Pet razloga zbog kojih je dobro slušati što je naše dijete sanjalo

Slušati nekog kako prepričava svoje snove može biti ili jako zabavno ili jako zamorno, a ovisno o sadržaju i načinu pričanja.

4e25755fcf5f1

Zbog stresnog životnog tempa i prenatrpanih rasporeda, te zbog kulture koja pridaje malo važnosti snovima, odrasli pridaju malo pažnje vlastitim mentalnim slikama koje se javljaju u vrijeme sna. Ipak, postoji pet dobrih razloga zbog kojih bi trebali slušati priče o noćnim avanturama naših mališana.

1. Snovi su dio životnog iskustva. Znanostvenici su potvrdili da svi sisavci sanjaju te da kao djeca duže i češće sanjamo no u odrasloj dobi. Neuroznanstvenik J. allan Hobson zaključio je kako do dobi od 70 godina, većina odraslih provede čak šest godina sanjajući. Stoga su snovi previše važan sastavni dio naših života i naših životnih iskustva da bi ih samo tako ignorirali.

2. Snovi mogu biti zabavni. Djeca obično sanjaju o stvarima koje vole - prijateljima, obitelji, kućnim ljubimcima, omiljenim zvijezdama i likovima iz crtića. Stoga ni ne čudi da ujutro vole pričati o zabavnim avanturama koje su proživjeli. Ako im dozvolimo da s nama podijele svoju radost i svoje priče, još se čvršće povezujemo s njima i pokazujemo im da su nam njihova iskustva itekako važna te da volimo s njima razgovarati o svim temama.

3. Neka djeca sanjaju duhovne snove. Kao što je psihoanalitičar Carl Jung navodio, mnoga "važna" duhovna putovanja događaju se upravo u djetinjstvu dok spavamo. Nova istraživanja pokazala su da mnoga djeca proživljavaju barem jedan značajan duhovni san koji oblikuje njihove misli i potiče ih na određena djela.

4. Noćne more doista mogu uplašiti. Ružni snovi i noćne more sastavni su dio djetinjstva. Djeca imaju potrebu objasniti si i dati smisao nekom lošem i strašnom snu, a u tome trebaju našu pomoć. U takvim situacijama odrasli većinom ujeravaju dijete da je čudovište samo dio sna i da ne postoji u stvarnosti, no djeci je ono itekako stvarno u mislima te će se plašiti ponovno zaspati kako se čudovište ne bi vratilo. Nakon noćne more, dijete možemo zamoliti da nam nacrta što je sanjalo, a kako bi izbacilo negativne emocije iz sebe. Potom možemo zajedno s djetetom napraviti novi crtež u kojem se stvari okreću na pozitivno i san dobiva sretan kraj - čudovište je otjerano zauvijek ili zatvoreno u kutiju i poslano u svemir, vještica je postala mrav i sl.

5. Djeca jednostavno žele razgovarati s nama. Baš kao što nam s nestrpljenjem nastoje ispričati svoja razmišljanja, dogodovštine, osjećaje ili vic, djeca će željeti ispričati i san. Djeca jednostavno žele s nama podijeliti što su radili dok su spavali i dok nismo bili zajedno. Zašto im to veselje uskratiti? Ukoliko ih slušamo i komentiramo zajedno s njima, još im više postajemo bliski i dobivamo privilegiju ući u taj važan i nepoznat dio njihova života.