Potičite djecu da se okušaju u težim i složenijim izazovima

Roditeljska ljubav nema granica te zbog toga često puta budemo prezaštitnički nastrojeni prema djetetu.

ID-10063986

Ako dopustimo ili pak potaknemo dijete da pokuša samo napraviti neke teže i kompliciranije stvari ili aktivnosti umjesto da mu mi u svemu pomažemo, jednog dana će nam ono biti itekako zahvalno.

Važno je dijete potaknuti i naučiti ga raditi stvari koje djeluju na prvi pogled teško i komplicirano. Tetošenje i prevelika zaštita kod suočavanja s izazovima neće djecu učiniti jakima, a kad jednom odrastu, bit će nesposobniji od svojih vršnjaka te ovisni o nama. Roditelji žele da njihova djeca izrastu u jake i sigurne osobe, no kako postići da dijete nakon manjeg izazova ne odustane i da upornošću završi započetu aktivnost?

Na teže, nepoznate stvari ili situacije, dijete može reagirati na 3 načina: izbjegavanjem, prihvaćanjem ili zdravom obranom, tj. predviđanjem.

Izbjegavanje

U ljudskoj je prirodi izbjegavati teške stvari ili aktivnosti. To čine odrasli, ali i djeca. No, kad malo bolje razmislite, upravo su ti izazovi pomogli da oblikujete stavove o životu te postanete zreliji, strpljiviji, tolerantniji, prilagodljiviji, pristupačniji, puni razumijevanja i suosjećanja.

U želji da i vaše dijete stekne slične stavove, morate pripaziti na jedan od najvećih izazova roditeljstva, a taj je da uočite na vrijeme strah kod svog djeteta.

Kada dijete želi izbjeći nove, nepoznate izazove, pokušajte mu pomoći tako da uvijek imate obzira za njegove osjećaje, pružite mu podršku, ali ne budite prezaštitnički nastrojeni. Dopustite da pokaže najbolje što može uz vašu minimalnu pomoć i priznavanje njegovog vodstva u cijeloj situaciji. Nemojte prijetiti ili pokušati potkupiti dijete, zapamtite da vaša intervencija u rješavanju težih aktivnosti ili situacija dovodi do djetetove još veće ovisnosti o vama. Savjetujte dijete da pronađe lakši i brži način, pokažite djetetu da imate povjerenja u njegovu snagu i sposobnost te ga naučite da razvije svoju unutarnju snagu te umjesto izbjegavanja izabere prihvaćanje novih izazova.

Na primjer, ako se dijete plaši uključiti u neku grupu djece, naučite ga kako se upoznajemo s drugom djecom i potaknite ga da ipak to učini. Uz to mu dajte do znanja da ste vi ovdje, blizu njega i da mu se ništa loše neće dogoditi. Isto napravite i kad su neke fizičke aktivnosti u pitanju. Ako dijete tvrdi da se na nešto ne može popeti, pokažite mu najlakši način, nadzirite, ali nemojte ga dizati i dajte mu priliku da samo dođe do cilja. Često djeci treba samo malo ohrabrenja i zadnji poticaj koji traže od roditelja. Ako su i roditelji prestravljeni i nove situacije prikazuju kao nemoguće, strašne i opasne, dijete će odmah odustati.

Prihvaćanje

Kako naučiti dijete da prihvati nove, teže izazove s razumijevanjem? Najbolji način je da upravo roditelj detaljno dijete upozna s izazovom te mu prepriča vlastito iskustvo. Na primjer, ako se dijete boji prvog dana u školi, prepričajte mu kako će to izgledati, koga će tamo sresti, što će raditi. Na taj ga način pripremate na novu situaciju i dajete mu vremena da si sve posloži u svojoj glavici. Djeca također obožavaju slušati naša vlastita iskustva kad smo mi bili djeca i u tim pričama crpe snagu za vlastite pothvate.

U kontekstu prihvaćanja, dijete mora znati da će ponekad biti i poraza, ali poraz ne smije biti razlog da ne sudjelujemo u životnim aktivnostima. U skladu s njihovom dobi i mogućnostima, pomognite im da se usredotoče na izazove nad kojima mogu imati kontrolu te da postepeno "osvajaju" nove izazove s nesigurnijim ishodom. Djeca mogu i žele uživati u izazovu koju donosi prihvaćanje težih situacija. Pronađite način da proslavite te trenutke i pomozite djetetu da shvati da se o životu uči kroz intenzivna, stvarna iskustva.

Predviđanje (spremnost)

Učite djecu da budu hrabra kada im se teški izazovi nađu na putu, a vi niste uz njih. Pričajte im o svojim iskustvima. Kad se pojave novi problemi, vaše dijete neće biti iznanađeno i spremno će dočekati i rješavati.

Naučite dijete da bude borac, neka stekne samopouzdanje i snagu da se bolje, lakše i odlučnije suočava s novim izazovima.