Centar Budi svoj: Prepoznajte problem kod djeteta i na vrijeme potražite stručnu pomoć

Vrlo često kada smo “nosom u problemu” ne vidimo izlaz ili moguće rješenje.

kristina_budi-svoj

U tim situacijama dobro bi nam došla stručna pomoć koja bi nam pomogla da ga pronađemo, da osvijestimo svoje pozitivne, negdje duboko skrivene resurse, da razriješimo ograničavajuća rješenja, da krenemo dalje i što je najvažnije budemo više svoji. Upravo pod motom pomoći ljudima da budu svoji funkcionira i Centar Budi svoj koji se naziva i mjestom gdje svatko tko želi može postati autonoman.

“U našem centru može se zatražiti psihološka pomoć i pomoć psihoterapeuta, nudimo usluge psihološkog savjetovanja i psihoterapije”, pojašnjava nam dipl. psihologinja i NLP trener Kristina Bačkonja te nadodaje da njihov centar nudi i različite edukativne radionice vezane uz osobni rast i razvoj, za razvijanje samopouzdanja i zauzimanja za sebe.

Centar provodi i programe neurolingvističkog programiranja koje služi za poboljšavanje komunikacijskih vještina, izvlačenju maksimuma iz sebe, otkrivanju uloga koje igramo te transakcijsku analizu čiji je glavni cilj u psihoterapijskom smislu postizanje psihičkog zdravlja, pojašnjava nam psihologica Bačkonja te ističe da osim odraslih koji se svakodnevno nalaze u šumi problema u kojoj ne vide rješenje te zbog toga nerijetko traže pomoć stručnjaka, sve je veći i veći broj djece koji se suočava s različitim problemima. U većini slučajeva djeca su ta koja samoinicijativno traže pomoć, ističu u Centru, ali uvijek postoje i iznimke kad se najmlađi nađu u problemima pa je stoga neizmjerno važna uloga roditelja koji će na vrijeme prepoznati i reagirati na poteškoću ili prepreku s kojom se dijete suočava.

“U zadnje vrijeme su najčešća anksiozna stanja, većinom zbog pritiska visokih očekivanja koja djeca imaju, ali i njihovi roditelji i okolina”, ističe psihologica te dodaje da su anksiozna djeca sklonija samoozljeđivanju. Najvažnije je ne zatvarati oči pred problemom te omogućiti djetetu neki ispušni ventil i uključiti ga u neku aktivnost koje ono preferira i u kojoj uživa.

“Na samoozljeđivanje treba odmah reagirati jer kad se osoba krene samoozljeđivati, došla je do neke točke gdje ne može više podnijeti psihičku bol te se okreće fizičkoj boli”, ističe dipl. psihologinja Bačkonja te napominje da je to jedan od najčešćih problema s kojima se susreću u Centru Budi svoj.

Osim anksioznosti, djeca se "bore" i s poremećajima u prehrani, doduše više djevojke nego dječaci, a ti poremećaji nerijetko se povezuju i s perfekcionizmom.

“Djevojke koje dolaze su uglavnom mlade perfekcionistice koje misle da kontrolom hrane omogućavaju kontrolu nad životom, što naravno nije ispravno razmišljanje”, ističe Bačkonja te napominje da se mladi adolescent nerijetko osjeća pogubljenim pa sigurnost vidi u kontroli hrane.

Djeca u višim razredima osnovne škole suočavaju se i sa zlostavljanjima od strane vršnjaka, što je također jedan od gorućih problema društva, samo što se o njemu dovoljno ne govori. Odgovornost bi trebale preuzeti institucije ali i roditelji koji se nerijetko nađu u situaciji da ne znaju kako se postaviti.

“Institucije i roditelji trebaju učiniti sve kako bi zaštitili dijete. Najvažnije je da roditelj na vrijeme reagira. Uvijek je dobro dijete uključiti u neko savjetovanje ili terapiju te ga naučiti kako da se postavi u datoj situaciji”, ističe Bačkonja te napominje da je u društvu više prisutnije verbalno od fizičkog nasilja koje zna ostaviti i psihičke tragove.

Na pitanje, je li prekasno preodgajati dijete u kasnijoj dobi, tj. adolescenciji, psihologinja ističe da nikad nije kasno za promjene u načinu i stilu odgoja, ali savjetuje da se s pravilnim usmjeravanjem djeteta krene odmalena. Na mlade najčešće utječe okolina je im je neizmjerno važno mišljenje vršnjaka pa stoga nerijetko podliježu društvenim pritiscima i postaju buntovni, ali psihologinja napominje da je bunt dobar jer on omogućuje da se dijete preispita, ali i da se preispita i sve ono što su mu roditelji usadili tijekom djetinjstva.

Suvremeno društvo u kojem živimo, pred djecu je stavilo niz izazova s kojima se moraju znati nositi, pa tako i na primjer kako postići što bolji uspjeh u školi. Ponukani time, Centar Budi svoj osmislio je jednu vrlo zanimljivu i uvijek dobro posjećenu radionicu Učim učiti čiji je glavni cilj osvješćivanje procesa učenja i upravljanje njime. Kako naučiti kvalitetno, razviti vlastiti stil učenja, učiti samostalno, dio je cjelina koji je ovaj program obuhvatio.

Promatrati, slušati dijete, ne sramiti se njegovih problema, potražiti pomoć, konzultirati se, vjerovati u svoje dijete i biti svoj, uspješna je formula koja će omogućiti da vaš mališan odraste u normalnu, zadovoljnu i psihički zdravu osobu u ovome današnjem, nažalost, okrutnome svijetu.