Je li moguće da žena ne zna da je trudna do samog poroda?

Strane medije ovih su dana obišle vijesti o nekoliko slučajeva u kojima mlade žene nisu znale da su trudne i završile u bolnici zbog jakih grčeva, da bi uskoro saznale da su postale majke.

Pregnancy surprise

Jedna od njih je Kate Hudson iz Melbournea koja je za vrijeme putovanja Europom s prijateljicama zaprimljena u bolnicu i saznala da je u 38. tjednu trudnoće. Gospođa Hudson kazala je za medije: "Nisam uopće imala jasnih simptoma. I dalje sam dobivala redovite menstruacije. Nije mi bilo slabo, nije bilo jutanjih mučnina, malo sam dobila na težini, pa je bilo smiješno misliti da sam tudna. Jedino što me mučilo bio je zatvor i C košarice grudnjaka sam zamijenila s D".

Je li moguće da žena ne zna da je trudna do samog poroda?

Stručnjaci kažu - moguće je. Događa se ženama normalne tjelesne težine, ali puno češće onima s prekomjernom težinom. Često se radi o nizu slučajnosti koje se poklope tako da žena uopće ne sumnja da se nešto promijenilo.

Mnoge žene imaju neredovite menstruacije, pa kada prva izostane ne smatraju to čudnim. Ako se još dogodi da unatoč trudnoći i dalje imaju povremeno mjesečno krvarenje, za njih je to normalno stanje stvari (iako bi svakako i zbog neredovitih menstruacija trebale posjetiti liječnika).

Nadalje, neke žene neće uopće imati neke druge simptome tipične za prvo tromjesečje. Neće im biti mučno, neće imati promjene u raspoloženju ili će ih imati, ali zbog stresne svakodnevice i problema neće to pripisivati trudnoći. Neke žene uopće ne pate od zatvora ili nekih drugih problema s probavom kada su u drugom stanju. A one koji i inače imaju problema sa stolicom, neće to pripisivati trudnoći već također normalnom stanju stvari. Isto vrijedi i za nesanicu ili pretjerani umor. Drugim riječima, mnogi rani simptomi trudnoće uvelike nalikuju simptomima stresa i ako žena ne zastane, ne stane malo na loptu, ne odluči saznati zašto je neki simptom pojačan, nastavit će živjeti u neznanju.

Najočitiji znak trudnoće nakon prvog tromjesečja je rast trbuha. Kod žena s prekomjernom težinom može se dogoditi da te promjene ne primijete. Isto tako, žene s viškom kilograma često imaju vrlo neredovite cikluse, probleme s oticanjem nogu, bolove u kralješnici, tako da je moguće da to ne pripišu trudnoći. I kod žena s normalnom težinom, ako je beba mala, može se dogoditi isto. Stoga ne čudi da neke žene shvate da su trudne tek u zadnjim tjednima trudnoće kada je rast bebe ubrzan, kao i dobivanje na težini.

Ono što ostaje misterija je kako žene ne osjete micanje bebe u trbuhu? Liječnici za to imaju samo jedno objašnjenje. Očito da buduće mame sve pripisuju gastrointestinalnim tegobama.

I na kraju tu je još jedan vrlo važan faktor koji liječnici često viđaju kod vrlo mladih žena - psihičko poricanje. Naime, moguće je da djevojke jednostavno ne žele vidjeti simptome trudnoće zato što nisu spremne postati majke, ne žele biti majke ili emocionalno ne mogu prihvatiti tu činjenicu. Prestravljene su posljedicama i ne mogu se snositi s novom situacijom. Tada pribjegavaju ignoriranju simptoma, pa čak i trudnoće kao takve.

Liječnici kažu kako postoje i obrnuti slučajevi takozvane pseudo-trudnoće, kada žene proživljavaju sve kliničke simptome trudnoće kao što su dobivanje na težini, laktacija, jutarnja mučnina, a da uopće nisu trudne.