Mekane kontaktne leće sigurne su za djecu i adolescente

U trenutku kada je dijete dovoljno samostalno, odgovorno i precizno da njima rukuje, roditelji mogu razmišljati o nabavi mekanih kontaktnih leća.

hand holding contact lens

Ova vrsta leća postala je vrlo popularna i široko korištena zbog kratkog razdoblja privikavanja.

No kao i kod svih drugih ljekova i pomagala, roditelji žele znati jesu li mekane kontaktne leće dobre za dijete, odnosno ima li kakvih neželjenih posljedica.

Najnovija studija pozabavila se svim dosadašnjim istraživanjima o neželjenim nuspojavama nošenja kontaktnih leća kod djece, tinejdžera i adolescenata. Skupili su sve dostupne podatke kako bi došli do nekog finalnog zaključka. Njihov rad je potvrdio da nema jačih, težih ili ozbiljnijih posljedica na zdravlje očiju i vida djece, a u usporedbi s odraslima. Štoviše, mlađa djeca ih puno bolje podnose od tinejdžera.

Stručnjaci optometristi sa sveučilišta University of Houston College of Optometry tražili su eventualne nuspojave u vidu upala i infekcija, no sveukupne brojke bile su doista niske. Nešto više problema s infekcijama zabilježen je kod adolescenata, no stručnjaci to više pripisuju životnom stilu i navikama (češće zaspe s lećama na očima, nisu pažljivi kod tuširanja i skidanja šminke, ljeniji su po pitanju nabave novih leća i pravilne dezinfekcije...).

Mekane leće nemaju propisanu dob od koje se smiju koristiti pa ih oftalmolozi obično preporučuju tek kad dijete dosegne određenu zrelost i umije se brinuti o njima. Naravno, važno je i da roditelji kontroliraju i nadgledaju nošenje, čišćenje i čuvanje leća.

Osim što pomažu kod kratkovidnosti, dalekovidnosti i astigmatizma, leće pomažu djeci poboljšati samopouzdanje i kvalitetu života općenito.

Studija je objavljena u najnovijem broju stručnog časopisa Optometry and Vision Science.