Liječnici pomažu da bebe rođene carskim rezom dobe prirodne bakterije od majke

Nedavno objavljena studija u časopisu Nature Medicine pokušava odgovoriti na pitanje može li moderna medicina pomoći djeci rođenoj carskim rezom da dobiju prirodne bakterije od majke, unatoč tome što nisu rođena vaginalnim putem

novorođenče pixabay

Nedavno objavljena studija u časopisu Nature Medicine pokušava odgovoriti na pitanje može li moderna medicina pomoći djeci rođenoj carskim rezom da dobiju prirodne bakterije od majke, unatoč tome što nisu rođena vaginalnim putem. Ovdje govorimo o mikrobima koje djeca rođena prirodnim putem "pokupe" prolaskom kroz porođajni kanal, dok ih djeca rođena carskim rezom nemaju prilike "pokupiti". Iako se o vaginalnom sekretu malo govori i pomalo je tabuiziran, itekako ima velik utjecaj na dijete koje prolazi kroz porođajni kanal za vrijeme poroda. Istraživanja su pokazala kako djeca rođena carskim rezom imaju veći rizik od kasnije sklonosti debljanju, alergijama i drugim zdravstvenim i imunološkim problemima zbog neizloženosti vaginalnim bakterijama za vrijeme poroda.

U studiji, novorođenčad rođena carskim rezom bila je izlagana vaginalnim tekućinama nakon poroda u prvih 30 dana života, kojima inače nemaju prilike biti izloženi. Iako dugoročni učinci korištenja ove metode još uvijek nisu poznati, njome je dokazano kako je moguće na zamjenski način djeci rođenoj carskim rezom pružiti mogućnost izloženosti prirodnim majčinim bakterijama.

Znanstvenici su proučavali tri grupe beba: bebe rođene vaginalno, bebe rođene carskim rezom i bebe rođene carskim rezom koje su kasnije prebrisane gazom natopljenom vaginalnim bakterijama majke. Posljednja skupina bila je izložena prirodnim bakterijama kako bi se utvrdio njihov utjecaj i pozitivni učinci na bebino zdravlje.

Istraživanje je pokazalo kako kasnije izlaganje majčinim mikrobima djece rođene carskim rezom ima sličan učinak kao kod djece rođene vaginalnim putem. Osim toga, vaginalna mikroflora nije se znatno razlikovala ni kod žena koju su za vrijeme poroda primale antibiotik, za razliku od onih koje nisu, što znači da je ona svejedno bila "zdravo" okruženje za bebu.

S obzirom na to da se u SAD-u gdje je istraživanje i provedeno, više od 30 % djece rađa carskim rezom koji su uglavnom unaprijed planirani, a i u Hrvatskoj su u znatnom porastu, liječnici nastoje bebama rođenim ovim putem pružiti što prirodnije okruženje i zdraviji korak u život nakon poroda.