Skolioza u trudnoći i kako si pomoći

Gotovo svaka trudnica jednom je iskusila bol u leđima,  a što je termin poroda bliže to je pritisak koji mališan stvara na čitavo tijelo, posebice na kralježnicu, veći.

trudnica_Pixabay

Nešto teže smetnje osjetit će žene koje se od puberteta bore sa skoliozom. Jedno od najčešćih oboljenja kralježnice jest njezina devijacija u oblik slova s ili c odnosno u lijevu ili desnu stranu tijela. Blage se skolioze češće javljaju kod djevojaka, a ukoliko se na vrijeme ne korigiraju ortozom, njihovo liječenje može postati dugotrajno i ponekad bez većih olakšanja.

Trudnoća uz skoliozu ne mora predstavljati veliki problem, ali je kralježnicu važno kontrolirati i vježbanjem regulirati za vrijeme čitave trudnoće. Posebnu pažnju moraju obratiti majke koje su skoliozu ranije u životu operirale. Operirana kralježnica nije zapreka regularnoj trudnoći, ali tegobe mogu biti nešto intenzivnije.

Za vrijeme trudnoće, žene oboljele od skolioze, ali i one koje takvih problema nemaju, osjećat će bol u donjem dijelu leđa koja se širi u noge. Skoliozna se bol u trudnoći često javlja noću, u ležećem položaju pa bi namještanje u krevetu moglo potrajati.

Nekoliko je korisnih savjeta koji bi trudnicima mogli olakšati tegobe uzrokovane skoliozom.

Pravilno držanje

U trudnoći se težište prebacuje na trbuh i kako fetus bude napredovao, majka će prirodno sve više naginjati na prednju stranu tijela. U takvoj situaciji trbuhu valja pružiti otpor i pokušati, što je češće moguće, misliti na pravilno držanje. Glavu valja držati uspravno, ramena opuštena, ali lagano zabačena prema natrag, a prsa ravno.

Kvalitetna obuća

Obuća je ključan faktor u terapiji skolioze jer oboljeli često imaju različita stopala i potrebno je nošenje ortopedskih uložaka. Neka trudnoća ne bude period uštede na kvalitetnoj obući pa svakako razmotrite i opciju ortopedskih cipela koje se mogu pronaći u ljetnoj, zimskoj, ali i lijepo dizajniranoj varijanti. Visoke potpetice nisu opcija jer trbuh dodatno opterećuje i nateže mišiće nogu, ali ni sasvim ravne japanke i balernike neće odgovarati oboljelima od skolioze. Optimalne su cipele s blago povišenim džonom i dodatkom odgovarajućih uložaka.

Pazite na podizanje

Prilikom podizanja stvari uvijek vodite računa da ih podižete iz pravilne pozicije. Ako je riječ o težim predmetima, učinite to iz čučnja ili zamolite nekoga da to obavi za vas.

Spavanje

Nekim je trudnicama u posljednjem tromjesečju spavanje otežano, a skolioza itekako utječe na to. Budući da se najčešće manifestira noću, valja se poslužiti nekim trikovima za olakšanje i opuštanje bolne kralježnice. Spavajte na boku, a ukoliko su koljena skrčena ili skupljena, između njih postavite jastuk. Drugi jastuk valja postaviti ispod trbuha kako bi smanjio osjećaj težine i rasteretio kralježnicu.

Vježbanje i alternativne opcije liječenja

Svakodnevno desetominutno istezanje znatno će olakšati bolnu skoliozu. Vaš će vas ortoped savjetovati koje vježbe možete raditi kod kuće i kojim tempom, a ukoliko se teško odlučujete na samostalan rad, lagani pilates za trudnice, korektivne vježbe ili trudnička, prilagođena joga odlične su opcije za olakšavanje boli i nelagode.

Ako si možete priuštiti medicinsku masažu, svakako to učinite jer će maser moći osjetiti točke napetosti u mišićima i smekšati ih.

U dogovoru s ginekologom možete porazgovarati i s holističnim liječnikom koji bi vammogao preporučiti akupunkturu kao opciju olakšavanja boli od skolioze. Za takve se pak tretmane morate dobro raspitati i otići na provjereno mjesto. Najbolje je savjetovati se s drugim majkama koje su u sličnoj situaciji kao i s liječnikom opće medicine.