Probiotici u trudnoći

Posljednjih se godina puno govori o probioticima zbog sve većeg broja dokaza o njihovim pozitivnim svojstvima za zdravlje i održavanje zdrave ravnoteže crijevne flore.

4d6f9b41696fc

No, je li sigurno uzimati proizvode s probioticima u trudnoći? I ako jest sigurno, koji su razlozi zbog kojih bi ih trudnice trebale konzumirati?

Svaki čovjek u svom probavnom sustavu ima više od 500 različitih vrsta bakterija. Na milijarde tih malih stvorenja živi u nama i s nama, a ako ih je većina tzv. "dobrih bakterija", još nam i pomažu u održavanju zdravlja, imuniteta te ravnoteže sustava.

Ako ravnotežu tih bakterija poremetimo, primjerice unošenjem antibiotika koji ih uništavaju, osjećat ćemo se manje zdravima, što nam najprije pokaže probavna teškoća zvana proljev.

Probiotici sadrže različite vrste dobrih i prijateljskih bakterija, a unosimo ih u organizam preko krute ili tekuće hrane, a ima ih i u tabletama te nekim ljekarničkim pripravcima. Probiotici pomažu u obnovi zdrave ravnoteže bakterija u našem probavnom sustavu te kod pojave drugih neugodnih pojava kao što su upale. No kako probiotici djeluju u trudnoći? Jesu li poželjni na meniju trudnice?

Ne postoje gotovo nikakvi dokazi koji bi ukazivali na to da postoje ozbiljnije nuspojave kod uzimanja probiotika. Ponekad će se pojaviti privremeni i blagi problemi s plinovima ili bol u želucu, ali i to je doista prava rijetkost. većina trudnica jednostavno se osjeća bolje i otpornije.

Postoji niz dokaza da probiotici imaju pozitivan utjecaj na zdravlje. Jedno finsko istraživanje dokazalo je da uzimanje probiotika tijekom trudnoće smanjuje rizik od dijabetesa te rizik od pretilosti djeteta kasnije u životu. Probiotik će trudnici, kao i svima drugima, pomoći u uspostavljanju zdrave crijevne flore, pomoći kod pojave proljeva ili bolova u želucu.

Osim toga, trudnicama se preporučuje uzimanje probiotika kako bi u organizam unjele imoglobulin A, koji pak štiti organizam od infekcija. Probiotici se često preporučaju trudnicama i kod urogenitalnih infekcija, metaboličkih bolesti, bolesti probavnog sustava te za jačanje imuniteta općenito.

Kao i kod svega drugog, bilo bi se dobro konzultirati s liječnikom kod bilo kakve značajnije promjene u prehrani, no kao što smo već spomenuli, rizik za zdravlje vas i vaše bebe gotovo je jednak nuli.

Kod odabira probiotika, uzimajte one koji su najkvalitetniji i sadrže samo provjerene bakterije. Najpoznatije korisne bakterije su Bifidobacterium bifidum i Lactobacillus acidophilus, koje možemo pronaći u jogurtu.