Trudnoća u eri Googla

Živimo u digitalnom dobu. Mi smo zapravo pioniri tehnologije koja na niz načina mijenja život i još uvijek se privikavamo te nalazimo najbolje načine kako koristiti dostupnu tehnologiju.

51cc11162d99c

No digitalni život osim niza mogućnosti i prednosti ima i niz zamki u koje se možemo uhvatiti, posebno u vrijeme trudnoće. Naime, veliki broj žena informira se na internetu o svakom problemu ili promjeni koja se događa tijekom trudnoće, no na kakve odgovore nailaze i jesu li oni pouzdani?

Prvi posjet stranicama, člancima ili aplikacijama događa se i prije no što zatrudnimo. Žene obično tragaju za ranim, najranijim simptomima trudnoće. Kada i liječnik potvrdi da je došlo do začeća, tijekom trudnoće tražimo pomoć za razne simptome, a vrlo često u tražilicu upisujemo "Je li to i to normalno". Posebno one koje su po prvi puta trudne, na internetu provjeravaju da li njihova trudnoća prolazi "normalno". Čak i kada liječnik kaže da su simptomi kod svake žene individualni i da nema jedne formule ili recepta, mnoge od nas sumanuto pretražuju internet ne bi li našle više informacija.

Googlanje i vrijeme koje provodimo na stranicama o trudnoći nije čudno u doba kada žene nemaju nikakvog problema razgovarati i izmjenjivati iskustva s potpunim strankinjama na netu o, primjerice, upalama ili otečenim nogama. U svakom slučaju, ne čudi što internet ima tako veliku ulogu u periodu trudnoće, ali i kasnije kada beba dođe na svijet. Ginekologa vidimo samo jednom mjesečno, a doktor Google dostupan nam je u svakoj sekundi.

No, osim korisnih savjeta i utjehe koju dobivamo od drugih žena u istoj situaciji, internet može itekako uznemiriti. Na primjer, ako vam ginekolog kaže da je sve apsolutno savršeno, ali da na slici ultrazvuka vidi da imate mali septum u maternici koji vas uopće ne treba zabrinjavati, vi ćete kod kuće pretraživati internet i tražiti o čemu se radi te možda na kraju završiti uplakana i zabrinutija no ikad. Jer saznat ćete da neki septum može biti bezopasan i normalan, a neki itekako opasan. Google tražilica ne može nam izbaciti samo dobre vijesti.

Ono što nas na kraju jedino može smiriti je ponovni razgovor s ginekologom koji će staviti točku na naše muke i još jednom potvrditi da je s trudnoćom sve u redu. Svi silni sati pred računalom neće pružiti tu utjehu i činit će se u konačnici kao gubitak vremena.

Mnoge žene na kraju požale što su se obratile internetu, jer je sve skupa dovelo do nepotrebne brige i straha koji nisu baš poželjni u delikatnom periodu trudnoće.

Osim oprečnih informacija, internetske tražilice često izbacuju na stotine tisuća stranica i količina dostupnih članaka je pregolema. Teško je izdvojiti relevantne informacije i one koje su provjerene i pouzdane.

Pozitivne strane konzultiranja s interenetskim izvorima je brzina odgovora koji dobivamo na točno određeni upit. Isto tako, na interenetu se uvijek s drugima može razgovarati o trudnoći što često nije slučaj s prijateljima u stvarnom životu. Nisu svi uvijek raspoloženi slušati naše probleme, strahove, sumnje. Vrlo pozitivna strana googlanja je i to da, za razliku od naših baka, danas znamo gotovo sve o porođaju, svim promjenama na našem tijelu i što ih uzrokuje, trudovima i drugim važnim dijelovima trudnoće.

Ako žena ima dovoljno samopouzdnja i razvijeno kritičko mišljenje da filtrira informacije i dijeli one važne od nevažnih, internet je definitivno velika pomoć tijekom trudnoće. To je prilično teško, posebno trudnicama koje nose prvo dijete, jer sva ta čudna ili negativna iskustva drugih žena teško samo tako odbaciti. Uvijek ostaje taj crvić sumnje koji šapuće u glavi "što ako i ja imam taj problem?", "možda se i meni upravo to događa". U sljedećim trudnoćama sve je ipak malo lakše, jer postoji određeno iskustvo i mudrost da se odbace određene informacije i povrati samopuzdanje i vjera da će sve biti u redu.

Bez obzira jeste li tip osobe koja će se puno oslanjati na internet, važno je da se opustite i vjerujete svome ginekologu. Ako imate pitanje, svakako ga pitajte jer je njegova dužnost da vam na njih odgovori. Nije dobro vrtiti crne scenarije u glavi, jer u konačnici treba slušati vlastito tijelo i prihvatiti činjenicu da je svaka trudnoća drugačija i svaka žena proživjet će je na drugačiji način.