Malu djecu nije poželjno poticati na dijeljenje, osim ako to sama ne žele!

Od najranijih dana djecu pokušavamo potaknuti na dijeljenje stvari i igračaka.

djecja-igra_pixabay

Od najranijih dana djecu pokušavamo potaknuti na dijeljenje stvari i igračaka Djeca obično teško prihvaćaju dijeljenje, jer im se čini neprirodnim i "zašto bi se netko drugi igrao njihovom igračkom, jer baš sad hoće tu igračku koja je samo njihova"? S vremenom djeca shvate da je dijeljenje u redu i da se neće ništa dogoditi ako s malenim prijateljima ili s bratom ili sestrom podijele igračku, već štoviše, tako je i zabavnije. No, koliko je ispravno prisiljavati malo dijete koje zapravo i ne razumije bit dijeljenja, na isti čin? Stvara li to djetetu nelagodu? Najnovija istraživanja pokazuju da to baš i nije najpoželjnija stvar koju treba nametati djeci.

Dijeljenje nije prirodno

Sudeći po najnovijim istraživanjima, ako je dijete mlađe od 5 godina, ono nema sposobnost shvatiti kompleksnost značenja dijeljenja, a posebno ne može shvati zašto je toliko važno. Po znanstvenicima, dijete tjerati na dijeljenje u tako ranoj dobi - jednostavno nema smisla.

Dijeljenje zahtjeva razumijevanje nekoliko važnih stvari koje malo dijete ili predškolac jednostavno nema sposobnost razumjeti. Dijeljenje zahtijeva razumijevanje onog što druga osoba želi ili treba, a bazira se i na razumijevanju sebe i drugih. Dijeljenje podrazumijeva i sposobnost razumijevanja činjenice da ono što se podijeli ili posudi će biti i vraćeno nazad. Većina djece takve činjenice nije sposobna razumjeti sve do 7. godine života.

Dijeljenje "na silu" nije poželjno

Osim istraživanja koje potvrđuje i daje na pravo određenoj grupi roditelja koji ionako nisu bili za "nasilno" dijeljenje, ne dijeljenju pojednostavljeno znači: ako drugo dijete želi vašem djetetu oteti igraču, na vašem djetetu je da nad igračkom (ako je ne želi podijeliti) preuzme kontrolu.

Iako većina roditelja poticanjem dijeljenja želi kod djeteta razviti osjećaj velikodušnosti i morala, ovi stavovi to u potpunosti opovrgavaju, barem kada je riječ o ranim godinama djeteta.

Ne dijeljenje, osim ako to dijete zaista ne želi i samo odabere, smatraju stručnjaci sa Sveučilišta Cornell, bolje razvija kod djece osjećaj velikodušnosti i ispravnog od primjerice kada je dijete prisiljeno na takav čin od odrasle osobe.

Poticati ne dijeljenje ne znači poticati sebičnost!

Ako ne forsirate dijete na ne dijeljenje u tako ranoj dobi to definitivno ne znači da potičete sebičnost kod djeteta. Umjesto toga, dijete se potiče na prepoznavanje osjećaja kojeg i sigurno ponekad ima samo kada neko drugo dijete također ne želi dijeliti s njim. S vremenom će dijete shvatiti što ti osjećaji za njega znače i potaknuti ga na razmišljanje o dijeljenju.