Kako energetski napitci štete dječjem organizmu?

Osnovnoškolci znaju da ih energetski napitci mogu razbuditi i dati im instant snagu.

4a08102702502

Energetski napitci ne preporučaju se u velikim dozama niti kod odraslih, a djeca bi ih trebala izbjegavati, kažu stručnjaci diljem svijeta.

Popratne pojave ispijanja energetskih napitaka mogu biti napadi panike i mučnina, ali se mogu javiti i bol u prsima te ubrzanje pulsa, pa čak i razviti neke srčane bolesti. Često se javljaju i nasilničko ponašanje, živčanost, nesanica, lupanje srca, povraćanje, glavobolja i potištenost, odnosno negativni simptomi koje osjećaju i odrasli uživaoci svaki put kada pretjeraju s popijenom količinom.

Prepuni šećera i kofeina, energetski napitci šok su za mladi organizam upravo zbog velikih količina kofeina. Jedna limenka može sadržavati i do 500 miligrama kofeina. Za usporedbu, limenka coca-cole ima 34 miligrama, a šalica kave 80 do 100 miligrama.

Ipak, znanstvenici još uvijek ne znaju koje su sve posljedice hiperkofeinizacije kod djece i mladih. Poznati znanstvenik Ahmed El-Sohemy, koji je životni rad posvetio proučavanju načina na koje kofein djeluje na ljudsko tijelo, prije tri godine otkrio je tzv. "gen za kavu". Drugim riječima, otkrio je da 50 posto stanovništva ima genetski predodređen metabolizam brzog probavljanja kofeina i njegova kratkog zadržavanja u organizmu, dok druga polovica ima spori metabolizam za kavu. Kod njih se kofein duže zadržava u tijelu i može prouzročiti srčani udar.

"Gen za kavu" tj. kofein nasljeđujemo od naših roditelja. Ali čak i djeca koja su nasljedila brzi metabolizam za razgradnju kofeina, nisu sigurna. Naime, razina enzima koji je odgovoran za razgradnju kofeina kod djece je uvijek niža. To znači, kaže dr. El-Sohemy, da "su sva djeca spori metabolizatori. Čak i ako kao odrasle osobe postanu brzi metabolizatori kave, kao djeca imaju smanjenu sposobnost izbacivanja kofeina iz tijela".

Negativni utjecaj kofeina nije vidljiv odmah. Tinejdžeri rijetko obolijevaju od srčanih bolesti i infarkta. No, ako oni svakog dana, pa čak i tjedna ispijaju limenke energetskih napitaka, imat će problema u 40. godini. Problemi su obično povezani s krvožilnim sustavom i srcem.

Prodaja i zabrane

Neke zemlje u potpunosti su zabranile uvoz i proizvodnju energetskih napitaka ili pak su zabranile njihovu prodaju maloljetnicima. U Hrvatskoj su oni djeci prilično lako dostupni u gotovo svakoj trgovini.

Ukoliko vaši klinci u sebe ulijevaju energetske napitke, jedino što preostaje jest razgovarati s njima o štetnosti i nadati se da će slatki gazirani napitak zamijeniti negaziranim voćnim sokom ili najbolje vodom.