Bebe s mamama na poslu: ostvarenje snova ili nemoguća misija?

Za mnoge mame povratak na posao nakon ionako prekratkog porodiljnog dopusta dolazi kao jedno od težih razdoblja.

500d45a0e70f5

Ali što kada ne bi svoje maleno zlato morali ostaviti kod bake ili u jaslicama prije posla? Ne zato što ste osvojile milijune na lotu (iako bi i to bilo odlično), već zato jer vaš poslodavac dozvoljava da vaša beba bude s vama na poslu. Bebe s mamama na poslu - radi li se ostvarenju sna svake "nove" mame ili o pomalo nerazumnoj noćnoj mori?

Odgovor na ovo pitanju može dati grupa žena u Velikoj Britaniji. One rade u visokoprofitabilnoj tvrtci Addison Lee (vrijedi 200 milijuna funti ili milijardu i 800 milijuna kuna) koja se bavi taksi biznisom. Iako im područje poslovanja nema nikakve veze s mamama ili bebama, oni sebe vole nazivati obiteljski orijentiranom kompanijom, a kao takva, uprava tvrtke dozvolila je mamama i tatama da svakog dana na posao sa sobom dovedu svoje mališane. Radilo se o pokusnom periodu od mjesec dana nakon kojeg je napravljena evaluacija ovog pilot-projekta. U urede tvrtke nisu bile dobrodošle samo bebe, već i starija djeca. Cijeli eksperiment snimala je televizijska kuća BBC koja je producirala i novu dokumentarnu emisiju na tu temu.

Tvrtka cijeli eksperiment nije zamislila kao dovođenje djece i smještaj u korporativni vrtić (kakve imaju i neke hrvatske tvrtke za svoje zaposlenike), već su maleni smješteni baš u uredima sa svojim roditeljima, uvijek uz njih i na oku. I dok mame obavljaju svoj dnevni posao u pozivnom centru i dogovaraju taksi usluge, njihove bebice guguću u svojim sjedalicama ili se igraju uredskim priborom i s drugom djecom. Mame (i pokoji tata) na taj način pokušavaju biti i roditelji i zaposlenici na puno radno vrijeme.

"Kada govorimo o koncentraciji, vrlo sam brzo shvatila da morate biti sposobni za multitasking", napisala je na svom BBC blogu Shellon Beckford, jedna od mama u pozivnom centru tvrtke koja sudjeluje u eksperimentu. "I bebina rutina i raspored poslova u danu mogu se uskladiti tako da napravite jako puno posla dok beba spava", otkrila je Beckford svoju tajnu uspjeha.

Odmah u početku isplivala je na površinu jedna zajednička značajka svih beba u uredu - kada bi mame bila na telefonu ili im ne bi bile skroz posvećene, bebe bi počele tražiti pažnju plačem, negodovanjem, vriskom i slično. Zbog toga je svaka mama u početku dobila asistenta, zvanog "Buddy" ili kompić, koji bi pomogao oko bebe ukoliko joj mama u nekom trenutku ne bi mogla ukazati potrebnu pažnju zbog neodgodivog posla.

Izvršni direktor tvrtke izrazio je nadu da će dozvolom da bebe dolaze s majkama i očevima na posao, u uredu potaknuti osjećeje lojalnosti i morala. Lojalni zaposlenici spašavaju kompanijama mnogo novaca koji bi se inače potrošile za traženje novih zaposlenika i troškove treninga, pa i za poslodavca definitvno postoje prednosti ovakvog obiteljskog modela.

"To što je moja kći Mohdka sa mnom u uredu, znači da sam uštedjela 943 funte (oko 9.000 kn) mjesečno koje bi potrošila na čuvanje, a još vrijednije je to što sam s njom bila svaki dan i gledala je kako raste i razvija se, nešto što bih definitivno propustila da je bila u jaslicama svaki dan", kazala je mama Shellon Beckford.

Da, ako vam vaš poslodavac štedi stotine funti ili kuna na troškove jaslica ili vrtića, vjerojatno ćete se prijateljskije odnositi prema njemu i imati pozitivne osjećaje. No, i dalje ostaje pitanje je li to ipak malo previše - odgovorno raditi i istovremeno odgovorno brinuti o djetetu? Nije li samo pitanje dana kada će mame "pregorjeti" u nastojanju da učine najbolje za sve strane uključene u ekperiment i da budu sve svakome u svakom strenutku?

Novinarka britanskog Telegrapha, Judith Woods, koja je pogledala BBC-jev dokumentarac kazala je da ju je samo gledanje emisije iscrpilo. "Ali možda je to zbog flashbackova iz vremena kada sam i sama radila od kuće uz kćerku koja je još bila premalena da bi je primili u jaslice, ali ne i premala da spava tijekom vrlo važnih telefonskih poziva. Sramim se činjenice da sam, jednom ili dva puta, otišla iz sobe i zatvorila vrata dok je moja curica plakala, govoreći klijentu s druge strane žice da ne, uopće ne čujem bebin plač".

Ovoj novinarki nije uspijevalo biti mama i zaposlenica u istoj prostoriji i u isto vrijeme. Ali uspjeli su zaposlenici u tvrtci Addison Lee. Iako je produktivnost malo pala, većina smatra da je cilj postizanja dugoročne lojalnosti definitivno postignut. Čak su se i kolege iz drugih ureda (van pozivnog centra) oduševili kada su vidjeli kako je pozivni centar pretvoren u pravi mali dječji vrtić. Jedan od najvećih skeptika, "macho menadžer prodaje" također se morao nasmijati kada je vidio kako jedan zaposlenik djetetu svog kolege pjeva pjesmicu mazeći ga u krilu.

Na kraju jednomjesečnog probnog perioda, tvrtka je odlučila da politika "dovedi bebu na posao" ostaje trajna. Bebe do jedne godine starosti smiju ostati s roditeljima na poslu, na stolu kraj maminog telefona, udobno zavaljeni u svoje sjedalice. Za starije malce, tvrtka gradi jaslice i vrtić u sklopu ureda.

Dokumentarac "Babies in the Office" još uvijek nije dostupan u većini zemalja, ali sve o ovom neobičnom eksperimentu možete pročitati na stranicama BBC-ja.