Hemoroidi u trudnoći

Hemoroidi tijekom trudnoće jedna su od onih boljki koju bi većina žena rado preskočila u tom delikatnom periodu, no činjenica je da se oko 50% trudnica suočava s tim neugodnim stanjem.

4e525d2881f07

Kada trudnica jednom dobije hemoroide, najbolje što može učiniti je poduzeti sve da smanji neugodu i bol. Isto tako, važno je dobro se informirati što su hemorioidi, kako bi se stanje učinkovito tretiralo.

Hemoroidi se pojavljuju kada se upale vene koje okružuju rektum, a zbog pojačanog pritiska na same vene koje se naslanjanju na stjenke rektuma i oko analnog otvora. Tijekom trudnoće, cirkulacija krvi u majčinu tijelu pojačava se, što izaziva proširenje vena, osobito onih koje se protežu ispod maternice. To, nadalje, uzrokuje pojačani pritisak na vene koje okružuju stjenke rektuma, a stanje dodatno može pogoršati zatvor. Sve zajedno stavlja trudnicu pod povećani rizik od razvoja hemoroida.

Peckanje i neugodan osjećaj u rektalnom području uobičajeni su simptomi hemoroida. Ukoliko se pojavi i krvarenje, potrebno je potražiti liječničku pomoć! Važno je da liječnik otkrije izazivaju li krvarenje hemoroidi, odnosno da se naprave kompletne pretrage.

Kao i većina zdravstvenih stanja i pojava hemoroida može se spriječiti tj. ima nekoliko preventivnih mjera koje svaka žena može poduzeti tijekom trudnoće.

Preventivne mjere:

- jedite namirnice bogate vlaknima i pijte 8-10 čaša vode kako bi se umanjio rizik od pojave zatvora
- vježbajte (vježbe koje su dozvoljene u trudnoći) i krećite se što više
- pokušavajte redovito jesti, laganiju i probavljivu hranu kako bi uravnotežili stolicu


Kegelove vježbe za prevenciju pojave hemoroida

Dobra vježba u prevenciji pojave neželjenih hemoroida su Kegelove vježbe. Ova jednostavna tehnika inače pomaže ojačati dno zdjelice, vaginalne i perianalne mišiće, pomaže u liječenju inkontinencije i oporavlja tonus mišića nakon porođaja. Nazvana je prema dr. Arnoldu Kegelu, ginekologu koji ih je i osmislio. Kada se osnaže mišići zdjelice bolje podržavaju uretru.

Isto tako, Kegelove vježbe poboljšavaju cirkulaciju krvi u rektumu, što smanjuje mogućnost pojave hemoroida.

Režim vježbanja vrlo je jednostavan i može se raditi bilo gdje (primjerice, tijekom vožnje ili na poslu). Prvi korak odnosi se na stiskanje mišića vagine i rektuma i njegovo zadržavanje dok se sporo broji do 3. Žena se treba zatim opustiti dok izbroji do 5, a zatim ponoviti stezanje. Postupno treba povećavati zadržavanje stisnutog mišića dok se ne izbroji 10. Trebalo bi napraviti pet vježbi tri puta na dan i ostati na tome.  


Smanjite neugodu

Jedino što trudnica može, jest uzimati ljekovite pripravke (idealno na biljnoj bazi i ne bez prethodne konzultacije s liječnikom ili ljekarnikom) koji će joj olakšati neugodu i bol. Dobra vijest je da će se hemoroidi nakon poroda najvjerojatnije povući.

Važno je analno područje uvijek održavati čistim kako se infekcija ne bi pogoršala, a u higijeni mogu pomoći vlažne maramice koje je poželjno koristiti umjesto ili nakon brisanja wc papirom. Ne odugovlačite s odlaskom na WC i ne zadržavajte stolicu jer to stvara dodatni pritisak na problematično područje.

Poželjno je izbjegavati aktivnosti koje znače dodatan pritisak na hemoroide, a među koje spada nošenje teških predmeta ili stajanje i sjedenje u dužim vremenskim periodima.

U ljekarnama se mogu kupiti razni podlošci za sjedenje i obloge. Peckanje i iritaciju možete umanjiti hladnim oblogama, a preporučuje se i topla kupka. Napunite kadu toplom vodom i sjedite u kadi 20-tak minuta. Kada se tuširate, usmjerite mlaz tople vode prema rektalnom području.

U ljekarnama ćete također pronaći razne biljne čajeve, kreme, masti i gelove, kao i tablete za smirivanje i olakšavanje simptoma, ali nikako ih ne uzimajte na svoju ruku, već potražite prije terapije savjet liječnika.