Bol u donjem dijelu leđa

Baš poput mnogih drugih simptoma i bol u leđima čest je među budućim mamama, osobito zadnjih mjeseci trudnoće. Zašto bole leđa? Zbog hormona, naravno.

4d70c700996c6

Hormonalne promjene oslabljuju zglobove i ligamente. Istovrmeno rast maternice pritišće kralješnicu, a povećanje težine istovrmeno uzrokuje pomicanje centra gravitacije kod trudnice. Zbog toga dolazi i do lošeg držanja te do oslabljivanja mišića u trbušnoj šupljini.

Postoji nekoliko savjeta koji mogu pomoći trudnici da malo olakša bol u donjim leđima. Kad je to moguće, trudnice trebaju paziti na svoje držanje, osobito kada hodaju ili sjede. Na radnom mjestu može pomoći dobra stolica koja pruža siguran i čvrst potporanj za leđa. Kod šetnje i hodanja, uvijek treba imati udobne cipele, možda najidealnije da su to tenisice. Visoke potpetice i japanke nisu baš najbolji izbor.

Vježbanje i istezanje mišića (npr. trudnička gimnastika) preporučit će svaki liječnik. Pritom treba paziti da se vježba onoliko koliko to tijelo dozvoljava obzirom na stadij trudnoće i kondiciju trudnice. Vrlo učinkovito protiv bolova u leđima je plivanje i to leđno. Prije odlaska na bazen, svakako se treba posavjetovati s liječnikom zbog mogućih bakterija i gljivica koje se u javnim bazenima mogu "pokupiti". Trudnički steznici nisu preporučljivi, jer vježbanjem se mišići mogu dovoljno ojačati da sami nose dodatni teret. Steznik će samo još više olabaviti mišiće, a tegobe se samo odgoditi.

Trudnice znaju koliko im priprema za spavanje i nalaženje pravog položaja može popiti živaca, a ako bole leđa, onda bi taj položaj trebao biti na boku. Ako je potrebno trudnica može namjestiti i potporni jastuk. Neke žene koje spavaju na boku, jastučić stavljaju i između nogu kako bi ublažile bol u leđima.

Kod podizanja stvari s poda ili nižih dijelova, trebalo bi čučnuti, a ne savijati se u kralješnici. Nošenje i dizanje teških stvari, bolna leđa također neće trpjeti.

Opuštanje i ublažavanje osjećaja napetosti u leđima postići se može i toplom kupkom (ne vrućom!). U vodu se može staviti prirodna sol koja ima svojstva ublažavanja boli i napetosti u mišićima. Općenito je ležanje jedna od najboljih metoda olakšavanja boli i neugode. Preporuka je da se naizmjenično odmara na desnom i lijevom boku.

Donji dio leđa može se grijati dekicom, ali ne i grijačima kako ne bi došlo do neželjenih prijevremenih kontrakcija. Tu je partner koji može pomoći blagom i nježnom masažom leđa i/ili stopala. Ukoliko je bol ponekad neizdrživa, trudnica se treba posavjetovati s liječnikom oko masti za ublažavanje boli.

Ukoliko se trudnica odluči otići po pomoć kiropraktičaru, svakako treba biti sigurna da je on stručnjak u svome području.

Ukoliko se uz bol u leđima pojavi još neki ozbiljniji simptom, primjerice, probadanje u trbuhu, grčevi i slično, odmah trk k liječniku!