"Zeleno" roditeljstvo: Sve više roditelja okreće se eko baby proizvodima

Aktivisti za zaštitu okoliša reći će vam da su proizvodi za bebe vrlo pogubni za prirodu koja ih vrlo teško razgrađuje, a nisu pogodni ni za recikliranje.

4dad9e3b22eaa

Na prvom mjestu često se spominju jednokratne pelene, ali ni bočice, plastične igračke i druge potrepštine neće naići na simpatije eko-boraca. Ipak, mnogi ljudi kada postanu roditelji nastoje svoja uvjerenja poštivati i kad je njega beba u pitanju, pa od prvog dana koriste eko-friendly proizvode. "Zeleno" roditeljstvo definitivno je u trendu!

Svi načelno želimo biti prijatelji prirode. I prije no što imamo djecu držimo se nekih osnovnih svakodenvnih pravila - razvrstavamo otpad, ne bacamo papire po cesti, štedimo struju i vodu i slično. Kada na svijet dođe beba, želja da budemo ekološki osviješteni i dalje ostaje, ali praksa ponekad ograničava. Mnogo je faktora koji utječu na našu odluku hoćemo li koristiti u njezi bebe ekološki prihvatljive proizvode - od njihovih cijena, praktičnosti, našeg vremena, pa do samog karaktera i zdravlja bebe.

Baby proizvodi koji na sebi imaju oznaku "eko" sigurni su i dobri za djecu. Mnoge mame odlučuju se za njih čisto iz razloga što žele najbolje i najprirodnije za svoje maleno zlato. Među eko proizvodima su razne dude od prirodnih materijala, organski uzgojene kašice, staklene bočice za mlijeko, platnene pelene, igračke i odjeća od prirodnih materijala (npr. bambusa) i sl.

Comeback stoljeća - platnene pelene

Najveći comeback ipak su doživjele platnene pelene i to zbog zdravstvenih, ekoloških i ekonomskih razloga. Jednokratne pelene stvaraju djeci velike kožne probleme zbog kemikalija koje sadrže, teško se razgrađuju i zagađuju okoliš, a i vrlo su skupe. Platnene pelene danas su vrlo moderne i lijepog dizajna. Lako se peru i održavaju, napravljene su od organskog pamuka, a ulošci koji se mijenjaju mogu se prati ili kompostirati, jer se lako razgrađuju.

Prvi nedostatak koji ne-zeleni roditelji spominju je nepraktičnost. Prije pranja tj. prije no što se napuni jedna mašina, treba skupiti određenu količinu pelena, tako da ih svaka beba treba imati barem 20. Prljave pelene se drže u određenim posudama pa se nakon nekog vremena oko nje počnu širiti prilično grozni mirisi. Kada ste u pokretu, platnene pelene nisu baš praktične, pa je mnogim roditeljima lakše jednostavno jednokratnu pelenu baciti u smeće i ne razmišljati o prirodi. No, mame koje koriste platnene pelene kazat će vam da su njihove prednosti toliko snažne, da su ovi nedostaci zanemarivi i lako se u praksi riješe. Uostalom, platnene pelene možete podesiti po veličini i kasnije koristiti kod drugog djeteta. Uštede su očite iako neke organizacije tvrde da je trošak podjednaki, jer ćete s platnenim pelenama potrošiti puno više vode.

Prema istraživanju udruge Real Diaper Association, više od 92% jednokratnih pelena završi negdje na odlagalištu otpada, gdje jednoj peleni treba oko 500 godina da se razgradi. Samo jedna beba prosječno do 2. godine potroši oko 6.000 pelena.

Skuuuupo

Već smo se navikli da sve što je dobro, košta puno novaca. Tako je i s eko proizvodima. Nema roditelja koji ne bi više od svega želio samo ono što je prirodno, eko ili organski proizvedeno za svoju bebu, ali u trenutnoj gospodarsko-društvenoj situaciji si to jednostavno ne može priuštiti.

Uskoro će svaki proizvod na tržištu imati i svoju eko varijantu. Isto tako, vlade će zabranjivati i istiskivati s tržišta proizvode koji bi svojim sastavom mogli naštetiti bebama i/ili djeci. To se već dogodilo bočicama s Bisfenolom A koje su protjerane iz zemalja EU.

Pitamo se hoće li doći vrijeme kada će ono prirodno opet biti najjeftinije? Živjeti zdravo i prirodno, na načelima održivog razvoja i očuvanja okoliša, postalo je luksuz.

Samo radi usporedbe, donosimo nekoliko proizvoda za bebe koji imaju i svoje ekološke varijante, te njihove cijene:

Jednokratne pelene, od 42 do 90 kom.: oko 90,00 kn Platnene pelene, 1 kom.: 80,00 kn

Standardna plastična bočica: od 40,00 kn nadalje Eko staklena bočica: od 69,00 do 85,00 kn

Standardna duda varalica: od 30,00 kn nadalje Bio duda od prirodne gume: od 60,00 kn nadalje

Standardni prašak za rublje, 2 kg: oko 45,00 kn Eko prašak za rublje, 1,2 kg: oko 89,00 kn

Standardna sredstva za čišćenje, od 500 do 750 ml: od 17,00 do 30,00 kn Eko sredstva za čišćenje, od 500 do 750 ml: od 25,00 do 45,00 kn

Standardne voćne kašice, 190 g: od 7,50 do 9,00 kn Bio kašice, od 190 do 220 g: od 14,00 do 17,00 kn