Antibiotici ne pomažu kod infekcija gornjih dišnih puteva

Kod upala gornjih dišnih puteva u djece može doći do raznih komplikacija, no protiv toga neće pomoći antibiotici.

ID-10042556

To je potvrdila studija koju su brazilski znanstvenici napravili za organizaciju Cochrane Collaboration. Radi se o globalnoj nezavisnoj mreži zdravstvenih djelatnika, istraživača, pravnika i drugih grupa koji imaju jedan zajednički cilj - skupiti dokaze kroz razna istraživanja koji će pomoći građanima diljem svijeta da donose pravilne odluke o svom zdravlju. Oni nisu profitabilni i jedina im je želja suradnjom u preko 120 zemalja pacijentima ponuditi vjerodostojne zdravstvene informacije, oslobođene farmaceutskih pritisaka i drugih sukoba interesa.

U središtu interesa Cohranea je uporaba antibiotika, posebno u liječenju djece, a koja se u nizu slučajeva pokazala neučinkovitom.

Brazilski znanstvenici u najnovijem su istraživanju sakupili i obradili prethodna istraživanja kolega u kojima je sudjelovalo više od 1300 djece mlađe od 5 godina koja su bolovala od akutnih respiratornih infekcija. Neki od njih dobili su antibiotike kako bi se spriječilo širenje upale na uho, a neki su dobili antibiotike kako bi se spriječio razvoj upale pluća.

Nakon analize podataka, istraživači nisu pronašli dokaz da davanje antibiotika djeci koja imaju upalu gornjih dišnih puteva sprječava nastanak drugih komplikacija ili širenje bolesti na druge organe.

Ovi rezultati nisu više ni toliko velika vijest. Sve je više liječnika upoznato s nizom studija koje redom dokazuju neučinkovitost čestog davanja antibiotika u liječenju zbog razvoja otpornosti organizma na iste. I sve više liječnika ih izbjegava u davanju terapija, no često je pritisak roditelja prevelik.

Upale gornjih dišnih puteva, sa simptomima poput suhog kašlja, upaljenog grla, bolova u uhu i začepljenim nosićem, najčešći su uzrok dolazaka roditelja s djecom u pedijatrijske ambulante. Prema nekim brojkama, u razvijenim se zemljama čak 75% propisanih antibiotika odnosni na one koje bi trebale liječiti infekcije gornjih dišnih puteva. No čini se da oni jednostavno nisu, upravo kod takvih infekcija, dovoljno učinkoviti. Razlog je jednostavan - spomenuta oboljenja najčešće uzrokuju virusi koji su imuni na antibiotike. Isto tako, infekcije obično nestaju same od sebe unutar 14 dana.

Kada dijete treba antibiotike?

Pedijatri savjetuju da će vaše dijete antibiotik trebati ako: - kašalj ne prestaje nakon 14 dana - se dijagnosticira upala pluća ili hripavac uzrokovan bakterijama - se upala sinusa ne povlači nakon 10 dana ili se povukla pa se naglo vratila - dijete ima žuto-zeleni iscjedak iz nosa i temperaturu višu od 38,5 stupnjeva nekoliko dana za redom - analiza brisa grla pokazuje da vaše dijete ima strep grlo (bakterijsku infekciju uzrokovanu streptokokom)

Za sve druge oblike infekcije dišnih puteva stručnjaci preporučuju ležanje, odmaranje, puno tekućine, limuna, meda i vitaminima bogatu prehranu. Te ono najvažnije - strpljenje roditelja.