Oko 40 posto roditelja više pažnje posvećuje mobitelima nego djeci tijekom zajedničkih obroka

Brzi razvoj tehnologije i uređaja koji su nam putem interneta prozor u svijet umrežene komunikacije, zabave i posla, mijenjaju i neke navike, kako odraslih tako i djece u svakodnevnoj obiteljskoj dinamici

5320663de2b79

. I vani i doma puno gledamo u ekrane svog pametnog telefona, a sve manje jedni u druge. To je jednostavno činjenica i svatko inidivdualno treba pronaći pravu mjeru korištenja mobilnih uređaja. Međutim, kada su u pitanju djeca, pažnja ne bi smjela biti podijeljena između sina ili kćeri i mobitela. Posebno ne za obiteljskim obrokom ili tijekom obiteljskih aktivnosti, a čini se da upravo tamo djeca sve češće gube u korist mobitela.

Jedna mini analiza bavila se upravo ponašanjem modernih roditelja za stolom tijekom obiteljskih obroka i otkrila kako mame i tate previše pridaju pažnju sadržajima na mobilnim uređajima.

Istraživači su promatrali manji broj obitelji s djecom koje su objedovale u fast food restoranu. Čak 40% roditelja gotovo konstantno je pretraživala svoje mobitele tijekom čitavog obroka, dok su se djeca pokraj njih u tišini dosađivala. Drugim riječima, čak 40% roditelja nije se ni potrudilo zajednički obrok, zajednički izlazak s djecom pretvoriti u kvalitetno druženje, priliku da razgovaraju i uđu u interakciju s djecom tijekom obiteljskog objeda.

Što su radila djeca za to vijeme? Neka su se sama zabavljala, neka su odlučila testirati granice te su se upuštala u nepoželjna ponašanja, neka su se kreveljila i izmišljala razne podrugljive pjesmice. Roditelj bi ponekad opomenuo dijete, a potom se vratio svom mobitelu.

Dr. Jenny Radesky iz Boston Medical Centra, koja je provodila ovu mini studiju i napisala opširni članak za najpoznatiji svjetski stručni časopis Pediatrics, naglašava kako je interakcija djece s roditeljima "licem u lice" ključna za njihov kognitivni (misaoni) i emocionalni razvoj te razvoj govora.

Pedijatri općenito preporučuju da se vrijeme provedeno pred ekranom ograniči na 1 sat dnevno kod mlađe djece do maksimalno dva sata dnevno kod starijih.

Ova studija obuhvatila je mali broj roditelja i ne mogu se iz nje izvući zaključci o utjecaju korištenja mobilnih uređaja kod roditelja na razvoj njihove djece. Isto tako ne mogu se izvući neke značajnije statistike o korištenju mobilnih uređaja od strane roditelja u općoj populaciji, ali ova mini studija ukazala je na određeni trend o kojem se treba pisati i kojeg treba dalje proučavati.

Jenny Radesky i sama je majka te kaže da ju je ova mini studija natjerala da osvijesti vlastito ponašanje i uvede umjerenost u konzumiranju sadržaja na mobitelu. Nada se da će isto učiniti i drugi roditelji te pažnju više okrenuti prema vlastitoj djeci.