Nesanica (premorenih) novopečenih mama

Tik-tak. Tik-tak. Dok beba čvrsto spava, vi ležite budni i gledate u strop. Iscrpljenost prožima svaki centimetar tijela, ali san ne dolazi na oči.

nesanica_pixabay

Ovakva je situacija pravo mučenje, a u intervalima se pojavljuje tu i tamo čak mjesecima nakon poroda.

To što ste prije dolaska mališana bili savršen spavač koji utone u san čim se smjesti u krevet, ne znači da će vas ova nesanica uz bebu zaobići. Na početku se događa da mame ne spavaju dugo niti često jer su bebe male i često tijekom noći trebaju jesti, ali s vremenom djeca uhvate ritam kada znaju odspavati i po 8 sati u komadu, a mame i dalje ostaju budne.

Činjenica je da se novopečene mame uglavnom bore s kroničnom neispavanošću, ali manje-više nisu spremne na to da će im postati teško utišati svoj mozak i sve misli koje se roje, a najčešće su vezane uz nove i nove obveze koje ih očekuju iz dana u dan.

Nesanica novopečenih mama kod nekih počinje od prvog dana roditeljstva. Jednostavno, prevlada ih strah da će preduboko utonuti u san i neće čuti bebu i zato samo leže i osluškuju. To može dovesti do prave anksioznosti koja se dodatno pojačava nedostatkom sna.

Liječnici iz kanadskog Centra za spavanje tvrde da je nesanica vrlo česta pojava kod žena – puno češća nego kod muškaraca. Kažu da se događa kada je normalan tijek spavanja narušen emocionalnim ili stresnim događajem, što može biti i osluškivanje bebe dok spava. Ono što može nesanicu pogoršati su gledanje televizora, te laptop, mobitel i ostali gadgeti u krevetu - jer dovode do stimuliranja mozga koji bi se zapravo trebao umiriti i uvesti tijelo u san.

Ljudi koji boluju od nesanice često imaju predispozicije za to, zbog svog tipa osobnosti ili življenja u izrazito stresnom okruženju. Često viđamo reklame za lijekove protiv nesanice, ali ovi liječnici ističu kako ne bi trebalo prvo posezati za tabletama.

Za početak je bolje iskušati prirodne metode poput opuštajućih aktivnosti barem sat vremena prije spavanja poput meditativnog disanja, slušanja lagane i umirujuće glazbe, ali i isključivanja mobitela tijekom noći.

Ako opuštajuće metode ne djeluju na nesanicu, najbolje se konzultirati s liječnikom i u dogovoru s njim isplanirati i liječenje. Važno je ne zaboraviti mu napomenuti ako dojite dijete, jer će prema tome biti prilagođena i vaša terapija.

Ukoliko primjećujete da vam nesanice ne utječu bitno na dnevnu rutinu, nema potrebe da se obraćate liječniku. Imajte na umu da će nesanice proći s vremenom čim vaše roditeljsko samopouzdanje malo naraste.