3D televizori - predstavljaju li rizik za zdravlje djece?

I ranije se događalo, na "običnim" televizorima, da osjetljivi pojedinci dobivaju napadaje od gledanja u određene vizualne ponavljajuće obrasce ili blještave slike.

4ee9c9b7c3549

Među najosjetljivijima su djeca i adolescenti, pa se mnogi roditelji pitaju kako će novi 3D televizori djelovati na zdravlje njihovih mališana. Očekuje se da će u sljedećih nekoliko godina 3D televizori u potpunosti prevladati na tržištu, odnosno u našim domovima.

Problem je što još uvijek nema dovoljno istraživanja na tu temu. Ono što znamo je da su djeca koja boluju od epilepsije osjetljivija na vizualne podražaje od svojih vršnjaka, pa su prve studije usmjerene upravo na njih.

U prvom istraživanju koje se bavilom utjecajem 3D televizora na djecu s epilepsijom, stručnjaci sa Sveučilišta u Munchenu i Sveučilišta u Salzburgu izložili su 140 mališana (prosječne dobi 12 godina) standardnim testovima fotosenzitivnosti. Taj test se stručnim jezikom naziva foto paroksizmalna stimulacija. Osim spomenutom testiranju, djeca su bila izložena i 15-minutnom gledanju 3D televizora. Oba testiranja praćena su EEG-om.

Rezultati su pokazali da djeca koja boluju od epilepsije ili su pod rizikom obolijevanja, nakon gledanja 3D televizora nisu pokazivala povećanje epileptiformnih aktivnosti na EEG-u niti je bilo napadaja. Voditelj istraživanja Herbert Plischke kaže kako su znanstvenici zaključili da je malo vjerojatno da će 3D televizori izazivati napadaje kod epileptičara.

Napadaji koji su izazvani gledanjem televizije ne događaju se zbog same tehnologije, već zbog sadržaja koji se gleda - zbog boja, kontrasta, ponavljajućih prizora, blještanja, a neovisno gleda li se takav sadržaj na 2D ili 3D televizorima. Zbog takvih prizora kod 20% pacijenata javlja se mučnina, vrtoglavica i glavobolja.

Ako se odlučite na kupovinu 3D televizora, postepeno navikavajte dijete i pratite njegove reakcije. U početku ograničite gledanje na 15 minuta, pa ga postepeno narednih dana povećavajte. Ukoliko ne primjetite nikakve simptome i promjene, a kao što su mučnina, vrtoglavica, glavobolja, problemi sa spavanjem, napadaji, dezorijentacija, zbunjenost i slično, čini se kako nemate razloga za brigu.

Umeđuvremenu ćemo pratiti sva nova istraživanja na temu utjecaja 3D televizora na zdravlje djece, kojih će vjerojatno biti sve više kako će nove tehnologije ulaziti u kućanstva.