Kako znati je li dijete previše bolesno da ide u školu?

Vaš je školarac sinoć zaspao s visokom temperaturom, a jutros se probudio vedar i bez temperature.

bolestan_dječak_pixabay

Bolio ga je trbuh i imao je rijetku stolicu, ali već nekoliko sati iza, osjeća se dobro i nema simptome. Roditelji se nemali broj puta pitaju je li njihov mališan prebolestan za školu ili je tek riječ o prolaznoj groznici ili želučanoj nervozi.

Što je dijete starije to je sve teže odrediti ozbiljnost simptoma budući da u priču ponekad zna biti uključen i strah od ispita, nezadovoljstvo atmosferom u školi i slična psihološka opterećenja koja mogu imitirati tipične simptome bolesti.

Nije svaka prehlada razlog za ostanak kod kuće

Djeca su u kolektivu neprestano izložena bakterijama i virusima i zbog toga često pobolijevaju. Kad bi za svaku prehladu dijete ostavljali kod kuće, vjerojatno nikada ne bi ni završio školu zbog broja izostanaka.

Ukoliko je dijete blago prehlađeno odnosno ima začepljen nosić, kašljuca i kiše, nema potrebe za bolovanjem. U školu ga pošaljite s toplim čajem i medom u termos boci ili s cijeđenom narančom. Ako se zbog prehlade osjeća malaksalo, ne uspijeva držati oči otvorene, teško diše i nije zainteresirano za igru, tada je najbolje da barem na jedan dan oporavi organizam, naspava se i ne ode na nastavu.

Ako kašljuca ili se žali na peckanje grla u jutarnjim satima, ne mora značiti da je bolesno. Jednako kao što večernje povišene temperature kod djece najčešće prestaju do sljedećega jutra, u takvoj situaciji nema potrebe za panikom. Sve dok se dijete nekoliko sati prije polaska u školu osjeća dobro, normalno jede, pije i nema povišenu temperaturu, vjerojatno je spremno za nastavu.

Povraćanje, proljev i temperaturu ne shvaćajte olako

Povišena temperatura roditelju je najbolji signal da s djetetom nešto nije u redu. Jednodnevne temperature nisu rijetkost i često su znak prolazne viroze ili neispavanosti te iscrpljenosti organizma. Ipak, povišena temperatura koja traje više od jednog dana, teško se snižava i dijete čini malaksalim, razlog je za ostanak kod kuće. Prije svega zbog djetetove sigurnosti i stanja, a zatim i radi druge djece koju izlažete eventualnoj zaraznoj bolesti.

Trbušne su tegobe među najčešćim razlozima za ostanak kod kuće budući da su najneugodnije. Ako je dijete jednom povratilo ili imalo jednu rijetku stolicu to ne mora biti pokazatelj bolesti. Lako je moguće da mu je doručak prisjeo ili se prejeo.

Bol u trbuhu nerijetko je znak stresa zbog nadolazećeg ispita ili pokazatelj nespremnosti za ispitivanje. U tom je slučaju od presudne važnosti vaš stav i razgovor s djetetom kako biste ustanovili korijen problema i pomogli mu savladati tremu i napetost.

Nažalost, drugo, treće, četvrto povraćanje ili proljevasta stolica, znak su za uzbunu. Čak i ako se fizički ne osjeća loše ni malaksalo, ako i nema povišenu tjelesnu temperaturu, u slučaju nekoliko povraćanja i proljeva, djecu ne šaljite u školu.

Osim što je vrlo vjerojatno da je dijete pokupilo nekakav gastroenterološki virus, osjećat će se nelagodno ako ga u školi uhvate proljev ili mučnina. U tom ga slučaju radije ostavite kod kuće kako biste pripazili na pravilnu rehidraciju i dozvolili mu da u miru odboluje nelagodnu boljku.