjetska zdravstvena organizacija ističe kako odgovornost leži na pojedincu, ali i na državnim institucijama, roditeljima, nastavnicima, te proizvođačima audiouređaja. Vlade također imaju važnu ulogu u postavljanju zakonskih regulativa kad je riječ o buci na javnim mjestima, ali i u podizanju svijesti kroz različite kampanje.

    Roditelji, učitelji i liječnici trebali bi educirati mlade ljude o sigurnom slušanju glazbe, dok organizatori različitih događanja moraju poštovati propisane razine glasnoće korištenjem graničnika jačine zvuka, te nudeći čepiće za uši i sobe za odmor.

    Proizvođači bi se pak trebali koncentrirati na dizajn audiouređaja sa sigurnosnim dodacima, koji dolaze s uputama o sigurnom i za zdravlje neškodljivom slušanju glazbe, ističe WHO.

    WHO savjetuje mladima (i roditeljima):

    - Stišajte zvuk na svojim malim prijenosnim uređajima,

    - Nosite čepiće za uši na glasnim događanjima,

    - Pažljivo se koristite slušalicama, po mogućnosti onima koje imaju funkciju suzbijanja buke,

    - Skratite vrijeme slušanja uzimajući kratke pauze,

    - Ograničite upotrebu audiouređaja na najviše sat vremena dnevno,

    - Zahvaljujući aplikacijama pametnih telefona, provjerite slušate li glazbu preglasno,

    - Ako primijetite zabrinjavajuće znakove, svakako posjetite liječnika.