Majke mogu prenijeti leukemiju na dijete u trbuhu

Znanstvenici su dokazali da je moguće da stanice raka s majke prijeđu na njezino nerođeno dijete.

4ad45ee35958f

Vrlo su rijetki slučajevi da majka i dijete imaju isti tip raka, no do sad se smatralo da je to nemoguće jer imunološki sustav djeteta blokira stanice raka.

No, analiza britanskih znanstvenika pokazala je da su stanice raka kod oboljelih beba mogle u njihov organizam doći samo od majke.

Takav transfer bolesti vrlo je rijedak i šanse da trudnica koja boluje od raka taj rak prenese na dijete su vrlo male. Ipak, riješena je dilema koja je znanstvenike "mučila" oko 100 godina.

U teoriji, svaka stanica raka koja uspije probiti stjenku posteljice i ući u bebin krvotok, trebala bi biti blokirana od strane bebina imunološkog sustava. No, zabilježeno je 17 slučajeva da su majka i beba imale isti tip raka, većinom leukemiju ili melanom.

Istraživači su koristili tzv. naprednu tehniku genetskog uzimanja otisaka kako bi dokazali da stanice raka tj. leukemije kod bebe potječu od majke. Otkrili su kako stanice raka i kod majke i kod djeteta potječu od istog mutiranog gena. No, dokazano je i da dijete rak nije genetski naslijedilo, već su stanice doslovno ušle u njegov krvotok.

Kako se stanica raka oduprla bebinom imološkom sustavu? Otkriveno je kako u stanicama raka nije bilo specifične DNA koja tim zloćudnim stanicama daje identitet, pa imunološki sustav djeteta te stanice nije mogao prepoznati kao strane, te ih nije ni napadao i blokirao.

Stanice raka prošle su kroz placentu i ostale nevidljive imunološkom sustavu bebe.

Znanstvenici kažu da je takvih slučajeva doista malo, ali savjetuju svim trudnicama koje boluju od leukemije da se konzultiraju s liječnikom.

(JK, Izvor: BBC News)