Korištenje zubnog konca je navika koja se usvaja u djetinjstvu

Pranje zubi barem dva puta dnevno, a poželjno i nakon svakog obroka, standard je s kojim smo već svi dobro upoznati.

zubi_pixabay

Na to nas stalno podsjećaju i nebrojene reklame u kojima možemo vidjeti nove proizvode za koje proizvođači tvrde da učinkovito sprečavaju nastanak karijesa, ali i izbjeljuju zube. Na tržištu se također može pronaći široka paleta proizvoda namijenjenih oralnoj higijeni djece. I dok je samo pranje zubi navika koju klinci teško usvajaju, što je s radnjom koju i odrasli često zapostavljaju? Riječ je o čišćenju prostora između zubi korištenjem zubnog konca.

Čišćenje i prevencija

Prilikom obroka, dio hrane lako može završiti u prostoru između dva zuba. Tada četkica kojom peremo zube često nije dovoljna, budući da ne može doprijeti do tih mjesta. U tim trenucima spas je zubni konac. Međutim, on ponekad može biti agresivan za zubno meso, pa se preporuča njegovo korištenje jednom dnevno, najbolje prilikom večernjeg pranja zubi.

Stomatolozi također ističu kako ustvari nije bitno koristite li zubni konac prije ili neposredno nakon pranja zubi. Bitno je jedino da to učinite. U slučaju da patite od osjetljivih desni, na tržištu postoji niz zubnih konaca namijenjenih upravo ovoj kategoriji ljudi. Često je najbolje izbor konac za zube s voskom, koji bi trebao biti dovoljno nježan a ovo osjetljivo područje.

Mališani i važnost zubnog konca

No, što je s mališanima? Ispadanjem mliječnih zubi i sve bržim rastom trajnih, trebale bi se promijeniti i navike održavanja oralne higijene. Dječje zubne paste često sadrže daleko manju koncentraciju fluora, koji bi sada trebalo uvesti kao zaštitu trajnih zubi. I dok je djecu relativno lako priviknuti na novu vrstu paste za zube, ukoliko imaju usađenu naviku redovitog pranja, kako uvesti i dodatnu „gnjavažu“ – zubni konac?

Upravo zubni konac može imati veliku ulogu u oralnom zdravlju već u prvim godinama života. Iako mnogi roditelji niti ne pokušavaju uvesti zubni konac u rutinu svog mališana, stomatolozi se slažu kako bi ovaj ritual trebao prijeći u naviku mališana što ranije. I dok se mišljenja kada bi to točno trebalo biti ne poklapaju u potpunosti, do razdoblja kada dijete krene u školu ovo bi mu trebalo biti automatska radnja.

Dio stomatologa ističe kako je s čišćenjem pomoću zubnog konca potrebno krenuti i mnogo ranije – oko treće godine života. Otprilike u ovo doba su djetetovi mliječni zubići u potpunosti izrasli, te se počinju međusobno dodirivati – razmak između njih više ne postoji, te se hrana lakše može „zavući“ između.

Usvajanje navike

Za početak, mališanu ćete vi morati pomoći prilikom čišćenja koncem. Najbolje je odabrati onaj na čijem je pakiranju naznačeno da je za osjetljive zube. Takva vrsta konca uglavnom je prekrivena voskom i dovoljno nježna za dječje desni. U slučaju da mališan negoduje prilikom čišćenja, za početak ne forsirajte svakodnevno čišćenje koncem. Dovoljno je radnju ponoviti jedan do dva puta tjedno. Nakon nekoliko mjeseci možete postepeno „pojačati tempo“ na tri puta tjedno, te nakon još nekoliko mjeseci na četiri. Mališan će se dotada naviknuti na taj osjećaj te mu svakodnevno čišćenje neće predstavljati nelagodu.

Nakon što ste uspostavili rutinu svakodnevnog korištenja zubnog konca, zamolite mališana da uz vaš nadzor sam pokuša očistiti zubiće. Istovremeno i vi možete kraj njega raditi isto, te će dijete proces početi doživljavati kao neku vrstu zabave.

Iako se čini kao mnogo roditeljskog posla dok dijete ne usvoji naviku, sjetite se kako ćete samo upornošću mališanu u budućnosti osigurati manji broj neugodnih posjeta zubaru.