Sigurnost djece u prometu: 14 lekcija koje trebaju svladati prije polaska u školu

Iako se prometna kultura sustavnije počinje učiti u osnovnoj školi, vrlo je važno da radi sigurnosti djeteta i svih sudionika u prometu, roditelji neke osnove ponašanja i kretanja dijete nauče i prije polaska u prvi razred

Family Crosswalk

.

Kad govorimo o kretanju djece u prometu, ono će se naravno u više od 90 posto slučajeva odvijati uz prisustvo odrasle osobe. Malo tko će pustiti dijete mlađe od sedam godina da se samostalno kreće gradom prije no što usvoji najvažnije lekcije o sigurnosti. Kada s djecom pješače kroz grad ili mjesto u kojem žive, roditelji imaju izvrsnu priliku učiti djecu kako se u različitim situacijama ponašati i biti sigurni, kako se ne bi dogodila situacija da je polazak u osnovnu školu pred vratima, a dijete je potpuno nesamostalno i ne razumije osnovne prometne principe.

Važno je imati na umu da dječji mozak još nije dovoljno razvijen kako bi prepoznao složene prometne situacije. Dječji mozak je zaigran i često ne čuje zvuk približavanja automobila, u igri i jurnjavi dijete često neoprezno zakorači s nogostupa na cestu, zbog svoje visine nema jasni pregled nad prometnicama kao što to imaju odrasli. Ukratko, djeca nisu svjesna svih opasnosti koje na njih vrebaju u prometu, pa je zadatak roditelja upravo to - osvijestiti te opasnosti te uporno ponavljati djetetu pravila i lekcije ponašanja u prometu dok ih dijete ne usvoji i samoinicijativno ne počne primjenjivati.

No koje su to lekcije o sigrunom kretanju u prometu koje djeca mlađa od sedam godina mogu i moraju usvojiti?

1. UVIJEK ODRASLU OSOBU DRŽATI ZA RUKU Jedna od najgorih noćnih mora svakog roditelja je da će dijete iznenada istrčati ili skočiti pred auto ili neko drugo vozilo. Rješenje za to je da vas mališan uvijek drži za ruku. To neka bude pravilo koje se mora poštivati. Kad dijete držite uz sebe, lakše vam je kontrolirati njegove iznenadne kretnje, ali i razgovarati i objašnjavati mu situacije u prometu. Kada dijete prevali 6. godinu, ponekad mu, kada procijenite da je to sigurno, dozvolite da hoda pokraj vas bez da vas drži za ruku, a kako bi vježbao neovisnost i samostalnost u donošenju odluka i izbora u prometu.

2. LIJEVO-DESNO I DRUGI TERMINI Učenje lijeve i desne strane ne počinje kod sve djece u isto vrijeme i ne savladavaju ga sva djeca jednako brzo i lako. Ipak, ne odustajte, jer to je osnova za snalaženje u prostoru. Učite dijete i druge prometne termine - što je nogostup, čemu služe prometni znakovi i semafori, zašto se zebra zove zebra, što je pješački prijelaz i slično. Malene mudre glavice upijat će informacije kao spužve.

3. UVIJEK BIRAJ NOGOSTUP Djecu učite da uvijek izaberu najsigurniji put. Što to znači? Svaki put kad se nađete na ulici, pokažite djetetu koji je put za kretanje najsigurniji. To doslovno može izgledati ovako: "Ako idemo lijevo, nismo sigurni jer moramo hodati uz rub ceste. Zato ćemo ići desno jer tu imamo nogostup. Uvijek hodamo nogostupom jer on je napravljen samo za pješake i bicikliste i tu smo najsigurniji". Uvijek učite djecu da izaberu sigurni put s nogostupom, pa čak i kad je on puno duži od nekog alternativnog manje sigurnog prijelaza.

4. PAZI NA BICIKLISTE I UVIJEK NOSI KACIGU Neki nogostupi imaju označenu biciklističku stazu. Učite dijete da hoda po traci koja je namijenjena pješacima. Isto tako, ako se i vi odlučite za vožnju biciklom, neka vaše dijete uvijek nosi na glavici zaštitnu kacigu. To je uostalom propisano i zakonom.

5. STANI SA STRANE DA NE SMETAŠ Ako dijete treba stati da si nešto izvadi iz ruksaka ili u njega pospremi, učite ga da uvijek stane sa strane kako ne bi smetao drugim pješacima i biciklistima koji se kreću nogostupom, odnosno da ne bi došlo do "sudara".

6. NIKAD NE TRČI NA CESTU Kad ste na igralištu ili u parku, uvijek upozoravajte dijete da ne istrčava naglo na cestu ili nogostup (po kojem možda voze biciklisti). Isto tako, učite ga da nikada ne iskorači na cestu između dva parkirana automobila, jer niti dijete vidi vozača koji se eventualno približava, niti vozač vidi dijete zbog njegove male visine.

7. UVIJEK, ALI UVIJEK IĆI PREKO ZEBRE Kada želi prijeći cestu, dijete uvijek, ali baš uvijek treba ići preko zebre. Ovu lekciju najbolje ćete djetetu prenijeti vlastitim primjerom. Pazite da nikada dijete ne vučete za ruku i pretrčavate cestu na neoznačenom dijelu. Čak i ako to napravite samo nekoliko puta, dijete dobiva poruku da je u redu ponekad zatrčati se preko prometnice ako ti je zebra daleko. A to je nešto što ne želite da dijete radi ikada u životu.

8. CRVENO - ZELENO Djeca već oko druge godine počinju učiti boje pa će lako prepoznati razliku između crvenog i zelenog. Kada dolazite na zebru sa semaforom, dijete naučite sljedeću lekciju: Stani na rub nogostupa, čekaj zeleno svjetlo, kada se upali zeleno, pogledaj lijevo i desno i tek tada kreni preko zebre.

9. NE TRČIMO PREKO ZEBRE Djeca često trče preko zebre jer imaju strah od promjene boje semafora ili im se jednostavno žuri, no umjesto trčanja, učite ih da hodaju normalnim korakom i uvijek vozače koji su stali na crveno, gledaju u oči. Kad uspostave kontakt očima s vozačima, veća je vjerojatnost da će sigurno preći cestu. Tada ih vozač doista vidi.

10. STANI! ČEKAJ! GLEDAJ! SLUŠAJ! Kada s djetetom prelazite zebru koja nema semafor, vrlo je važno naučiti ga da slijedi četiri glavna pravila: (1) Stani na rub nogostupa (čak i kad trenutno nema vozila koja bi se približavala zebri, dijete treba uvijek stati) (2) Čekaj da svi automobili stanu (kako bi propustili pješake) (3) Gledaj lijevo, pa desno, pa opet lijevo (ali i vozače koji su se zaustavili u oči) (4) Osluškuj približava li se možda automobil iz sporedne ulice (kojeg još ne vidiš, ali ga čuješ).

11. OPREZ NA PARKIRALIŠTU Djeca koja se igraju na parkiralištima ispred zgrada, moraju biti jako oprezna, jer ih vozači zbog toga što su maleni često ne vide kako se muvaju oko automobila. Naučite dijete da na parkiralištu vrijede ista pravila kao i na bilo kojoj prometnici.

12. VLAK JE UVIJEK BRŽI Prije polaska u školu dijete bi trebalo upoznati i s pružnim prijelazima. Na njima uvijek treba stati, jako dobro pogledati lijevo, desno, pa opet lijevo i tek kad se tri puta uvjerite da vlak ne dolazi, možete prijeći prugu.

13. REFLEKTIRAJUĆI PRSLUCI I TRAKE Neki kažu da se reflektirajući prsluci trebaju nositi samo kad su vremenske prilike nepovoljne (magla i kiša) i kad je vidljivost vozačima zbog svitanja ili sumraka ograničena. No mala djeca trebala bi uvijek kad se kreću prometnicama nositi reflektirajuća obilježja da ih vozači jasnije i bolje vide.

14. UVIJEK SE VEZATI Još od kad su bebe, mališane vežemo u autosjedalicama pojasom. To je navika koju svakako treba sustavno i kontinuirano njegovati. Uz to, roditelji trebaju uvijek biti dobar primjer i prije kretanja autom, uvijek zavezati sebi i svim putnicima pojas.

Mala pomoć roditeljima u učenju prometnog ponašanja – SIGURNI U PROMETU bojanka 4u1

Ova bojanka nema samo ilustracije za bojanje, već i priču, radne zadatke i društvenu igru.

U priči upoznajemo zmaja Spukija koji kao iskusni poznavatelj prometa vodi djevojčicu Vitu u posjet prijateljima. Putem se susreću s raznim prometnim situacijama i zajedno donose sigurne i pametne odluke.

Lijepe ilustracije, društvena igra i radni zadačići tu su da samo još dodatno utvrde naučeno, a i da djecu zabave i nasmiju. Bojanka je namijenjena djeci od 4 do 7 godina i dolazi u velikom formatu, 50×35 cm, jer je zamišljena da se stavi na pod te za grupni ili individualni rad. Detaljnije o bojanci i narudžbe.