Novo istraživanje: Uzimanje vitaminskih nadomjestaka nema učinak na poboljšanje zdravlja u trudnoći

Iako se trudnice, ali već i žene koje planiraju trudnoću sa svih strana savjetuje koliko su za zdrav rast i razvoj djeteta važni prenatalni vitamini, novo provedeno istraživanje sugerira upravo suprotno

vitamini_pixabay

Iako se trudnice, ali već i žene koje planiraju trudnoću sa svih strana savjetuje koliko su za zdrav rast i razvoj djeteta važni prenatalni vitamini, novo provedeno istraživanje sugerira upravo suprotno. Uzimanje prenatalnih vitamina, pravo je bacanje novaca, smatraju stručnjaci iz Velike Britanije. Osim uzimanja više vrsta vitaminskih i mineralskih pripravaka, trudnice bi se trebale isključivo fokusirati na poboljšanje prehrane, a od vitamina preporučuju uzimanje samo folne kiseline i vitamina D.

Istraživanje koje je objavljeno u časopisu Lijekovi i Terapija u Velikoj Britaniji kaže da "nisu pronađeni dokazi koji idu u prilog poboljšanja zdravlja trudnica i bebe koje su uzimale više vrsta vitaminskih pripravaka tijekom trudnoće".

Istraživanje se fokusiralo na važnost pravilne i raznovrsne prehrane tijekom trudnoće koja je najvažnija za trudnicu i nerođeno dijete. Po istraživanju, nepravilna prehrana i nedostatak "pravih" vitamina koji se dobivaju iz hrane, za ovo istraživanje je uzrok mnogih trudničkih problema, poput visokog tlaka, komplikacija koje uključuju induciranje poroda, smanjeni rast fetusa, niska porođajna težina, deformacija u rastu kostiju, te razna oštećenja mozga, te kralježnice kod bebe.

"Trudnice se savjetuje da se hrane raznovrsno i balansirano iz svih pet grupa, dakle, žitaricama, voćem, povrćem, proteinima i mliječnim proizvodima. Uz raznovrsnu prehranu, trudnice svakako trebaju povećanu dozu folne kiseline i željeza, koje se preporučuje uzimati kroz hranu, ali i prenatalne vitamine". Ovo je standardna preporuka i smjernica liječnika - ginekologa te Američkog ginekološkog saveza liječnika koji uz to savjetuju i uzimanje drugih vitaminskih dodataka, dok ih najnovije istraživanje Britanaca opovrgava.

U studiji, detaljno su istražili učinak prenatalnih vitaminskih suplemenata na zdravlje trudnice i djeteta, od kojih trudnice najčešće uzimaju kombinacije vitamina B1, B2, B3, B6, B12, C,D, E i K, te magnezija, željeza, bakra, cinka i selenija, uz već spomenutu korisnu folnu kiselinu. Osim folne kiseline koja ima pozitivan učinak te vitamina D, autori studije nisu naišli na dokaze koji ukazuju na poboljšan zdravstveni učinak ostalih vitaminskih suplemenata na zdravlje trudnice i/ili djeteta.

Uz folnu kiselinu, uzimanje nadomjeska vitamina D istraživanje smatra korisnim zato što je rijedak i u pravilnoj prehrani, a najčešće se nalazi u ribi i mliječnim proizvodima.