Kada je carski rez hitan i neizbježan?

Rođenje djeteta zaista je najljepši događaj u životu većine ljudi, no sam porod ponekad jednostavno ne ide onako kako smo to zamislili.

porod bolnica pixabay

Većina žena već unaprijed zna što želi, planira li uzimati lijekove, epiduralnu ili želi u potpunosti prirodan porod, no većina nikad nije spremna ako je zadesi hitan carski rez. Hitan carski rez uglavnom nikad nije na popisu želja za dovršetak poroda, a ponekad je potreban kako bi se spriječio nastanak zdravstvenih komplikacija za rodilju ili bebu ili kako bi se spasio život majci i bebi.

Carski rez kirurški je završetak poroda bebe kroz rez na majčinu trbuhu i maternici. Ako je porod u tijeku i nastupile su komplikacije, tada se izvodi hitan carski rez. Carski rez također može biti zakazan i unaprijed ako se rodilja ili beba nalaze u stanju da je nemoguće porod dovršiti vaginalnim putem, no svaki unaprijed planirani carski rez, neovisno o medicinskom stanju, ne smatra se hitnim.

Za vrijeme poroda liječnik odlučuje da je potreban hitan carski rez ako:

- dolazi do naglog pada broja otkucaja srca bebe i problema s disanjem odnosno do fetalnog distresa

- dolazi do problema s posteljicom i pupčanom vrpcom

- je beba prevelika, a zdjelica rodilje preuska, odnosno beba ne može proći kroz porođajni kanal

- sam porod traje predugo i nema nikakvog napretka

- je majka iscrpljena duljinom poroda ili se javlja neki drugi medicinski zabrinjavajući razlog.

Za vrijeme carskog reza, bio on hitan ili već unaprijed planiran potrebna je, i koristi se, neka vrsta anestezije. Ako ima dovoljno vremena, a to je najčešće kod unaprijed planiranog carskog reza, koristi se epiduralna ili spinalna anestezija, koja omogućava rodiljama budnost tijekom postupka i mogućnost da odmah vide svoje dijete. Ako je carski rez hitan i beba se mora poroditi brzo, najvjerojatnije je da će biti korištena opća anestezija.

Za vrijeme priprema za operaciju sestra postavlja kateter kako bi mjehur ostao prazan, kao i braunilu u ruku preko koje dolazi infuzija, ali i ostali potrebni lijekovi te vjerojatno i masku s kisikom.

Rizici i moguće komplikacije koje donosi

Carski rez smatra se rutinskom i uglavnom sigurnom operacijom, no s obzirom na to da je ipak riječ o operaciji postoje određeni rizici i moguće komplikacije:

- pojačano krvarenje nakon poroda

- mogućnost infekcija

- alergijske reakcije na lijekove

- mogućnost stvaranja krvnih ugrušaka

- moguće ozljede majčinih unutarnjih organa

- mogućnost ozljede bebe

Vrijeme oporavka

Oporavak nakon carskog reza duži je i bolniji nego oporavak od vaginalnog porođaja. U početku snažna bol na području reza s vremenom će oslabiti, no za vrijeme intenzivnih bolova posavjetujte se s liječnikom oko uzimanja tableta protiv bolova, posebice ako dojite.

U prvim danima nakon zahvata vjerojatno ćete se također osjećati veoma umorno i pospano. Normalno je i otežano kretanje što automatski znači da se i novim majkama otežano brinuti za bebu. No upravo iz tih razloga u bolnici ćete ostati nešto duže (najčešće 5 - 7 dana) gdje bi vam trebala biti pružena sva potrebna pomoć oko brige za novorođenče.

Također je važno naglasiti kako je potrebno izbjegavati dizanje teških predmeta barem 8 tjedana nakon operacije, a optimalna težina podizanog predmeta je težina vaše tek rođene bebe.

Istina je da će vas ova operacija koja se najčešće izvodi kako bi spašavala živote ograničiti u mnogim stvarima nakon poroda, no ono što morate učiniti kako bi si olakšali i ubrzali oporavak je: odmaranje, ležanje, kratke šetnje (za početak samo po kući), konzumiranje zdrave i raznolike hrane i najvažnije, ne ustručavajte se zatražiti pomoć od obitelji ili prijatelja u brizi oko bebe ili kućanskim poslovima.