Odrasli koji puše u prisustvu djece oštećuju njihov refleks kašlja

Odavno znamo da pušenje na više načina ugrožava naše zdravlje, ali i zdravlje onih oko nas koje nazivamo - pasivni pušači.

50373253a808d

Kada su pasivni pušači djeca, trebamo imati na umu da im direktno ugrožavamo zdravlje i da o tome treba neprestano upozoravati. Nova studija otkrila je da odrasli koji puše u prisustvu djece, oštećuju njihov refleks kašlja, odnosno prirodnu obranu kojom organizam nastoji ukloniti nezdrave čestice iz dišnog sustava.

Općenito se smatra da djeca koja odrastaju u kućanstvima u kojima se puši više kašlju, ali čini se da to nije tako, a obzirom na rezultate studije o utjecaju nikotina i cigaretnog dima na zdravlje djece Sveučilišta u Oxfordu.

Kašalj ima specifičnu ulogu i služi za čišćenje dišnih puteva, odnosno kao obrana od iritirajućih kemikalija, hrane, bakterija i dima da ne uđu u naša pluća. Ovi iritansi potiču refleks kašlja kada uđu u dišne puteve.

Pušači imaju oštećen i oslabljen refleks kašlja i viši prag tolerancije na iritanse. Drugim riječima, pušači ne kašlju sve dok se veća količina iritirajućih čestica ne nađe u njihovim dišnim putevima. Ono što je ova najnovija oksfordska studija željela otkriti je - reagiraju li i djeca na isti način kada su pasivni pušači?

Valja napomenuti da oslabljeni refleks kašlja nikako nije dobra vijest, jer bakterije i drugi otrovi lakše i duže ostaju u dišnom sustavu i izazvaju razne infekcije i oštećenja.

U studiji je sudjelovalo 38 djece starosti od 10 do 17 godina. Polovica djece odrastala je s pušačima, a polovica nikada kod kuće nije bila izložena cigartenom dimu. Djeca su postepeno udisala sve veće i veće doze iritansa kapsaicina koji se inače nalazi u ljutim papričicama. Mjerilo se kada će pojedino dijete dva puta zakašljati i time se željelo odrediti koliki prag tolerancije na iritanse djeca imaju, a prije refleksa kašlja.

U normalnim okolnostima, spomenuti sastojak ljutih papričica već u vrlo malim dozama iritira te kod normalnih pojedinaca odmah izaziva refleks kašlja.

Rezultati studije pokazali su da djeca koja dolaze iz kućanstva u kojima se dnevno pušilo najmanje 10 cigareta, trebaju gotovo duplu dozu kapsaicina prije no što se aktivira refleks kašlja, a u usporedbi s djecom koja nisu bila pasivni pušači u svom domu.

Liječnici koji nisu sudjelovali u istraživanju, kažu da su ovi rezultati važni iz više razloga. Ovo je prva studija koja je dokazala da pasivno pušenje oštećuje prirodnu obranu djetetova organizma, gdje prirodna rekacija na iritanse iz zraka ne funkcionira.

To za dijete znači više gripa, prehlada, infekcija, upala pluća i drugih oboljenja, a posredno i više izbivanja iz škole, lošiji uspjeh u školi, općenito slabiji imunitet.

Osim navedenog, djeca pušača lakše i sami postaju pušači, jer ih cigaretni dim ne iritira i pomalo su već navikli na otrovne kemikalije.

Stoga stručnjaci ponavljaju - ne izlažite djecu cigaretnom dimu!