Razmaženo dijete

Neposlušno je, vrlo prkosno, hirovito, bijesno i razdražljivo. Je li to zaista razmaženo ili samo maženo dijete? Brane se potrudila doznati razlike između te dvije usporedbe.

496ca731ad5e0

Roditelji često razmaženost povezuju s ponašanjem koja ne ispunjavaju očekivanja roditelja. Roditelji od svoje djece očekuju da se u svakom trenu ponašaju onako kako im to prilike nalažu, uglavnom je to lijepo, uglađeno i kulturno ponašanje – ponašanje odrasle osobe a ne djeteta. Osim što je neposlušno, razmaženo dijete je vrlo prkosno, hirovito, bijesno i razdražljivo. Takvim smo ga napravili MI, roditelji.

Dijete se rađa kao pojedinac koji je kao takav unikat na Zemlji. Dijete već po rođenju ima svoje potrebe, ima svoj ritam koji i nama nameće, ima svoje zahtjeve i očekuje od nas da mu služimo sve dok ne postane sposobno samo izvršavati sve ono što mu njegov mali mozak naređuje.
Vrlo mali broj roditelja, čak 44% smatra da će razmaziti bebu, ako je podigne svaki put na ruke kad ova zaplače i traži pažnju. Čak 57 % roditelja smatra da je moguće razmaziti šestomjesečnu bebu, što znanstvena istraživanja potvrđuju da je nemoguće.

Kako dijete postaje razmaženo?


Prva reakcija slučajnog promatrača na divljanje djeteta u nekom trgovačkom centru će biti "vidi ga što je razmaženo" bez ikakvog pokušaja traženja razloga zašto se to dijete tako ponaša. Uostalom zašto bi pokušavao shvatiti zašto se nepoznato dijete neodgojeno ponaša?

Prije nego se dijete rodi mi od njega već tada stvaramo "malo božanstvo". Danas je tehnologija toliko napredovala da po samom začetku života u majci tom malom biću oduzimamo svu njegovu intimu i mir. Stalnim i učestalim prčkanjem ultrazvučnim aparatima po "njegovom domu" narušavamo njegov mir. Dijete još prije rođenja postaje centar svijeta budućih roditelja. Roditelji željno očekuju djetetov dolazak, pripremaju se financijski, psihički i fizički kako bi što bolje podredili svoj život tom malom savršenstvu. Kupuje se oprema za bebu, priprema se njegov budući dom, roditelji uče kako biti najbolji roditelji na svijetu.

Kad se dijete rodi, prestaje sve što se do tada događalo i njegovo veličanstvo "beba" stupa na scenu. U strahu da se djetetu ne bi što desilo, roditelji i noću i danju bdiju nad njim provjeravajući da li diše, je li mu što na licu, spava li? Kako vrijeme prolazi, s polica se miču stvari koje bi dijete moglo uzeti u ruke i tako se ozlijediti, u utičnice se stavljaju zaštitni poklopci, na sva moguća potencijala mjesta ozljeda se stavljaju siguronosne zaštite. Dom postaje carstvo njegovog veličanstva "bebe".

Igračke se šire i opsjedaju cijeli stan. Koliko prostorija u vašem stanu postoji a da u njemu nije bar jedna igračka? U mom stanu takve prostorije nema. Čak i u kuhinji koja je isključivo moja se nađe koja igračka koja zaluta i iskreno drago mi je vidjeti je tu, jer me podjseća na moju djecu.

Kako dijete raste, rastu i njegove potrebe, istraživačke mogućnosti, zanimanje za sve i svašta. Dijete s odrastanjem postaje sve radoznalije a mi sve umorniji. Nerijetko se uhvatimo u situaciji kad mobitel damo djetetu u ruke "samo da ne plače". Danas je to mobitel, sutra telefon, preksutra kompjuter....a za mjesec dana dijete ima prstiće i tamo gdje bi trebalo i gdje ne bi trebalo a vi ste nemoćni jer ste išli s onom dobrom starom frazom "samo da ne plače". Tako nastaje razmaženo dijete.
Da bi dijete bilo "dobro" i ponašalo se onako kako mi očekujemo od njega, sve mu dajemo.

Razmaženost ili maženost djeteta

Divan dan, sunce grije, vi bi na kavu. Na suncu bi uživali ali vaše dijete bi se igralo, ono bi trčalo okolo, ono bi skakalo. To dvoje nikako ne idu skupa, kava s malim djetetom, dvije nespojive stvari. U takvim situacijama popuštamo u svemu. U djetetovim rukama se nađe: od mobitela, preko kutije cigareta, do upaljača, novčanika, kreditnih kartica i maskare za oči. Činimo sve kako bi popili tu kavu na suncu, u miru i s guštom. Sve bi to bilo u redu kad bi mi od djeteta mogli očekivati da će ono ako mu sve to damo biti dobro. Ali to je samo trenutno zadovoljenje djetetove zaniteželje ali ne i djetetovih potreba.

Djetetu trebaju biti zadovoljene sve njegove potrebe da bi ono bilo sretno i zadovoljno. Napravite kompromis, ujutro idite na kavu s prijateljima, a popodne posvetite djetetu i njegovim potrebama. Nemojte pokušavati zadovoljiti i svoje i djetetove potrebe odjednom jer tu uskačete u nevolje koje ste sami sebi nametnuli.

Jučer ste bili na kavi s prijateljima, dijete je bilo super. Prožvakalo je novčanik, otkinulo vrh vaše omiljene olovke za usne, okusilo nove cigarete i uvjerilo se da su bljutava i gorka okusa kao i stari dobri Ronhill. Vi ste kavu popili, čuli ste novi trač, kvalitetno proveli vrijeme s prijateljima a i dijete je bilo na zraku.

Danas je kišan dan. Tmurno je, oblačno. Tu i tamo po koja kap kiše pada i to vas tako iritira jer ne možete vani, mogao bi pljusak, a ne ostaje vam se doma, pa ipak ne pada tako puno. Dok vi tako razmišljate čujete iz hodnika: bum, tras, pljus...ode mobitel u tri dijela. Dijete je htjelo vani na "kavu" i dohvatilo je mobitel kojim se jučer igralo da "nazove svog prijatelja da se nađu u parkiću kod klackalice broj 3". Vi bijesni, dižete ruku na dijete, dijete plače jer mu ništa nije jasno, mobitel ... hm... ako se više mobitelom može nazvat... u tri dijela... a kiša i dalje pada.

Napravili ste ogromnu grešku. Jučer ste htjeli zadovoljiti svoje potrebe i popit kavu na suncu pa ste djetetu dali mobitel da se igra. Danas se dijete htjelo poigrat s istom igračkom koju ste mu dali jučer a vi ste reagirali kako se ono najmanje nadalo. Krivo, pogrešno, ne činite to.
Često da bi postigli ono što želimo, ne razmišljamo o kasnijim posljedicama. Kako god mi razmišljamo tako razmišlja i dijete:
"Pa jučer sam se igrala s maminom šminkom i bilo mi je super, pa šta se ona danas ljuti na mene?"
A mi ćemo razmišljati ovako:
"Pa jučer je na kavi dobar bio koji mu je vrag danas, šta se to s njim dešava, aaaaaaaaaaaaaa previše sam ja tebe razmazila!"

Ovo je situacija koja se sigurno toliko puta odigrala u svakom domu gdje postoje dijete, mobitel i roditelji. Postupali smo onako kako smo smatrali da od nas zahtjeva situacija ne razmišljajući o posljedicama svog postupka.

Odlučili ste provesti nedjeljno popodne doma se izležavajući i valjajući se s djecom po podu, igrajući se onako kako to dijete od vas zahtjeva. Ali, zabolila vas je glava toliko da bi vrištali od muke. Dodatni par ruku nije tu da vam uskoči i pomogne. Vi ste bolni, a djeca željna pažnje. Učinit ćete sve da dobijete potrebni mir. Keksi koje ste ostavili "za goste" dolaze u dječje ruke. Smoki koji je bio za slučaj nužde, vadi se iz naftalnina i stavlja u upotrebu. Igračke koje ste sklonili sa strane „da ih djeca ne pokvare, sad im ništa ne znače“ stavljaju se u igru... i tako... rušite sve ono što se gradili i gradili, danima, tjednima, mjesecima. Sve zabrane padaju u zaborav, sve barijere nestaju, djeca postaju vladari u vašem carstvu, samo da bi vi dobili par minuta mira.
Vrlo delikatna i teška situacija. Da bi prebrodili ovako nešto potrebno vam je jako puno snage i velika hrabrost da ne odstupite od svega onoga što je bilo zabranjeno, nedostupno, neprihvatljivo za vašnu djecu.

Ako popustite u takvim situacijama zbunit ćete dijete ako ono u normalnim okolnostima dohvati kekse koji su bili najmenjeni za goste- vi ćete planuti na njega zar ne? Ne dopustite da vas dijete kontrolira, preokrutno zvuči ali to je jedini način da uspijete sačuvati mir i dostojanstvo pravog roditelja.

Razmaženo dijete – nesigurno dijete

Znanstvena istraživanja su dokazala da su sva razmažena djeca, tj. djeca koja upravljaju roditeljima, vrlo nesigurna djeca. Oni su vrlo sigurno i samouvjereni dok su mama ili tata u blizini i dok su u poznatom okruženju. Čim se maknu iz poznate sredine i dođu u konflikt sa sebi ravnima, razmažena djeca se povlače i popuštaju u zahtjevima suparnika. Sav njihov prkos koji pokazuju u poznatom okruženju nestaje i na vidjelo uzlazi jedno vrlo malo, nevino i nesigurno stvorenje koje se "boji svoje sjene".

Obiteljski dom je sredina u kojoj je dijete naviklo na povlastice i popuštanje. Međutim, vršnjaci mu ne popuštaju, izruguju se njegovim nedostacima i spremni su da ga otjeraju od sebe ako im se ne prilagodi. U takvim situacijama nesigurnost prkosnog djeteta najviše dolazi do izražaja. Želimo li od djeteta stvoriti slabića i kukavicu, udovoljimo svim njegovim zahtjevim, hirovima, divljanju i prkosu. Mali je broj djece za koje možemo baš reći da su razmažena. Čak 79 % djece ponašanjem suprotnom od očekivanog žele skrenuti pozornost na sebe i svoje postupke. Drzak i neprihvatljiv oblik ponašanja često se javlja kod djece u nesređenim obiteljima i kod djece koja imaju prezaposlene roditelje.

Marlena ima 5 godina. Mama je vlasnica privatne firme i radi sve poslove od kuće. Tata je uspješan poslovni čovjek u državnoj firmi. Marlena je jedinica. Roditelji su je dobili poslije dugo godina borbe s neplodnosti. To dijete ima sve što poželi pa čak i pregršt roditeljske ljubavi, ali toliko ljubavi da je time guše.
Kako iziđe nova igrčka na tržište i Marlena je vidi u reklami prije početka novog crtića na DVD-u, tako ta igrčka osvane sutra u njenoj kolekciji. Ima sve crtiće koji su bili dostupni na tržištu, nema dječje knjige koju njena polica ne sadržava, nema dječje predstave koju ona nije vidjela. ONA ima sve, rekli bi mnogi. Ali to dijete je vrlo prkosno, drsko i neprilagođena ponašanja svojoj dobi.
Mama iako radi od doma ima vrlo malo vremena za nju, jer uz rad u firmi kombinira kućanske poslove. Tata je vrlo malo doma jer uz rad u državnoj firmi kombinira svoje hobije. Vrijeme koje provode s njom je na dječjim rođendanima na koje je vode i u kazališta i kina koja posjećuju.
Mama i tata su ponosni na svoju curicu. Ona crta, pjeva, pleše u poznatoj plesnoj grupi, odlično govori talijasnki i engleski, ali ona nema osmjeha na licu. Njoj se udovoljavaju sve želje, svi prohtjevi, svi hirevi. Ali to je sve samo zato što njeni roditelji nemaju dovoljno vremena za nju.

Moja djeca nemaju najnovije igračke koje su trenutno na policama trgovačkih centara, nemaju najnoviji crtić koji je izišao na DVD-u ali zato imaju mamu koja im pjeva po čitav dan, ima tatu koji ih uhvati oba ispod ruke i vrti ih po stanu dok od smjeha svo troje ne padnu na pod. Imaju dom u kojem se odvija normalna život bez glume, bez prividnog sjaja i blještavila. Moj Tino zna reči: "meni će mama kad bude imala kuna kupit spajdermena jer je sad morala kupit braci mlijeko."
Marlena to neće nikad reči jer njoj mama i tata kupuju sve što ona želi. Marlenin komentar na ovu Tinovu rečenicu je bio: “moja mama ima više para od tvog tate i moja mama će meni kupit sve šta ja hoću samo da ne plačem” – to je razmaženo dijete.

Kako se riješiti "razmaženosti"?

Razgovorom!
Razgovorom se sve rješava. Ako smo danas odlučili popiti kavu a naše dijete je dovoljno veliko da mu možemo objasniti da mi želimo popiti kavu, tj. u prevodu da želimo zadovoljiti svoje potrebe, onda ćemo mu to jasno i glasno reći: "Slušaj dušo, sad je podne. Idemo na rivu popit kavu s tetom Gogom. Kad popijemo kavu idemo tamo gdje bi ti želio. Reci mi gdje želiš pa da se odmah dogovorimo kako ćemo to isplanirati". Takvu vrstu razgovora možemo voditi s 2,5 i više godina starim djetetom. Vjerovali ili ne, dijete će to shvatiti i ovako će razmišljati: "Ok, ja ću sad s mamom ić na rivu, poigrat ću se oko stola, mama popije kavu, a onda idemo vozit autiće". I sve će biti ok. Vaše potrebe zadovoljene, djetetove potrebe zadovoljene.

Održavanjem dane riječi
Nikad ne lažite djetetu. Bilo da mu je godina, dvije, tri ili pet, nikad mu ne lažite. Ako ste se dogovorili da ćete ići poslije kave voziti autiće onda to ispunite. Naravno da postoje iznimne situacije i kod takvih situacija opet se sve dogovorom rješava.

Pravilima ponašanja
Od prvog dana učite dijete pravilnom ponašanju. Pravilno ponašanje je ono ponašanje koje vi smatrate adekvatnim za pojedinu situaciju. Ako je kod kuće zabranjeno paliti i gasiti svjetlo, to je zabranjeno i kod bake, strine, tete, susjede. Ako je zabranjeno dirati mamin mobitel, mobitel se ne dira niti dok mama pije kavu, niti kad mamu boli glava, niti kad je tata nervozan, niti kad tata gleda važnu utakmicu, niti kad Stipe Drviš gubi meč. Ako se keksi ne jedu doma, onda se ne jedu kad mami i tati treba mira, niti se jedu kad su došli važni gosti pa da bi djeca bila mirna. Ako se crtić gleda sat vremena dnevno, onda se crtić gleda sat vremena dnevno i kad je dijete bolesno, i kad su djetetu mali prijatelji tu, i kad mama i tata imaju važne goste i puno posla. Poštujte vrijeme odlaska na spavanje, vanredne situacije postoje ali opet dogovorno i jasno se da na znanje da je to vanredna situacija.

Prvenstveno zadovoljavanjem djetetovih potreba
Kad je dijete sito, suho, zaigrano, sretno i zadovoljno onda možemo s njim kako hoćemo i gdje hoćemo. Naučimo zadovoljiti djetetove potrebe prije svojih jer time olakšavamo život i sebi i djetetu.

Postavljanjem granica ponašanja
"STOP" ne radi to! Nek vam bude uvijek negdje u mislima. Ako smatrate da dijete nešto krivo radi, recite mu to odmah, jasno, glasno i sigurno. Ne dopuštajte mu da se uvlači ispod sudopera s godinu dana jer vam je to simpatično, jer će to napraviti i s dvije godine ali tad će dobiti po guzi, pa mu ništa neće biti jasno. Jasno i glasno uvijek dajte djetetu do znanja do koje granice smije i može ići. Neka vas ne zavara molećivi pogled koji obara s nogu, jer tim pogledom nas kontroliraju. Kontrolirajte vi dijete a ne dijete vas

Jedan odgajatelj, jedna pravila, striktno ih se pridržavati
Baka ga nije vidjela godinu dana, nek uživa s njima, nema veze, nek radi što hoće. Djed je bio dugo na putu, nek se nauživaju jedno drugog. Sve je to lijepo, divno krasno i savršeno. Ali svi će oni otići i vaše dijete će ostati u uvjerenju da nova pravila važe u njegovom domu.

Bez fizičkog kažnjavanja
Tjelesno kažnjavanje je u prvom redu štetno, jer njime vrijeđamo i ponižavamo dijete. Po prirodi osjetljivu djecu batine dovode do duševnih kriza koje još više pojačavaju njihovu osjetljivost. Ovakva djeca postaju i neurotična, te se problem proteže dalje. Kod neke djece kazne izazivaju neosjetljivost i ravnodušnost, postaje im svejedno, ne raduju se i ne žaloste. Kod obje grupe djece javljaju se velike teškoće i u emocionalnom razvoju i u socijalnom prilagođavanju.

Ne ostvarujte svoje ambicije kroz dijete
Nisi postala slavna plesačica. Jednostavno nisi uspjela u tome.Rodila si predivnu curicu koju od ranih godina forsiraš s plesom. Pružaš joj sve što hoće samo da bi ona bila dobra na treninzima. Ona tebe kontrolira svojim zahtjevima, ti nju svojom stravičnom i bolesnom željom da kroz nju postaneš slavna plesačica. Ona postaje razmaženo derište jer joj ponekad ne možeš udovoljiti a ti postaješ obeshrabren roditelj bez jasne slike za nomalnu budućnost.

Dijete se ne rađa razmaženo. Razmaženim ga mi stvorimo jer uglavnom prvo želimo zadovoljiti svoje potrebe pa tek onda djetetove. U zadovoljavanju svojih potreba ne razmišljamo o kasnijim posljedicama i upadamo u začaran krug. Samo zdravim i normalnim prihvaćanjem roditeljstva biti ćemo najbolji i najnormalniji roditelji na svijetu.

Napisala: Brane
Izvor: www.mama-mami.com