Trbuh do zuba na +40 C ili kako preživjeti ljeto u trećem tromjesečju?

Jeste li i vi jedna od "sretnica" koja zadnji mjesec ili zadnje tromjesečje trudnoće proživljava ovog ljeta?

trudnica pixabay

Zezamo se kad kažemo sretnica, jer nikome nije lako funkcionirati na +35 C ili na +39 C, pa samo možemo pretpostaviti kako je budućim mamama koje uz sve vrućine i sparine još nose nekoliko dragocjenih kilograma zbog kojih teško dišu, pojačano se znoje, imaju bolove u leđima, otiču im gležnjevi i trpe još niz boljki u tih zadnjih nekoliko tjedana prije no što bebica dođe na svijet.

Kako preživjeti zadnje mjesece trudnoće na + 40 stupnja Celzijevih?

Nema neke čarobne formule, kao što i nema istih simptoma kod svake pojedine žene. Neke će ljetne vrućine proživjeti lakše, neke teže, ali u svakom slučaju bilo bi se dobro pridržavati nekih dobrih navika kako bi si buduće mame olakšale ovaj period.

1. Pijte puno tekućine Svi se pojačano znojimo, ali trudnice koje nose velike trbuhe gube prilično puno tekućine iz tijela tijekom vrućih ljetnih dana. Dehidracija nikako nije poželjna u trećem tromjesečju jer može dovesti do grčeva i preuranjenog poroda. Ukoliko ste jako ožednili, to znači da ste već dehidrirani. Neki drugi simptomi dehidracije (koji se često brkaju s općim simptomima trudnoće pa ih je teško detektirati) su: suha usta i otečeni jezik, vrtoglavica, povraćanje i mučnina, rijetko mokrenje, tamnožuta boja urina, jaka glavobolja, osjećaj vrućine ali bez uobičajenog znojenja. Preporuka liječnika je da trudnice svakog sata koji provedu u budnom stanju, za vrućih dana popiju oko 1,5 dcl vode. Nije dobro popiti velike količine vode u jednom dahu, jer to stvara pritisak na bubrege. Čaše obične vode možete naravno zamijeniti manjim ali češćim porcijama voća koje je bogato vodom (ali i vitaminima i mineralima koji se gube znojenjem), sokovima od svježeg cijeđenog voća, mlakim juhicama i varivima. Izbjegavajte zaslađene sokove i gazirana pića, jer od njih ništa korisno ne dobivate, a učinit će vas još žednijima.

2. Hladni deserti iz kućne radinosti Umjesto da sladoled kojim ćete se malo rashladiti kupujete u trgovini, pokušajte ga napraviti kod kuće. Zdravije je, od svježeg voća, kreativno i zabavno. Nekoliko receptića možete pronaći u našem članku Domaći zdravi sladoledi. Kad je unošenje zaleđenih namirnica u organizam u pitanju, tu budite također oprezni. Sladoled jedite polagano, dozvolite da se dovoljno otopi prije no što ćete ga smazati. Naime, neke studije su pokazale da unos vrlo hladnih napitaka i smrznute hrane u uvjetima kada nam je organizam pregrijan, proizvodi samo kontraefekt. Naš unutarnji sustav regulacije tjelesne topline aktivirat će sve mehanizme u našem tijelu da ponovno zagrije "pothlađeni" želudac. Da, u prvim minutama osjetit ćete olakšanje i osvježenje nakon što ste progutale led, ali u narednih pola sata ili više još ćete se jače znojiti dok vaš organizam naporno radi kako bi tijelo doveo u toplije stanje. Jesti led našem organizmu nije prirodno, pa čak ni na + 40 C.

3. Spriječite i liječite otečene noge Na visokim temperaturama vaši prsti, zglobovi na rukama, gležnjevi, lice, odnosno svi "periferni" dijelovi tijela neminovno će oticati i bez da je ljeto. Posebno je teško s gležnjevima i stopalima na kojima je najveći pritisak jer nose kompletnu težinu tijela. Kako bi smanjili oticanje nogu, kad je god to moguće stavljajte noge na povišeno. Za izbacivanje nakupljene vode u organizmu pomaže i lagana prehrana, a posebno sljedeće namirnice: salata potočarka, celer, citrusno voće, peršin, lubenica, đumbir, patliđan, cikla, brusnice, kupus, artičoke, rajčica i svježi krastavci.

4. Rashlađivanje vodom Ukoliko niste oduševljeni kupanjem u bazenu i odlaskom na plažu (ili vam nisu pri ruci), otuširajte se nekoliko puta dnevno mlakom vodom. Tijelo će vam samo reći koja temperatura vode mu odgovara. Stojite ispod tuša dok ne osjetite olakšanje. Nakon tuširanja odmah ćete se bolje osjećati. Ako je potrebno ponovite tuširanje svaka dva do tri sata. No, ako vam je to previše komplicirano, pokušajte se rashladiti kao što su to radile naše bake: napunite lavor s mlakom vodom (koja ide više prema hladnoj nego toploj) i namačite stopala ili pak stavite zapešća pod mlaz hladne vode. Dobro funkcioniraju i hladne obloge. Namočite ručnik u hladnu vodu, ocijedite ga i stavljajte ga naizmjence na zatiljak i na čelo.

5. Prozračna odjeća Ako ste sami doma, smeta vam klima, ali mislite da ćete umrijeti od vrućine, skinite sa sebe baš sve slojeve odjeće, dozvolite si tu malu ludost i na svojem teritoriju budite samo u kupaćem kostimu (ili pamučnom grudnjaku i gaćicama) ili u nekoj laganoj, prozračnoj haljinici. Napravite si zdravi sokić, ubacite u njega kocku leda, stavite noge na povišeno i opuštajte se. Investirajte u laganu odjeću koja će vam itekako poslužiti kada morate izaći iz kuće. Neka bude bijele i svjetle boje i neka bude pamuk koji "diše". Ispod odjeće jako ćete se znojiti, pa vam treba haljinica ili majica i hlačice preko kojih će se znoj lagano isparavati. Ako se budete znojili ispod sintetičke, plastične odjeće, očekujte pojavu kožnih osipa, a to je sigurno zadnje što vam treba.

6. Držite se rashlađenog doma Bolje je da dane koji su neizdrživi zbog vrućine provodite kod kuće, u rashlađenom prostoru i u odmaranju, nego da izlazite van i izlažete se rizicima. Naravno, bit će vam jaaako dosadno (ako nemate starije dijete s kojim se treba baviti i s kojim nikada nije dosadno), pa je možda baš sad prilika da se pozabavite svime onime za što inače nemate vremena. Pročitajte dobru knjigu, listajte časopise i web stranice o bebama, nazovite prijateljicu koju dugo niste čuli, razvrstajte stare račune i druge papire koji stoje da se pregledaju i bace, udomite macu da vam pravi društvo, isprobajte recept za neku dobru i finu hladnu salatu, naučite meditirati...

I na kraju, imajte na umu da "ljetna" trudnoća ima i svojih prednosti. Kad se spusti večer i kad dani nisu toliko sparni, imate mogućnost otići u šetnju što zimi nije tako atraktivno. Isto tako, vaša otečena stopala ne morate gurati u čizme, već se slobodnije krećete okolo u japankama ili širokim natikačama. Na raspolaganju vam je puno svježeg voća i povrća, razne ljetne poslastice i to je već velika prednost pred zimskim trudnoćama.