Dječje mjesečarenje - hod u snu koji roditeljima tjera "strah u kosti"

Nekoliko sati nakon što je vaš mališan zaspao, pronalazite ga kako dezorijentirano i zbunjeno luta po stanu ili kući?

childhood nightmare or pains

Gotovo je sigurno da će vas kao roditelja u tom trenutku uhvatiti strah i pokušat ćete shvatiti što se događa. Bez brige, niste jedini! Mjesečarenje je česta pojava s kojom se svakodnevno susreće velik broj djece i njihovih roditelja. Iako prizor djeteta u tom stanju može na prvu biti šokantan, u većini slučajeva on nema posljedice te se dijete relativno brzo vrati normalnom snu. Mnogo mališana prestane s ovim epizodama otprilike u vrijeme kada uđu u pubertet. No, postoji nekoliko stvari koje je poželjno znati kako bi vaše dijete tijekom ovog perioda bilo sigurno, budući da u tim trenucima nema osjećaj za percepciju prostora oko sebe.

Što je zapravo mjesečarenje?

Mjesečarenje je stanje koje je zapravo mnogo kompleksnije od samog hodanja u snu. Ono se odnosi na sve kretnje koje nisu prirodne u stanju sna – od uspravnog sjedenja, pa do hodanja koje često može biti i opasno, budući da osoba nema jasnu percepciju prostora oko sebe. Bez obzira koliko daleko epizoda mjesečarenja išla, jedno im je svima zajedničko – osoba neće imati nikakva sjećanja na nju kada se probudi.

Svatko prilikom sna prolazi kroz pet faza, od kojih je zadnja REM-faza u kojoj sanjamo. Mjesečarenje se najčešće pojavljuje u trećoj fazi, koju karakterizira to da je tijekom nje osobu mnogo teže probuditi, a kada se to i dogodi, ona je neko vrijeme dezorijentirana. Kod djece se ova faza javlja otprilike sat ili dva nakon što utonu u san. Epizoda mjesečarenja može trajati tek nekoliko sekundi, pa sve do pola sata, što može predstavljati opasnost od ozbiljnijih ozljeda.

Uzroci i manifestacija

Mjesečarenje je pojava koja je mnogo zastupljenija kod djece nego odraslih. Ako je jedan od roditelja u svojem djetinjstvu imao ovakve epizode, velike su šanse kako će ih imati i dijete. Uz genetiku, neki od faktora koji mogu utjecati na hodanje u snu su i kroničan umor, neredovit san, bolest popraćena vrućicom te izloženost stresnoj situaciji.

Uz samo hodanje u snu, mjesečarenje je praćeno i još nekim značajkama od kojih su česte: pričanje (koje često zna biti i iznenađujuće suvislo, te je teško procijeniti je li dijete budno ili ne), te konstantno ponavljanje određene radnje, poput trljanja očiju.

Je li mjesečarenje opasno?

Samo po sebi, mjesečarenje nije stanje koje bi na bilo koji način oštetilo organizam. Ono što predstavlja potencijalnu opasnost jest trajanje epizode, što povećava mogućnost za ozljedu. Postoji mnogo primjera u kojima su djeca tijekom mjesečarenja otvarala prozor sobe, pa čak i izašla na ulicu, nesvjesna onog što se oko njih događa. Ovakvi ekstremni slučajevi su dosta rijetki, budući da epizoda najčešće ne traje dovoljno dugo za ovakve „pothvate“.

Suprotno uvriježenom mišljenju, učestalo hodanje u snu također nije pokazatelj toga da s djetetom nešto psihički nije u redu, te na ovom polju ne ostavlja apsolutno nikakve posljedice.

Kako spriječiti ozljede tijekom mjesečarenja?

Postoji nekoliko stvari koje kao roditelj možete učiniti kako biste spriječili nezgode tijekom epizoda hodanja u snu vašeg mališana. Kada zateknete dijete kako hoda po kući, nemojte ga pokušavati naglo probuditi budući da bi ga to moglo samo uplašiti. Bolja je opcija da ga lagano navodite natrag u krevet. Ako ste primijetili da se mjesečarenje učestalo ponavlja, probajte ukloniti sve “opasne“ predmete iz djetetove sobe, kao što su stakleni predmeti koji su lako lomljivi.

I prije samog spavanja mališana možete opustiti pričanjem priče, masažom ili slušanjem lagane glazbe, kako biste uklonili bilo kakav stres koji bi mogao prouzročiti mjesečarenje. Važno je uspostaviti i normalan ritam spavanja – neka dijete na spavanje krene ranije, kako bi se kvalitetno odmorilo. I zapamtite, ove epizode koje mogu djelovati zastrašujuće, s vremenom će postati sve rjeđe, a vrlo je velika vjerojatnost da će do ulaska u pubertet i u cijelosti prestati.