Problemi s probavom nakon poroda

Problemi s probavom i mučninama tipični su za period trudnoće. Kod nekih žena su jače izraženi, a kod nekih ih uopće nema i trudnoća prolazi lagodno i bez neugodnosti.

ID-10076296

Manje je očekivano da se probavni problemi poput mučnine, povraćanja, probavljanja hranje i plinova, javljaju u mjesecima nakon poroda. Kod nekih žena događa se, u nepravilnim intervalima, bez posebnog uzroka i neovisno o hrani koja se jede, da proživljavaju mnoge neugodnosti veze za probavljanje hrane što je vrlo otežavajuće stanje u vrijeme kad treba brinuti o novorođenčetu, dojiti, biti budan i imati energije za sve zahtjeve koje pred novopečenu mamu stavlja njezina bebica.

Kod nekih žena događa se da svaki obrok padne kao kamen na želudac i dolazi do zatvora ili konstipacije. Neke povraćaju, nekima je mučno odmah nakon obroka ili imaju grčeve. Uz sve navedeno dolaze i vjetrovi, mekana stolica, bolovi u želucu, refluks i žgaravica. Uz ove probavne regobe kod nekih žena javljaju se i umor i glavobolje.

Problemi se mogu javiti odmah nakon poroda, ali i tjednima nakon što ste svoju bebicu donijeli na svijet. Kod nekih žena oni spontano nestaju nakon kraćeg perioda, a liječnika bi bilo dobro posjetiti ako probavne smetnje traju duže od dva tjedna i ako uzrokuju druge probleme - opću slabost, nagli gubitak na težini, manjak mlijeka, dehidraciju i slično.

Bez liječničkog pregleda teško je reći što uzrokuje ove probavne smetnje, ali mogućih je uzroka nekoliko:

1. Želučana kiselina Mnoge mame koje su patile od žgaravica tijekom trudnoće, iste će probleme iskusiti i nakon poroda. Povišena želučana kiselina može se tretirati lijekovima i posebnom prehranom, no za konačnu terapiju svakako se treba posavjetovati s liječnikom, posebno ako se beba doji.

2. Žućni kamenci Ako se radi o oštroj, probadajućoj i jedva izdržljivoj boli na području jetre, vjerojatno se radi o žućnim kamencima. Problemi s žućnim kamencima obično se dijagnosticiraju još tijekom trudnoće, ali se najčešće operiraju i liječe nakon poroda.

3. Sindrom iritabilnog crijeva Nakon poroda kod nekih se žena javlja blaži oblik Sindroma iritabilnog crijeva koji nastaje zbog hormonalnih i drugih promjena u tijelu, promjena u prehrani te povišene razine stresa. Ovaj se sindrom najčešće liječi kontroliranom prehranom pri čemu se savjetuje: - smanjiti unos mliječnih proizvoda - smanjiti unos rafiniranih šećera (slatkiša, zaslađenih sokova i sl.) - jesti poluzrele, poluzelene banane - piti čaj od mente i džumbira - jesti lakoprobavljivu hranu - izbjegavati namirnice koje izazivaju nadutost (grah, grašak i sl.)

Ukoliko se situacija ne poboljšava, svakako treba posjetiti gastroenterologa.

4. Zatvor usljed usporavanja probavnog sustava Osim usporenog probavnog sustava, nakon poroda događa se privremeni gubitak mišićnog tonusa na području abdomena. Zatvor mogu pospješiti i razni lijekovi protiv bolova, prenatalni vitamini koji se nastavljaju uzimati i tijekom perioda dojenja i anestezija dana tijekom poroda. Isto tako, mnoge žene nakon poroda nevoljko "tiskaju" zbog ranice, šavova ili hemeroida, pa i to može izazvati otežano pražnjenje crijeva. U slučaju zatvora, potrebno je piti puno tekućine, jesti laganu hranu i hranu bogatu cjelovitim žitaricama. Pomaže i vježbanje, ali ne prije no što se dobije zeleno svjetlo od nadležnog liječnika.

5. Bakterijske infekcije Ukoliko proljev i povraćanje traju duži period i postoji opasnost od dehidracije, vaš će vas liječnik prije svega poslati na krvne pretrage i analizu stolice kako bi se eliminirale bakterijske ili virusne infekcije u probavnom sustavu. Sukladno dijagnozi, liječnik će pripisati terapiju lijekovima i vjerojatno upiti na posebnu prehranu.