Upomoć! Pronašla sam sijede vlasi u kosi svoje 4-godišnjakinje!

Jednog dana se probudimo, odemo u kupaonicu urediti kosu i tada ugledamo nju - prvu sijedu vlas! Šok je utoliko veći što odmah možemo pretpostaviti da ona nije jedina.

4e15c1c440b05

Još veći šok proživljavaju oni roditelji koji u kosi svog mališana pronađu sijedu vlas. Zašto djeca imaju sijede vlasi i trebamo li se zabrinuti?

Boju kose proizvode male stanice zvane melanociti koje se nalaze u folikulama vlasi. Kako starimo, aktivnost melanocita u pojedinim folikulima se oslabljuje, pa nam kosa počinje sijediti. Kod svake osobe taj proces započinje u različito vrijeme, no obično bijelci počinju ranije sijediti od ostalih rasa. Ukoliko se sijede vlasi počinju pojavljivati još u djetinjstvu, govorimo o preuranjenom sijedenju.

Ukoliko dijete ima sijede vlasi, to može biti rezultat njegova genetski predodređenog rasporeda sazrijevanja. To možete lako dokučiti ukoliko su i ostali stariji članovi obitelji imali sličan problem u djetinjstvu (poneka sijeda vlas), ali nisu skroz posijedili do kasne zrele dobi. Moguće je da isti raspored slijedi i dijete. Pojava sijedih vlasi također može biti popraćena nizom drugih obiteljskih nasljednih sindroma kao što su, primjerice, neurofibromatoza ili tuberozna skleroza.

Osim navedenog, postoji nekoliko mogućih uzroka pojave sijedih vlasih kod djece. Ukoliko one ostanu kraće vrijeme i otpadnu, stanje se samo po sebi popravilo. Ako pak sijede vlasi ostanu i kontinuirano se pojavljuju nove, sijedenje će se vjerojatno nastaviti.

Najčešći uzrok je nedostatak vitamina B12 u organizmu, koji se u najvećim količinama nalazi u namirnicama životinjskog porijekla. Većina djece dobiva vitamin B12 preko prehrane i malo koje dijete pati od njegova nedostatka. Izuzetak su možda djeca koja su na striktnoj veganskoj prehrani.

Ponekad se događa da dijete pati od manjka vitamina B12 čak i kada ga putem hrane unosi dovoljno, ali zbog nemogućnosti probavnog sustava da ga pravilno apsorbira i koristi. To se najčešće događa kada određena bolest pogađa tanko crijevo (regionalni enteritis, nekrotizni enterokolitis, tuberkuloza, divertikuloza) ili kad dijete ima urođeni manjak molekula potrebnih za apsorpciju vitamina B12. Nedostatak vitamina B12 otkriva se krvnim pretragama.

Sijedenje vlasi mogu uzrokovati i neki oblici anemije (slabokrvnosti), kao što je primjerice megaloblasna anemija. Jedan od prvih simptoma ovog poremećaja su sijede vlasi.

Osim navedenog, uzročnik sijedih vlasi može biti i poremećaj rada žlijezde štitnjače tj. disbalans hormona štitnjače, a osobito hipertirodizam. Na nekom se području glave mogu pojaviti sijede vlasi i zbog vitiliga, poremećaja pigmentacije kože. I na kraju, poznato je da rijetki sindrom zvan Vogt-Koyanagi sindrom, koji se također javlja kod djece, potiče proizvodnju antitijela u organizmu, a ta ista antitijela na žalost napadaju i melanocite.

Ukratko, pojava sijedih vlasi kod djece najčešće je posljedica nekih unutarnjih previranja u organizmu i trebalo bi je dalje ispitati. Prvo, treba preispitati obiteljsku situaciju, zatim pristupiti detaljnom fizičkom pregledu kod pedijatra ili liječnika opće prakse, koji će nadalje tražiti detaljne krvne pretrage u potrazi za manjkom vitamina B12, poremećajem hormona štitnjače ili anemijom.

U svakom slučaju, roditelji ne trebaju paničariti. Moguće da se radi o prolaznoj pojavi koja će nestati sama po sebi i neće se pojaviti ponovno još desetljećima. Ukoliko ste ipak zabrinuti, posjetite pedijatra koji će vas uputiti dermatologu ili nekom drugom specijalisti.