Novi Zakon o dadiljama: Što vaša dadilja treba znati i imati?

Osim smisla za rad s djecom, mašte da im konstruktivnom i slobodnom igrom ispune vrijeme, vještina vezanih za njegu i sigurnost, odgojnih metoda i pristupa, vaša nova dadilja prema novom Zakonu treba imati i drugih kvalifikacija te zadovoljenih uvjeta za obavljanje ove djelatnosti

515c0fee7b9aa

. Koje izmjene važne roditeljima donosi novi Zakon o dadiljama, donosimo u nastavku članka.

Dadilje će od početka ovog mjeseca trebati imati registriranu djelatnost za poslove dadilje, koji uključuju čuvanje, brigu i skrb za djecu do 14 godina starosti u stambenom ili poslovnom prostoru koji služi za obavljanje djelatnosti dadilje ili u stambenom prostoru roditelja.

Time žene koje čuvaju djecu ujedno postaju i poduzetnice te svoju djelatnost trebaju voditi u skladu s važećim gospodarskim zakonima. Ukoliko ne budu upisane u obrtni registar s registriranom djelatnošću dadilje i imenik dadilja, kazna za prekršaj je do 15.000 kuna. Ovime se želi spriječiti rad "na crno" te potaknuti samozapošljavanje i žensko poduzetništvo. Obzirom da ulaze u sustav PDV-a i da će definitivno imati troškove vođenja obrta, cijena čuvanja djece za roditelje mogla bi porasti.

Red se nastoji uvesti i po pitanju kvalifikacija. Dadilje će morati imati završenu najmanje srednju školu te tečaj za osposobljavanje koji se nudi u niz pučkih otvorenih učilišta diljem Hrvatske i drugim institucijama koje nude programe stručnog osposobljavanja. Uvjeti za upis u program su: navršenih 18 godina, završena srednja škola, najmanje u trogodišnjem trajanju te liječničko uvjerenje o posjedovanju psihofizičkih osobina potrebnih za obavljanje poslova (dobiva se kod liječnika opće prakse). Dadilje neće moći biti osobe koje su pravomoćno osuđene ili se protiv njih vodi neki kazneni postupak. Također, dadilja ne smije imati izrečenu mjeru za zaštitu prava i dobrobiti djeteta sukladno posebnom propisu, izrečenu prekršajno pravnu sankciju za nasilje u obitelji te mora poznavati hrvatski jezik i latinično pismo.

Nakon 200 sati teorijske i 200 sati praktične nastave, polaznice će naučiti njegovati dijete, pravilno pripremati i rasporediti obroke, pravilno provoditi higijenu i zaštitu djeteta, komunicirati s djetetom i roditeljima te se služiti računalom. Zavšeni program upisuje se u radnu knjižicu.

Jedna dadilja može čuvati najviše šestero djece. Unutar te grupe djece, samo jedno smije biti mlađe od jedne godine ili dijete s posebnim potrebama. Dadilja ne može istovremeno čuvati, brinuti i skrbiti o djetetu mlađem od godinu dana i o djetetu s teškoćama u razvoju. Ako ujedno čuva i svoju djecu, njezino se dvoje djece (do 10 godina starosti) računa kao jedno ili kao dvoje djece ako ima troje i više svojih mališana.

Prostor u kojem će boraviti vaše dijete mora biti namjenski i opremljen na način da ispunjava uvjete za obavljanje djelatnosti dadilje. Nije razvidno što to konkretno znači, odnosno kako taj prostor treba biti uređen. Uvjete prostora, opremljenost prostora odgovarajućom opremom i ostale uvjete za obavljanje djelatnosti dadilje u stambenom ili poslovnom prostoru, a osobito veličinu prostora kojega je potrebno osigurati po djetetu, pravilnikom će propisati ministar nadležan za socijalnu politiku.
Rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje djelatnosti dadilje davat će nadležni obiteljski centar.

I na kraju, ono što je roditeljima možda najvažnije, Članak 18. i 19. propisuju da je dadilja obvezna primjenjivati znanja i vještine iz svog djelokruga, poštujući prava djeteta, djetetov najbolji interes te etička i stručna načela čija je svrha zaštita djeteta. Ono čemu dadilja treba pridati osobitu pažnju su:
- voditi brigu o zdravlju i sigurnosti djeteta
- voditi brigu o uravnoteženoj, raznovrsnoj i zdravoj prehrani i o higijeni djeteta kao i pomagati pri kupanju, odijevanju i hranjenju djeteta
- brinuti o dnevnom odmoru, igri i zabavi djeteta i o školskim obvezama djeteta kao i o slobodnim aktivnostima djeteta te sve navedeno nadzirati i, ovisno o mogućnosti i načinu obavljanja djelatnosti odnosno poslova, pratiti dijete u školu, iz škole ili na rekreacijske aktivnosti
- voditi brigu o uvjetima u kojima se dijete neposredno nalazi
- poučavati dijete životnim i socijalnim vještinama
- postupati prema uputama roditelja, osim ukoliko su upute roditelja u suprotnosti s dobrobiti djeteta
- redovito komunicirati s roditeljima djeteta o potrebama i stanju djeteta
- prema potrebi izvještavati roditelja o zdravstvenom stanju djeteta, a prema potrebi i uz prethodno odobrenje roditelja izvijestiti nadležnog liječnika djeteta o zdravstvenom stanju djeteta te, prema potrebi, voditi zapis o promjenama u zdravstvenom stanju djeteta kao i o propisanoj terapiji lijekovima te posebnoj prehrani djeteta
- bez odgode obavijestiti roditelja djeteta ukoliko dijete pokazuje znakove oboljenja
- voditi brigu o emocionalnom, fizičkom, intelektualnom i socijalnom razvoju djeteta
- prilagoditi aktivnosti kojima se dijete bavi individualnom razvoju djeteta.
- dadilja mora biti prisutna u prostoru u kojem obavlja djelatnost za vrijeme njezina obavljanja te mora osigurati da su djeca koju čuva i o njima se brine i skrbi pod njenim nadzorom cijelo vrijeme.

Roditelji će s obrtom koji zastupa dadilja potpisivati pisani ugovor kojim se uređuju međusobni odnosi vezano uz čuvanje, brigu i skrb o djetetu. Vaše dijete bit će upisano u obvezni adresar djece koju dadilja čuva, a među podacima će biti telefonski broj roditelja djeteta te ime, prezime i telefonski broj liječnika djeteta. Vaše dijete imat će i informacijsku karticu za hitne slučajeve, koja sadržava podatke o eventualnim zdravstvenim teškoćama ili posebnim potrebama, ukoliko ih dijete ima te, po prijedlogu roditelja i ime, prezime, adresu stanovanja i telefonski broj druge punoljetne osobe koju je potrebno kontaktirati u slučaju nužne potrebe.

Dadiljama je dano godinu dana vremena da se prilagode i pripreme na novi zakon.